Każdy, kto choć raz spędził urlop we Włoszech wie, że ten niezwykły kraj zasłużył sobie na dobrą opinię nie tylko doskonałym winem i kuchnią, ale także wysublimowanym designem. Klimat słonecznej Toskanii czy bogatej Lombardii możemy łatwo odtworzyć we własnym domu, stosując się do kilku podstawowych zasad.

Cały świat zna włoskie zamiłowanie do designu – tutaj bowiem od ponad 50 lat organizowane są najważniejsze targi branży wnętrzarskiej – Salone Internazionale del Mobile. Włoskie meble, tkaniny oraz zdobne elementy aranżacji wnętrz doskonale opisują klimat panujący w tym regionie świata. Jak wprowadzić te motywy do polskiej rzeczywistości?

Kolory: szlachetna elegancja

Wnętrza urządzone w stylu włoskim charakteryzują się dużą przestronnością i ilością światła wpadającą przez okazałe okna. Jeśli nasze okna nie są duże, efekt przestronności możemy uzyskać stosując jasne kolory – zarówno ścian, jak i mebli.

W takiej aranżacji świetnie sprawdzą się również różnego rodzaju masy strukturalne oraz farby o satynowym połysku. Bardzo dobrze będzie prezentował się np. stiuk wenecki (dający efekt szlifowanego marmuru) w naturalnej kolorystyce. Oczywiście, jak w przypadku każdej zdobnej aranżacji, łatwo tutaj o przesadę – włoska elegancja nie powinna jednak pozwolić na dominację ściany, dlatego wszelkie efektowne struktury bezpieczniej jest stosować z umiarem, np. ozdobić w ten sposób tylko jedną ze ścian lub jej część.

Dodatki: klasyka albo minimalizm

Klasyczna odsłona włoskiego stylu aranżacji wnętrz obfituje w różnego rodzaju dodatki – kunsztownie zdobione ramy luster i obrazów, meble z giętego metalu, wazony, kosze i podobne elementy. Całości takiej aranżacji dopełnią drewniane meble w naturalnych odcieniach oraz ozdobna sztukateria.

Styl włoski w wersji minimalistycznej natomiast to jasne i duże powierzchnie, eleganckie meble w prostych, ascetycznych kształtach, wykonane z dobrej jakości tkanin obiciowych, metalu, szkła i drewna.

Spokojną i ciepłą aranżację ożywią rośliny w mniej lub bardziej zdobionych doniczkach – świetnie w tej roli sprawdzą się zioła – bazylia, lawenda, oregano, które oprócz pięknego odcienia soczystej zieleni, wprowadzą do wnętrza zapach kojarzący się wprost z małą włoską knajpką.

Podłoga

Elementem aranżacji wnętrza, który spina w całość wszystkie pozostałe, jest podłoga. W stylu włoskim możemy zastosować praktycznie każdy rodzaj podłogi – najważniejszym elementem będzie jej kolorystyka. Dobrze sprawdzą się zatem podłogi kamienne, płytki, drewno oraz panele laminowane. Jak pokazują wyniki badań europejskich stowarzyszeń związanych z branżą podłogową, te ostatnie cieszą się największą popularnością – zwłaszcza na rynku polskim. Nie ma w tym nic dziwnego – nowoczesne panele laminowane niemal idealnie imitują prawdziwe drewno, a przy tym są o wiele mniej kłopotliwe – zdecydowanie łatwiej się je układa, czyści i pielęgnuje.

Dopełnieniem naszej włoskiej aranżacji będzie podłoga, której twórcy inspirowali się słoneczną Italią, tak jak w przypadku kolekcji LUNA marki KRONOPOL.

Kolorystyka dekorów z kolekcji LUNA wpisuje się w ogólny trend powrotu do naturalnych odcieni. Znalazły się w niej jasne kolory chłodniejsze, lekko bielone (Dąb Ferrara oraz Dąb Toskański), cieplejsze, bardziej wpisujące się w kolorystykę naturalnego dębu (Dąb Livorno oraz Dąb Rimini) oraz bardziej intensywne – ciemniejsze (Dąb Garda oraz Dąb Genua).

Warta uwagi jest również nowoczesna trójwymiarowa struktura synchroniczna, którą wykończono podłogi z serii LUNA. Dzięki niej podłoga na całej powierzchni jest matowa, a w wyraźnie wyczuwalnych porach błyszczy. Zgodnie z najnowszymi trendami podłogi z tej kolekcji są czterostronnie fazowane, co oznacza, że V-fugę zastosowano zarówno na długim, jak i krótkim boku. Dzięki temu zabiegowi panele jeszcze bardziej przypominają drewniane deski.

Myślmy po włosku

Wnętrza urządzone we włoskim stylu powinny cechować się przestronnością, jeżeli jednak nie dysponujemy wielkimi przestrzeniami, zastosujmy jasne kolory na ścianach. Pamiętajmy, że żadna południowoeuropejska rodzina nie obędzie się bez świeżych ziół, dlatego także warto pomyśleć o sprawieniu sobie parę gatunków tych przydatnych roślin. Szczęśliwie coraz więcej firm wnętrzarskich dostrzega potencjał w designie słonecznej Italii, dzięki czemu sporo zaoszczędzimy na imporcie oryginalnych gadżetów i materiałów.

Data dodania: 10.08.2012