Rodzaj wykończenia podłoża powinien być dostosowany do rodzaju pomieszczenia, sposobu jego użytkowania oraz natężenia ruchu. W niektórych obiektach wymagania dotyczące wykorzystywanych materiałów są szczególnie surowe. Takimi miejscami są m.in. przychodnie lekarskie i rehabilitacyjne. Pzyjrzyjmy się realizacji firmy Coniveo, która kilka miesięcy temu zakończyła prace w klinice Enel-Sport w Warszawie. 

Prace instalatorskie obejmowały gabinety lekarskie, sale rehabilitacyjne, pomieszczenia administracyjne oraz ciągi komunikacyjne placówki. Rodzaje ułożonych wykładzin dostosowano do przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.

Różnorodne właściwości podłoża

W projekcie architektonicznym, według którego postępowały prace, szczegółowo określono właściwości użytkowe materiałów wykończeniowych. Wykładzina zastosowana w salach rehabilitacyjnych musiała spełniać najwyższe standardy – być elastyczna, miejscami wręcz miękka i odporna na zarysowania.

Noraplan uni to wykładzina kauczukowa o jednolitej kolorystyce i grubości do 3 mm. Charakteryzuje ją wysoki stopień tłumienia odgłosów oraz odporność na oleje i tłuszcze. W zależności od pomieszczenia, zastosowano różne kombinacje kolorów wykładziny, tak żeby całość wyglądała estetycznie i nowocześnie. Instalatorzy Coniveo wykonali również wzory urozmaicające podłoże.

Odpowiednia izolacja elektryczna

W przychodni Enel-Sport znajdują się także gabinety lekarskie i zabiegowe, wyposażone w  specjalistyczny sprzęt medyczny. Podłoże w gabinetach USG i RTG musi być odpowiednio przygotowane, żeby zminimalizować ryzyko porażenia prądem.

Wykładzina kauczukowa odprowadzająca została ułożona również w serwerowniach.

 Enel-Sport

Źródło: Coniveo

Efektowne wzory

Dla inwestora istotne było odpowiednie dopasowanie kolorów wykładzin zastosowanych w realizacji. Musiały one współgrać z wizją architekta oraz wyróżniać się na tle innych dostępnych wykładzin na rynku.

Projekt architektoniczny stawiał również duże wymagania dotyczące sposobu ułożenia wykładzin. Znalazły się w nim liczne, złożone wzory, które należało przenieść na podłoże. Z wykładziny stworzono liczne proste i przerywane łuki, półokręgi i prostokąty. Szczególnym wyzwaniem dla instalatorów było ułożenie powierzchni boiska do gry w koszykówkę w jednym z pomieszczeń, a także poczekalnia. Została tam ułożona bieżnia z wykładziny w kolorze czarnym z białymi cyframi.

Solidne podstawy

Prace wykonane przez instalatorów Coniveo w klinice Enel-Sport obejmowały kompleksowe wykonanie podłoża – od prac przygotowawczych do precyzyjnego wycięcia i ułożenia wzorów z wykładziny kauczukowej.

Ze względu na to, że w placówkach medycznych niezbędne jest zachowanie wysokich standardów higienicznych, wykładzinę łączono tzw. metodą na zimno, za pomocą mas do spoinowania nora.

Klinika Enel-Sport zlokalizowana jest na warszawskim stadionie Legii, przy ulicy Łazienkowskiej 3.

Data dodania: 08.03.2016