Płytki heksagonalne są obecne w światowej architekturze od dziesiątek lat, jednak w ostatnich miesiącach przeżywają swój renesans. Mozaika łazienkowa znów znajduje się w kręgu zainteresowania zarówno projektantów wnętrz, jak i codziennych użytkowników. Zwraca uwagę swoim oryginalnym wyglądem i szerokim wachlarzem zastosowań.
Co dokładnie wyróżnia płytki heksagonalne spośród standardowych płytek łazienkowych? Jak wykorzystać heksagon w aranżacji łazienki? We współpracy z firmą Tubądzin przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek i inspiracji, dzięki którym stworzysz perfekcyjne wnętrze za pomocą najmodniejszych płytek.
Płytki heksagonalne – czym są i dlaczego stają się tak popularne?
Płytki heksagonalne mają kształt sześciokąta. Ułożone na ścianie przypominają plaster miodu – dzięki nim powierzchnia jest wykonana z idealnie do siebie pasujących elementów. W przeciwieństwie do prostokątnych płytek łazienkowych, heksagony tworzą płaszczyznę, na której widać znacznie większą liczbę krawędzi. Co ważne zakończenia kilku płytek heksagonalnych nie tworzą idealnie równych linii prowadzących przez całą długość lub szerokość ściany. Gdy jedna krawędź heksagonu kończy się, inna jest widoczna na tym samym poziomie dopiero dwa rzędy dalej.
To wszystko sprawia, że heksagony wyróżniają się na tle całej aranżacji, zwłaszcza jeśli są ułożone tylko na wybranych ścianach. Płytki w kształcie plastra miodu ożywiają wnętrze – sprawiają, że staje się ono mniej monotonne. Dzięki właśnie tym cechom współcześni architekci tak chętnie tworzą projekty łazienek z zastosowaniem heksagonów. Sześciokątne płytki pozwalają bowiem wprowadzić powiew świeżości nawet do monochromatycznej przestrzeni.
Heksagon – kształt idealny?
Geometryczne kształty od dawna inspirują architektów i projektantów wnętrz. Jednak to właśnie heksagony, a nie inne figury stają się inspiracją do tworzenia nowoczesnych realizacji. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to nie tylko z efektu, jaki można uzyskać za pomocą tych płytek, ale też ich uniwersalności.
Płytki łazienkowe w kształcie heksagonu można łączyć w dowolny sposób. Dla projektantów, ale też osób, które samodzielnie chcą zmienić wygląd pomieszczenia kąpielowego, heksagon otwiera niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, bez względu na dostępną powierzchnię. Jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Jak się okazuje, nawet niewielką przestrzeń można udekorować mozaiką w taki sposób, aby sprawiała wrażenie większej.
Aranżacja łazienki za pomocą płytek w kształcie plastra miodu
Zastanawiasz się, jak wykorzystać heksagon w swojej łazience? A może przygotowujesz projekt i szukasz pomysłu na oryginalną aranżację? Zobacz płytki w kształcie plastra miodu w dwóch odsłonach lub… zainspiruj się każdym z tych rozwiązań.
- Płytki heksagonalne w jasnym wydaniu – postaw na wyróżniającą się fakturę
Biele, beże i złocienie – to kolory, które najczęściej królują w polskich łazienkach. Sprawdzają się one zwłaszcza w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma dostępu do naturalnego światła lub promienie słoneczne docierają przez okna w bardzo małych ilościach.
Przy aranżacji łazienek w jasnych barwach istnieje jednak ryzyko stworzenia zbyt monotonnej przestrzeni. Dzięki płytkom w kształcie heksagonu można to bardzo łatwo zmienić. Wystarczy na jednej ze ścian umieścić mozaikę łazienkową w kształcie sześciokątów. Jeśli chcesz dodatkowo wyróżnić heksagony na tle aranżacji, wybierz płytki, które mają nie tylko oryginalny kształt, ale też nietypową fakturę. Znajdziesz je w kolekcji Tubądzin 33 × 90 Balance. Fragmenty dostępnej w kolekcji mozaiki zostały ozdobione dodatkowymi liniami, dzięki czemu po nałożeniu płytek na ścianie przestrzeń staje się jeszcze bardziej dynamiczna.
- Heksagon w ciemnej wersji – stwórz łazienkę pełną kontrastów
Jasną aranżację łazienki możesz także ożywić za pomocą kontrastującego koloru heksagonów. W tej roli doskonale sprawdzi się mozaika łazienkowa z kolekcji Tubądzin 33 × 90 Horizon. Jej grafitowa, niemal czarna barwa, będzie stanowiła idealne przeciwieństwo prostokątnych płytek w różnych odcieniach beżu. Niczym ying, które doskonale uzupełnia yang, ciemne heksagony sprawią, że łazienka uzyska harmonijny wygląd – ale bez żadnej monotonii!
Choć z pozoru ciemne płytki łazienkowe pasują głównie do dużych łazienek z dostępem do naturalnego światła, mogą one sprawdzić się również w mniejszych pomieszczeniach. Żeby jednak nie zmniejszały optycznie przestrzeni, należy zadbać o bardzo dobre doświetlenie łazienki. W tej roli najlepiej sprawdzą się lampy punktowe ustawione w jednej linii bezpośrednio pod sufitem lub wzdłuż wysokości ścian. Inspiracji na wykorzystanie świateł możesz szukać w nowoczesnych projektach profesjonalnych luster do wizażu.
Które z tych rozwiązań chcesz zastosować? Jeśli nie możesz podjąć ostatecznej decyzji, spróbuj połączyć jasne i ciemne heksagony w jednej aranżacji. Kremowa i grafitowa mozaika łazienkowa może się wzajemnie przeplatać, być umieszczona po dwóch przeciwnych stronach pomieszczenia lub tworzyć nietypowy patchwork na wszystkich powierzchniach ścian. Przypominamy, że dzięki heksagonom nie musisz się ograniczać. Swoboda łączenia ze sobą płytek w kształcie plastra miodu pozwoli Ci przenieść swoją kreatywność na wyższy poziom!
Data dodania: 16.07.2019