Iza Jurasik – Kamińska i Monika Jurasik – matka i córka, wspólnie prowadzą bloga DOM Z DUSZĄ. Piszą o wnętrzach, DIY oraz o rodzinie.

Inspirująca dziesiątka

Źródło: Dom z duszą

Zaczęłyśmy prowadzić bloga ponieważ… blogów wnętrzarskich istnieje w sieci bardzo dużo. Bardzo lubimy je czytać i oglądać, ale chciałyśmy stworzyć coś innego. Coś, co motywowałoby do zmian we własnym domu. Bardzo wielu blogerów pokazuje, jak coś zrobiło, albo jak coś kupiło. To wszystko jest bardzo fajne, ale my jesteśmy trochę na bakier z narzucaniem innym, co powinni kupować i jak urządzać mieszkania, aby były cool.

Wiele blogów zaczęło się do siebie upodabniać, często ma podobne treści i obrazki, prezentują podobne marki. Tymczasem Dusza domu to przede wszystkim rodzina, emocje, relacje, wspólnie robione przedmioty. To także wykorzystywanie rzeczy wiele razy.

Inspiracje czerpiemy z… z trendów, blogosfery oraz własnej wyobraźni. Bliska jest nam idea skandynawska, gdzie przedmioty kupuje się nie tylko po to, aby dekorować, ale przede wszystkim, aby ich używać i wykorzystywać jako bazę do dekoracji na wiele okazji. Kochamy też recykling i nadawanie rzeczom, z pozoru już niepotrzebnym, drugiego życia. Dlatego zwykle robimy serię tutoriali z wykorzystaniem jednego przedmiotu, aby pokazać, jak wiele razy można go wykorzystać.

Projekt z którego jesteśmy szczególnie dumne… nasz blogowy cykl „Jak mieszkają Polacy?” oraz ponad 50-ciotysięczna grupa na Facebooku. Tam pokazujemy wycinki rzeczywistości naszych czytelników i przekazujemy innym, że klimat w domu to nie kopia katalogu wnętrzarskiego. Zachęcamy czytelników, aby pokazywali swoje domowe smaczki, swoje pomysły, swoje metamorfozy. Nieważne, czy zaaranżują kącik do czytania, doniczkę na kwiatka czy cały salon. To nie ma znaczenia. Znaczenie ma, że od początku do końca jest to ich własna stylizacja, z którą dobrze się czują i pasuje ona nie tylko im, ale także pozostałym domownikom.

Projekt, który był dla nas największym wyzwaniem to… wielkim wyzwaniem jest dla nas większe majsterkowanie albo odnawianie mebli. Zwłaszcza w tym drugim, trzeba doskonalić warsztat. Oczywiście brak warsztatu nie wyklucza metamorfozy, ale lubimy zgłębiać tajniki poszczególnych technik.

Nasze ulubione kolory to… zdecydowanie niebieski, a także ciemne odcienie zieleni i biały.

Najtrudniejsze w odnawianiu mebli jest… zdecydowanie się co z danym meblem zrobić, aby był wyjątkowy. No i trochę obawa przed jego zniszczeniem – czasem w głowie coś wygląda super, a efekt końcowy nie jest już tak satysfakcjonujący.

Gdybyśmy mogły zaprojektować dowolny mebel to byłby to… rzecz bardzo użyteczna i niezbędna w domu, np. stół, krzesło lub fotel.

DIY to dla mnie… chleb powszedni, powietrze. Nasza głowa codziennie wypluwa po kilka pomysłów na nowy tutorial. Z racji tego, że jest nas dwie, naprawdę mamy problem z decyzjami, który tutorial zrobić jako pierwszy. Prezentujemy na blogu wspólne DIY, aby pokazać, że to jest jednocześnie fajny sposób na spędzanie czasu razem. Nie boimy się eksperymentować i tworzyć. Nie boimy się zmian, bo wiemy, że zmiana jest oczywistym wyznacznikiem otwartych, kreatywnych ludzi.

Nasz ulubiony trend wnętrzarski to…  czuj się jak u siebie w domu. Nie zagrabiajmy całego wnętrza dla siebie, nie dominujmy, ale wydzielajmy przestrzeń dla wszystkich domowników, aby czuli się jednakowo dobrze, bo właśnie w tym tkwi tajemnica. Czy dom to tylko elementy wyposażenia i idealne wnętrza? Czy to tylko obrazki    z bloga albo czasopisma?

Kupujemy polecane produkty i przeszczepiamy je do własnych przestrzeni, kalkujemy, choć nie zawsze dany element pasuje do nas i stylu mieszkania. Dlatego nasz blog to nie jest kolejny blog wnętrzarski z listą zakupów w stylu” musisz to mieć”, tylko „musisz się dobrze czuć”.

Nasze plany na najbliższą przyszłość to… dalszy rozwój bloga, ale do czasu, jak nas to będzie cieszyć. Największym sukcesem dla nas jest to, jak rozwija trend DIY – nasze treści się podobają, coraz więcej osób tworzy z nami społeczność, myśli i działa podobnie. A także to, ile osób mniej lub bardziej nam bliskich zwraca się do nas o pomoc w zaplanowaniu imprezy tematycznej, stworzenia dekoracji, wieczoru panieńskiego czy prezentu, który mogą wykonać sami dla kogoś dla siebie ważnego.

Iza Jurasik – Kamińska – matka
Monika Jurasik – córka

Data dodania: 21.05.2019