Kiedyś kojarzony wyłącznie ze starym, opuszczonym wnętrzem czy halami produkcyjnymi. Dziś wręcz przeciwnie – szturmem zdobywa branżę wnętrzarską. Beton, bo o nim mowa, to jeden z nowszych trendów aranżacyjnych. Chętnie stosowany jest na ścianach, jak również jako oryginalne wykończenie podłogi.
Beton, który obecnie wykorzystujemy do dekorowania wnętrz to nowa odsłona tego materiału. Występuje w postaci efektownych płyt, tapet, tynków, a nawet farb. Na podłogi stosuje się oczywiście te najtrwalsze formy, czyli płyty i beton płynny.
Podłoga z betonu dekoracyjnego wyznacza styl
Beton dekoracyjny to modny, a jednocześnie uniwersalny materiał. Doskonale wpisuje się w każdą nowoczesną aranżację, począwszy od wnętrz w stylu industrialnym czy loftowym, po mocno designerskie, czy wręcz futurystyczne pomieszczenia. Podłoga betonowa świetnie wygląda w sąsiedztwie innych surowych materiałów – surowej cegły, naturalnego drewna czy metalowych i szklanych elementów wyposażenia wnętrza.
– Posadzka betonowa najbardziej pasuje do wnętrz w stylu loftowym lub industrialnym. Wszechobecny beton i swoista surowość w tych wnętrzach stwarza dla nich idealny klimat – mówi Agata Beśka, projektantka wnętrz Happy Home Projektowanie Wnętrz.
– To nie jedyne style gdzie warto go wykorzystać. Szczyptę surowości w postaci posadzki można zastosować również we wnętrzach nowoczesnych, szczególnie w tych ciepłych, gdzie beton będzie stanowił przełamanie odcieni ciepłych z zimnymi. Jeżeli chodzi o wnętrza, w których posadzka betonowa kompletnie się nie sprawdzi, to są to te w stylu klasycznym, hampton oraz nowojorskim – dodaje Agata Beśka.
Podłoga betonowa – z płyt czy wylewka?
Decydując się na beton na podłodze, trzeba wybrać jego formę, tj. płytki albo beton płynny. Gotowe płyty betonowe są niezwykle efektowne i wyglądają imponująco. Wymagają jednak idealnie wypoziomowanego podłoża i prostych przestrzeni.
– Dostępne na rynku betonowe płyty podłogowe mają rozmiary zbliżone do standardowych formatów płytek gresowych, zatem przy tym rozwiązaniu na posadzce pojawi się bardzo dużo fug, które tną powierzchnię „w kratkę”. Płytki betonowe to alternatywne rozwiązanie, dobre w pomieszczeniach o małym metrażu – mówi Mateusz Błaszyk z firmy BETONOWY WOJTEK.
Inaczej ma się sprawa z betonem płynnym, którym automatycznie wyrównamy niedoskonałości podłoża, a dodatkowo powstanie jednolita podłoga bez spoin. Mało tego, przed położeniem możemy jeszcze dodać specjalny barwnik lub błyszczące drobinki i uzyskać ciekawszy efekt. Ważne jednak, aby wybrać odpowiedni rodzaj wylewki. Na rynku dostępne są warianty zacierane i polerowane. Ten pierwszy wymaga zacierania specjalnymi przyrządami, a powstała powierzchnia jest matowo-satynowa. Drugi rodzaj – dla uzyskania efektu połysku – wymaga polerowania szlifierką z diamentową tarczą.
– Piękno betonowych podłóg wylewanych polega na tym, że możemy tworzyć bardzo duże płaszczyzny bez żadnych łączeń. Standardowo maksymalny rozmiar pojedynczego pola dylatacyjnego to około 30m2, a przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technicznych możemy zwiększyć wielkość pola nawet do 50 m2.
– Wylewane posadzki betonowe, zacierane mechanicznie, są specjalnie utwardzane i impregnowane, co sprawia, że są naprawdę bardzo mocne i trudno je uszkodzić. Ścieralność wylewanych podłóg betonowych to nawet 0,5 AR (w badaniu BCA), co jest wynikiem nieosiągalnym dla betonowych płytek. – dodaje Mateusz Błaszyk.
Wady i zalety podłogi betonowej
Beton na podłodze ma wiele zalet. Jest niezwykle modny i efektowny, ale też bardzo trwały, zwłaszcza jego wylewany wariant. Ma jednak również swoje wady. Jest on po pierwsze dość zimny z natury, najlepiej więc sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym.
– Niewątpliwą zaletą podłóg betonowych jest ich jednolita struktura. Ze względu na ich dużą odporność nadają się do każdego typu pomieszczeń dzięki czemu można uniknąć odcięcia powierzchni. Brak odcięć w postaci fug czy łączeń jak w przypadku deski to kolejna zaleta z punktu widzenia utrzymania czystości. Posadzka betonowa nadaje się do każdego typu pomieszczeń, również w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowych, gdzie doskonale przewodzi i utrzymuje ciepło – puentuje Agata Beśka.
Po drugie wymaga systematycznej impregnacji, która dodaje mu połysku – bez tego może wyglądać mało efektownie. To jednak niewielkie wadliwości, warto więc zdobyć się na odwagę i zdecydować na designerski beton na podłodze.
Patrycja Klepczarek
Data dodania: 13.03.2020