Rodzaj wykończenia podłoża powinien być dostosowany do rodzaju pomieszczenia, sposobu jego użytkowania oraz natężenia ruchu. W niektórych obiektach wymagania dotyczące wykorzystywanych materiałów są szczególnie surowe. Takimi miejscami są m.in. przychodnie lekarskie i rehabilitacyjne. Pzyjrzyjmy się realizacji firmy Coniveo, która kilka miesięcy temu zakończyła prace w klinice Enel-Sport w Warszawie.
Prace instalatorskie obejmowały gabinety lekarskie, sale rehabilitacyjne, pomieszczenia administracyjne oraz ciągi komunikacyjne placówki. Rodzaje ułożonych wykładzin dostosowano do przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.
Różnorodne właściwości podłoża
W projekcie architektonicznym, według którego postępowały prace, szczegółowo określono właściwości użytkowe materiałów wykończeniowych. Wykładzina zastosowana w salach rehabilitacyjnych musiała spełniać najwyższe standardy – być elastyczna, miejscami wręcz miękka i odporna na zarysowania.
– W pomieszczeniach rehabilitacyjnych znajdują się przyrządy sportowe o dużej masie, które mogą powodować odkształcenia zbyt miękkiej wykładziny. Z kolei w miejscach, gdzie wykonywane są ćwiczenia bez przyrządów, podłoże musi amortyzować ruchy. Do tych wymagań dostosowywaliśmy rodzaj układanego materiału. Wybraliśmy wykładzinę kauczukową nora z linii noraplan – uni i sentica – mówi Jarosław Michalak, dyrektor działu techniczno-handlowego w firmie Coniveo.
Noraplan uni to wykładzina kauczukowa o jednolitej kolorystyce i grubości do 3 mm. Charakteryzuje ją wysoki stopień tłumienia odgłosów oraz odporność na oleje i tłuszcze. W zależności od pomieszczenia, zastosowano różne kombinacje kolorów wykładziny, tak żeby całość wyglądała estetycznie i nowocześnie. Instalatorzy Coniveo wykonali również wzory urozmaicające podłoże.
– W gabinetach okulistycznych, kardiologicznych, ortopedycznych, zabiegowych i innych ułożyliśmy wykładziny noraplan uni w kolorze ciemnoszarym, w połączeniu z jasnoszarym. Dodatkowo przez środek gabinetów przechodzi półokrąg z przerywanej linii o szerokości 10 cm w kolorze czerwonym, który również jest wykonany z wykładziny kauczukowej – mówi Łukasz Żukowski, kierownik prac w firmie Coniveo.
Odpowiednia izolacja elektryczna
W przychodni Enel-Sport znajdują się także gabinety lekarskie i zabiegowe, wyposażone w specjalistyczny sprzęt medyczny. Podłoże w gabinetach USG i RTG musi być odpowiednio przygotowane, żeby zminimalizować ryzyko porażenia prądem.
– Zastosowaliśmy specjalistyczną wykładzinę odprowadzającą noraplan sentica ed, o połyskliwym mieniącym się kolorze wiodącym, zawierającym barwne komponenty. Dodatkowo, montując wykładziny wykorzystaliśmy taśmy miedziane, odprowadzające ładunek elektryczny – podkreśla Jarosław Michalak.
Wykładzina kauczukowa odprowadzająca została ułożona również w serwerowniach.
Efektowne wzory
Dla inwestora istotne było odpowiednie dopasowanie kolorów wykładzin zastosowanych w realizacji. Musiały one współgrać z wizją architekta oraz wyróżniać się na tle innych dostępnych wykładzin na rynku.
Projekt architektoniczny stawiał również duże wymagania dotyczące sposobu ułożenia wykładzin. Znalazły się w nim liczne, złożone wzory, które należało przenieść na podłoże. Z wykładziny stworzono liczne proste i przerywane łuki, półokręgi i prostokąty. Szczególnym wyzwaniem dla instalatorów było ułożenie powierzchni boiska do gry w koszykówkę w jednym z pomieszczeń, a także poczekalnia. Została tam ułożona bieżnia z wykładziny w kolorze czarnym z białymi cyframi.
– Projekt realizowany przez naszych instalatorów był wymagający, nie tylko ze względu na wielkość powierzchni, liczne i złożone kształty elementów układanych na podłożu, wysokie kryteria dotyczące jakości, lecz przede wszystkim precyzyjne wpisanie się w harmonogram wszystkich prac wykończeniowych. Doświadczenie zdobyte podczas prac w placówkach medycznych sprawiły, że wspólnie z naszym Klientem możemy cieszyć się sukcesem – mówi Jarosław Michalak.
Solidne podstawy
Prace wykonane przez instalatorów Coniveo w klinice Enel-Sport obejmowały kompleksowe wykonanie podłoża – od prac przygotowawczych do precyzyjnego wycięcia i ułożenia wzorów z wykładziny kauczukowej.
– Ważnym etapem układania podłoża jest zastosowanie odpowiedniego podkładu. W klinice Enel-Sport zastosowaliśmy jednocentymetrową warstwę masy niwelującej nierówności Uzin NC 150 o bardzo niskiej emisyjności – mówi Łukasz Żukowski.
Ze względu na to, że w placówkach medycznych niezbędne jest zachowanie wysokich standardów higienicznych, wykładzinę łączono tzw. metodą na zimno, za pomocą mas do spoinowania nora.
– Powyższy typ łączenia jest możliwy, ponieważ wykładziny kauczukowe nora są elastyczne, w składzie nie zawierają substancji zmiękczających i po ułożeniu nie kurczą się – dodaje Łukasz Żukowski.
Klinika Enel-Sport zlokalizowana jest na warszawskim stadionie Legii, przy ulicy Łazienkowskiej 3.
Data dodania: 08.03.2016