Przyjazne środowisko w czterech ścianach. Takie, które polepsza nastrój, wprowadza poczucie harmonii i sprzyja wypoczynkowi. Wzornictwo ekologiczne wykorzystuje naturalne materiały, przetworzone w jak najmniejszym stopniu. Jednocześnie często stosuje się materiały pochodzące z recyklingu. Dominują w nim tzw. kolory ziemi – ciepłe beże, brązy, zgaszone zielenie, szarości, biele.
Coraz chętniej podejmujemy inicjatywy, które służą ochronie środowiska. Zmieniamy nawyki konsumpcyjne, sposoby odżywiania oraz korzystania z dostępnych surowców. Troska o środowisko znalazła również wyraz w projektowaniu wnętrz. Podstawą jest minimalizm, naturalna kolorystyka i jak najmniej przetworzone materiały. Ekologiczne pomieszczenia cechują się ponadto dobrym naturalnym doświetleniem. Elementem dekoracyjnym, który dobrze komponuje się z całością są motywy inspirowane przyrodą. Styl eko może mieć różne oblicza – od nowoczesnego po rustykalne i etniczne, dlatego to wzornictwo doskonale pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim, tradycyjnym oraz do lekkich, nowoczesnych aranżacji.
Kolory ziemi
Na ścianach koniecznie powinny się znaleźć naturalne, spokojne barwy. Dobrze sprawdzają się ciepłe odcienie beżu, szarości i brązów, które można rozjaśnić jasnymi meblami. Odrobina intensywnej zieleni czy błękitu w dekoracjach i tkaninach doda wnętrzu charakteru. Klasyczna biel na ścianach optycznie powiększy pomieszczenie. Zrezygnuj z jaskrawych, krzyczących kolorów takich jak róże, fiolety, czerwienie czy turkus.
Naturalne materiały
Styl ekologiczny to przede wszystkim zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak kamień, drewno, ceramika, trzcina czy bambus. Wybierając meble do ekologicznych wnętrz należy szukać tych drewnianych, ewentualnie zrobionych z wikliny. Zasłonki powinny być w stonowanych kolorach, zrobione z lnu bądź bawełny. Naturalny kamień o nieregularnym kształcie wspaniale zaprezentuje się na podłodze. Równie dobrze do stworzenia tego stylu można wykorzystać deski z jasnych gatunków drewna.
Meble z recyklingu
Oryginalne meble można otrzymać poprzez wykorzystanie starych, bezużytecznych przedmiotów. Przykładem mogą być zrobione z europalet stoliki kawowe, regały, łóżka, a nawet kanapy. Obecnie designerskie meble tworzone są ze wszystkiego. Aby dać przedmiotom drugą młodość i stworzyć z nich coś niepowtarzalnego, często wystarczy jedynie dobry pomysł, trochę wyobraźni i zestaw do majsterkowania.
Ekologiczne dodatki
Styl eko nie znosi nadmiaru elementów dekoracyjnych. Grube sploty tkanin i wikliny, dodatki zawierające kamienie, drewno czy żywe rośliny najlepiej sprawdzają się w tego typu aranżacjach. Zdjęcie kropli wody w makro zbliżeniu świetnie sprawdzi się jako ozdoba łazienki.
Ekologiczna technologia
Warto pamiętać o wyborze energooszczędnego oświetlenia i sprzętów, które pozwalają na zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych. Obecnie wiele urządzeń tego typu ma jednocześnie świetny design. Wybierając np. kosz na odpady, warto kupić taki przystosowany od razu do ich segregacji.
Autor: Paulina Sikorska
Data dodania: 23.08.2015