Styl Hampton swoją nazwę zawdzięcza nadmorskiej miejscowości, położonej na północnym wybrzeżu Long Island, gdzie zamożni nowojorczycy spędzają wakacje. Wnętrze w stylu Hampton to nowoczesna klasyka w marynarskim klimacie.
Cechą charakterystyczną dla tego typu aranżacji jest połączenie wytwornej elegancji z nawiązującym do minionych epok art déco. Dominującymi elementami dekoracji są dodatki związane z letnim wypoczynkiem, plażą oraz morzem. Głównym atutem stylu Hampton jest niebywała prostota. W dużej mierze można porównać go do bardziej znanego stylu skandynawskiego. W obu aranżacjach inspiracją jest odniesienie do natury.
Kolory wybrzeża
Bardzo podobnie jak we wnętrzach inspirowanych Skandynawią, również tutaj królują jasne kolory. Paleta barw, materiałów i motywów dekoracyjnych stylu Hampton to przede wszystkim nawiązanie do otaczającej przyrody. Wszelkie odcienie błękitu, beże oraz szarość i biel mają odzwierciedlać klimat słonecznego wybrzeża. Wszystkie barwy cechuje delikatność oraz pastelowy odcień, dzięki czemu wnętrze urządzone w tym stylu staje się przytulne i ciepłe, a zarazem uniwersalne i ponadczasowe.
Wiele inspiracji (Wakacyjny miszmasz)
Styl Hampton to eklektyczne połączenie starego z nowym. Mieszanka kilku epok, ale w eleganckim wydaniu. W nadmorskiej aranżacji bez obaw możemy zestawić ze sobą nowoczesną kanapę z wiktoriańskim stolikiem. Obok kolonijnej komody nie powinno zabraknąć pięknego fotela w stylu ludwikowskim. W wakacyjnym stylu Hampton nie brakuje również koszy wyplatanych z wikliny oraz narzut z lnu lub grubego płótna.
Całe wnętrze wykończone jest bielonym drewnem i lustrami. Różnobarwne tkaniny – wzory, kraty, pasy i tak zwane esy-floresy czy geometryczne wzory – pozytywnie wpływają na nastrój i sprzyjają wypoczynkowi. W domu, w którym króluje styl Hampton, ważne jest też oświetlenie, lampy z dużymi jasnymi abażurami stworzą przytulny klimat.
Marynarski akcent
Dodatki to oczywiście wszystko to, co związane jest z morzem. Liny, kotwice, muszle i kamyki. Oprócz tego nie powinno zabraknąć eleganckiego akcentu w postaci srebrnych, metalowych czy porcelanowych dodatków. Do tego perfekcyjnie wykończone długie zasłony z lekkich tkanin.
Autor: Patrycja Klepczarek
Data dodania: 20.07.2016