VII edycja Międzynarodowych Targów Drewna DREWOOD 2012 odbyła się w dniach 16-18 marca 2012 we wrocławskiej Hali Stulecia. Były stoiska wystawiennicze i warsztaty. Stowarzyszenie Parkieciarzy Polskich przeprowadziło prezentację montażu, czyszczenia i konserwacji drewna.
Stoisko SPP miało dobrą lokalizację, dużą jasną powierzchnię i było wyposażone we wszystkie potrzebne narzędzia oraz materiały. Podczas prezentacji można było nauczyć się, jak wykonywać cztery podstawowe zabiegi pielęgnacyjne drewna: czyszczenie i konserwacja podłóg, konserwacja powierzchni drewnianych na zewnątrz pomieszczeń, lakierowanie, a także olejowanie podłogi drewnianej. Mówiono, jak zabezpieczyć drewno przed kontaktem ze szkodliwymi czynnikami.
– Są to: woda w dużych ilościach, ocet i wosk (powierzchnia matowieje), piasek, żwir i brud, czyli twarde zanieczyszczenia, ostre kanty mebli oraz długie, ostre pazury zwierząt domowych – tłumaczy Dariusz Kozera, prezes SPP. – Zalecamy regularne odkurzanie, a także stosowanie środków specjalistycznych, podkreślam – specjalistycznych, nie uniwersalnych, które mogą zmatowić powierzchnię. Trudniej jest zadbać o powierzchnie drewniane na zewnątrz pomieszczeń. Są narażone na działanie czynników atmosferycznych, konserwujemy je olejem. Najpierw szlifujemy do surowego drewna, bo to zwiększa chłonność i poprawia kolor. Następnie odkurzamy, osuszamy i nakładamy olej – radzi.
Światło słoneczne nie powinno wtedy padać na podłogę. Przygotowanie, czas schnięcia i sezonowania zależy też od gatunku drewna. Inaczej zachowuje się sosna, modrzew, inaczej drewno egzotyczne. Twarde drewno, jak dąb, nie wchłania tyle oleju, ile miękkie, jak sosna, więc nie potrzebuje takiego pokrycia powierzchni. Podłoga po olejowaniu może być użytkowana w pełni po 48 godzinach, a po tygodniu już wycierana na mokro.
– Skomplikowane i trudne wydaje się lakierowanie podłóg – mówi Dariusz Kozera. – Ale wszystko zależy od przygotowania. Podobnie jak w przypadku olejowania, trzeba starannie oczyścić powierzchnię, zeszlifować i – nie dopuszczając światła słonecznego – nanieść lakier.
Na terenie targów prezentowano jednak nie tylko produkty tradycyjne. Renesans Floor In-Lays S.C. przedstawiało intarsje parkietowe – ręcznie wycinane wzory artystyczne, zdobiące podłogi w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Firma Panas miała w ofercie kilka modeli schodów z orzecha amerykańskiego i jatoby z rzeźbionymi balustradami. Kilka stoisk obudowano oryginalnymi konstrukcjami drewnianymi typu chata z bali. Natomiast najmłodsi uczestnicy targów mogli wziąć udział w ręcznej produkcji zabawek w „Drewnianym Kąciku”, którą prowadził artysta-rzeźbiarz Tomasz Marzec z pracowni Takija.
Wrocławskim targiem
Targi odbywały się na dużej powierzchni, w środku i na zewnątrz hali. Swoje produkty zaprezentowało tam 67 wystawców. Odwiedziło ich około 10 000 osób.
Nagrodzeni w konkursie targowym Drewood 2012 to:
1. W kategorii PRODUKT TARGÓW
GRAND PRIX – firma Wiązary Burkietowicz, za prefabrykowane wiązary na konstrukcje deskowań szalunków i mostów
WYRÓŻNIENIE – producent parkietu, Kazimierz Wiśniewski, za parkiet gotowy lakierowany z czterostronną mikrofazą
2. W kategorii NAJCIEKAWSZE STOISKO
GRAND PRIX – firma AFJ, za sposób wykorzystania materiału, precyzję wykonania i walory estetyczne
WYRÓŻNIENIE – ISKRA Tartak i Zakład Stolarski Anna Smorawska, za oryginalną zabudowę z wykorzystaniem wyłącznie materiałów drewnianych
3. W kategorii INNOWACJA
GRAND PRIX – firma DOM-BAL & ISOLASYSTEM, za prefabrykowany drewniany dom pływający
Stowarzyszenie Parkieciarzy Polskich, prowadzące warsztaty podłogowe, oraz Tomasz Marzec, prowadzący warsztaty rzeźbiarskie, zostali uhonorowani wyróżnieniem.
Drogie bilety, ale duży ruch
Do dyspozycji zwiedzających targi pozostawały wydawnictwa branżowe, jak „Gazeta Przemysłu Drzewnego” i „Kurier Drzewny”, zawierające wiele aktualnych informacji i porad. Na terenie wystawienniczym brakowało natomiast czytelnej informacji o temat samej lokalizacji stoisk, jednej dużej planszy czy może tablicy. Dość drogi był też bilet wstępu – 15 zł.
Ruch był jednak stały, gdyż dopisała pogoda, idealna dla tego typu imprezy. Miejmy nadzieję, że i za rok targi Drewood odbędą się w podobnych warunkach, gromadząc w Hali Stulecia wielu producentów i odbiorców produktów drewnianych.
Data dodania: 28.03.2012