Jeżeli chcemy, aby nasza sypialnia pozwoliła nam odpocząć od trudów życia codziennego i ma być naszą oazą spokoju, warto pomyśleć nad jej aranżacją w duchu ZEN. Pomocne będą tutaj dwa słowa: minimalizm i estetyka.

Chwile wytchnienia

Słowo ZEN z japońskiego oznacza medytację. W związku z tym wszelkie elementy wnętrz w tym stylu charakteryzują się minimalizmem, prostotą oraz naturalnością. Taka aranżacja ma pozwolić na wypoczynek, skupienie i relaks w czystej postaci. Nie możemy zatem pozwolić by rozpraszał nas nadmiar dekoracji. Harmonia pomieszczenia pozwoli nam skupić się na odpoczynku i w pełni zregenerować siły.

Magia wnętrz

Kolorystyka w sypialni w stylu ZEN powinna być spójna z estetyką tej filozofii. Kolory nie powinny być intensywne ani krzykliwe. Dominujące barwy to: biel, odcienie szarości, brąz, beż czy delikatna zieleń – np. bardzo modna w tym sezonie mięta. Najlepiej, aby kolory ściany były jednolite i gładkie. Do tego idealnie będzie pasowała podłoga drewniana w naturalnej selekcji.

Pozytywny wpływ roślin

Często stosowanym akcentem wizualnym są różnego rodzaju grafiki motywem roślinnym. Także naturalne kwiaty będą stanowić idealny element dekoracyjny, a do tego mają zbawienny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu. Należy jednak zachować umiar w dekoracji za pomocą roślin – ich duża liczba może nieco przytłaczać pomieszczenie, a także osłabić jego funkcjonalność. O kwiaty bowiem trzeba regularnie dbać.

Wygoda przede wszystkim

Aby móc się w pełni zrelaksować należy także zadbać o wygodne łóżko. W tej stylistyce, bardzo dobrze będzie prezentować się duże łóżko z drewnianym wezgłowiem, obowiązkowo wyposażone w wygodny materac. W sypialni w stylu ZEN powinno się także wystrzegać elektronicznych sprzętów takich jak telewizor czy komputer, ponieważ mogą one zaburzać klimat spokoju i wyciszenia, przez co niepotrzebnie będą nas rozpraszać.

Świetlana przyszłość

Bardzo ważnym aspektem jest oświetlenie sypialni. Im jaśniej będzie w pomieszczeniu, tym lepiej. Ale uwaga! Chodzi tu o światło naturalne. Tylko takie wzmocni dobre samopoczucie i zwiększy siły witalne. Duże okna i przeszklone drzwi pomogą nam wpuścić je do naszej sypialni. Wieczorami zaś zaleca się stosowanie nieco przyciemnionego oświetlenia sztucznego, najlepiej w ciepłym kolorze.

Data dodania: 21.04.2015