Styl industrialny przybył do Polski z Europy Zachodniej oraz zza oceanu. Chłód i prostota, duże powierzchnie oraz wysoki sufit to główne elementy tego stylu. Dominującymi barwami są chłodne odcienie szarości, bieli oraz czerni przełamane elementami w żywych odcieniach niebieskiego. Materiały, które można najczęściej spotkać we wnętrzach industrialnych to przede wszystkim beton, kamień, metal i szkło.

Styl industrialny korzysta z inspiracji fabryczną surowością i nieładem, by paradoksalnie tworzyć bardzo gustowne, wręcz ekskluzywne wnętrza. Industrialne aranżacje nie obejdą się bez takich materiałów jak beton i metal. Wykorzystanie betonu wprowadza chłodną tonację kolorystyczną i matową fakturę wnętrza. Połączenie betonu z cegłą tworzy strefę wpływów stylu industrialnego, a jednocześnie, dzięki ciepłej kolorystyce cegły, sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne.

W wielkomiejskich wnętrzach loftów coraz częściej pojawiają się betonowe blaty oraz pokrycia ścian i podłóg wykonane z betonowych płyt. Beton nadaje wnętrzu awangardowego wyglądu. Surowy beton stosowany w wystroju wnętrz sam w sobie jest materiałem bardzo nowoczesnym. Dodatkowo można go zdobić, wtapiając w niego kawałki szkła, kolorowych kamieni, metalu, tłuczonej porcelany lub malując go. Niestety beton jest dość trudny do utrzymywania w czystości.

Loft znaczy wolny

Styl industrialny idealnie wpisuje się w ideę życia w surowych loftach. Moda na lofty w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno. Pierwsze lofty w Polsce powstały w Łodzi w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera. Słowo loft pochodzi z języka angielskiego i oznacza poddasze lub strych. Rewitalizacja takich obiektów zakłada zachowanie poprzemysłowych konstrukcji oraz zachowanie surowych elementów wykończenia.

Lofty i mieszkania tworzone od podstaw w stylu industrialnym charakteryzują się dużymi, zajmującymi całą powierzchnię ściany oknami, dużą powierzchnią i bardzo wysokimi kondygnacjami. Pewnym wyznacznikiem jest nawiązywanie do dawnej funkcji pomieszczeń przebudowanych na lofty, poprzez aranżacje w nowoczesnym, industrialnym, często dość surowym stylu. Skala oraz rozmach to największe plusy i wyznaczniki tego stylu. Zazwyczaj w tego typu pomieszczeniach podłogę od stropu dzielą przynajmniej 4 metry. Dlatego naturalnym rozwiązaniem jest antresola. Duża przestrzeń potrzebuje dużo światła. Dlatego zapomnijmy o firanach czy zasłonach. Ważne jest również oświetlenie sztuczne. Lampy i reflektorki nie tylko zapewnią nam niezbędne do funkcjonowania warunki, ale staną się jednym z podstawowych elementów dekoracyjnych.Szeroki wybór – od prostych reflektorków po dzieła sztuki.

Typowa sceneria loftów to także plątanina kabli, rur, instalacji. Aby w starych murach zachować duszę i klimat, zostawiamy fabryczne detale. Eksponowane ściany z nieotynkowanej cegły, betonowe wylewki czy proste deski podłogowe są głównym elementem tego stylu. Dążenie do indywidualizmu przejawia się głównie w doborze odpowiednich elementów dekoracyjnych. Wzorzyste tapety czy oryginalne szablony do malowania ścian podkreślają unikalny charakter wnętrz loftowych.

Z chwilą rozpowszechnienia się mody na życie w loftach i styl industrialny producenci płytek wyszli swoim klientom naprzeciw wprowadzając na rynek płytki imitujące beton i metal. Produkuje się je z gresu barwionego w masie. Jego gładka powierzchnia jest bardziej higieniczna niż powierzchnia płyt betonowych.

 

 

Styl industrialny – chłodna przestrzeń dla niezależnych

Źródło: MAKE HOME

 

  • Gresowe płytki imitujące metal odtwarzają naturalny malunek wiekowej patyny na blaszanej powierzchni. Przetarcia, nieregularna barwa, rysy – wszystko to z chirurgiczną precyzją oddają nadruki na płytkach imitujących metal.
  • Gresy imitujące beton z dużą dokładnością oddają naturalnie powstające na powierzchni zastygającego betonu wypukłości, chropowatości i przebarwienia. Oferta producentów płytek gresowych obejmuje szeroką gamę płytek, mozaik i listew, a nawet płytek ozdobnych z metalowymi i szklanymi wstawkami – wszystkie imitują beton.

Podstawową zasadą w aranżacji wnętrz jest minimum mebli, maksimum prostoty. Oryginalne, piękne, ciężkie, odnawiane. Industrialne meble są już klasyką wystroju wnętrz. Meble wykorzystywane w tego typu aranżacjach muszą być proste, oryginalne, mogą nie mieć koloru, ale muszą mieć duszę. Mile widziany jest również eklektyzm w łączeniu elementów tradycyjnych z przedmiotami ultranowoczesnymi. Zgodnie z najnowszymi trendami coraz częściej w mieszkaniach gromadzi się pozornie niepasujące do siebie meble i akcesoria różnych producentów, o całkowicie odmiennych fakturach i wyglądzie.

Industrialny styl bez wątpienia nie jest dla każdego, z racji na swoją prostotę formy i surowe materiały wiele osób może czuć się źle w takim wnętrzu. Ale zapewne znajdzie się też wielu zwolenników, lubiących indywidualizm i elegancką prostotę.

 

Ciekawostka:

 

Najważniejszą cechą stylu industrialnego jest przestrzeń – jeżeli nie możemy osiągnąć jej za pomocą przebudowy ścian, powinniśmy użyć kilku sztuczek:

  • użycie odpowiednich kolorów: jasne i chłodne będą sprawiać wrażenie oddalenia, ułożenie warstwowe, optycznie wydłuża i poszerza wnętrze.
  • zmniejszenie ilości elementów wystroju: im pomieszczenie mniej „zagracone”, tym więcej w nim miejsca.
  • ułożenie większych sprzętów na jednym poziomie: wyraźne linie podziału sprawiają wrażenie ładu i porządku.
  • zastosowanie luster – prosta, szklana tafla stwarza iluzję głębi i znakomicie komponuje się z minimalistycznym wystrojem.

Data dodania: 14.09.2011