W ciągu ostatnich lat modę wnętrzarską zdominował styl nowoczesny. Sterylne i dość monochromatyczne wnętrza zaczęły nas szybko nudzić, zapragnęliśmy ożywienia. Pojawiły się rośliny i egzotyczny styl urban jungle, który wprowadził do wnętrza lekkość, przytulność i mnóstwo egzotycznej energii.

Namiastka dżungli w mieście

Urban jungle to trend w urządzaniu wnętrz, który polega na wprowadzaniu do przestrzeni elementów botanicznych. Nazwa w polskim tłumaczeniu to miejska dżungla, co najlepiej opisuje klimat, jaki panuje w pomieszczeniach urządzonych w tym stylu. Jungle daje nam ogromne pole do popisu. Miejska dżungla to przede wszystkim natura – mnóstwo zieleni i rozmaitych roślin. Do jasnego i nowoczesnego wnętrza, pełnego bieli i szarości, wprowadzamy bardzo wyraziste elementy roślinne. Przede wszystkim ważne są tutaj proporcje, chodzi o to, aby zaaranżować tu fragment tropikalnej puszczy albo ogrodu botanicznego.

W otoczeniu tropikalnych roślin

Wnętrze powinno obfitować w bujne rośliny doniczkowe – kaktusy, sukulenty czy też duże paprocie i monstery. Oczywiście wielkość kwiatów należy dostosować do kubatury pomieszczenia, ale warto zadbać, aby w naszym tropikalnym salonie roślin było naprawdę dużo.

Drugi ważny element to tekstylia. Jednolite i jasne barwy ścian przełamujemy zasłonami, obrusami oraz dywanami. Stosujemy tu wszelkie odcienie zieleni oraz wyraziste botaniczne wzory. Urban jungle kocha tkaniny naturalne, więc sprawdzą się tu wszelkie tekstylia wełniane, lniane czy bawełniane. Motyw dżungli występuje nie tylko na tekstyliach. Nie brakuje go również na obrazach i zdjęciach zdobiących ściany.

Naturalne meble i egzotyczne dodatki

Równie istotne są tutaj meble, które powinny współgrać z ekologiczną aranżacją. Do naszego salonu lub innego wnętrza w klimacie urban jungle, świetnie pasują meble w kolorze naturalnego drewna. Im mniej upiększone i wyszlifowane, tym lepiej. Widok sęków i naturalnych nierówności sprytnie podkręci naturalistyczny styl. W naszej miejskiej dżungli można też zastosować meble rattanowe lub wiklinowe, których ażurowa lekkość doskonale sprawdza się przede wszystkim w małych wnętrzach. Całość aranżacji warto też podkreślić egzotycznymi bibelotami utrzymanymi w stylu afrykańskim, filipińskim bądź meksykańskim.

[PAK]

Data dodania: 23.04.2018