Rustykalizm to jeden z najmodniejszych obecnie stylów w wystroju wnętrz. Posiada wiele odmian, w zależności od kraju czy regionu . Czym innym jest styl zakopiański zwany witkiewiczowskim, a czym innym kurpiowski czerpiący z folkloru Kurpiów. Ogólnie możemy go podzielić na typowo wiejski oraz dworkowy. Próbował je połączyć Stanisław „Witkacy” Witkiewicz tworząc pod koniec XIX wieku styl zakopiański. Twierdził, że „szło nie o zbudowanie jeszcze jednej pięknej i typowej chaty, szło o co innego: o zbudowanie domu, w którym byłyby rozstrzygnięte wszelkie wątpliwości co do możności pogodzenia ludowego budownictwa z wymogami bardziej złożonych i wyrafinowanych potrzeb wygody i piękna.” Ale zacznijmy od początku.

Rustykalizm wiejski

Na początku była prosta, wiejska chata. Klepisko, bielony piec w izbie kuchennej, stara miotła w kącie i drewniana balia do mycia. Potem dodawano ozdoby: pawie oczka, leluje, wycinanki, koronkowe serwetki i tęczowe bieżniki. I to właśnie te subtelne dodatki, drewniane figurki i plecione makaty kojarzą nam się z folklorem, który ma przecież mnóstwo odmian zależnych od regionu, w którym powstał. Ogólnie jednak, bez względu na to czy to Kurpie czy Śląsk czy Bieszczady, cały ten nurt w architekturze wnętrz możemy nazwać stylem wiejskim.

Źródło: myfloor.pl

Jeśli w naszym mieszkaniu nie są zamontowane, możemy zrobić to sami. Mogą być z prawdziwego drewna, które montujemy na haki albo z gipsu, które pomalujemy brązową farbą.

Źródło: myfloor.plTradycyjny wiejski styl charakteryzuje się prostotą mebli, w kuchni nie może zabraknąć pieca z żeliwnym relingiem.

W przejściach pomiędzy pokojami możemy zdemontować drzwi, ale koniecznie pozostawmy drewniane framugi. Pomalujmy je na biało lub postarzmy.

Źródło: myfloor.pl

Nie montujmy plastikowych okien, bo mogą zepsuć cały efekt. Pokuśmy się o drewniane ramy, które obecnie są tak samo szczelne i wytrzymałe, jak te wykonane z PVC.

Kolory

To natura dyktuje styl wiejski, dlatego kolory powinny wypływać prosto z niej. Pastelowe ściany, delikatne błękity, rozmyte zielenie, biel. Popularne są także barwy gliny i węgla.

Źródło: Skansen w MaurzycachDawniej malowano ściany wapnem z dodatkiem ultramaryny. To propozycja dla odważnych. Wnętrze z intensywnie niebieską ścianą na pewno zapadnie w pamięć naszym gościom.

Jeśli jesteśmy szczęściarzami i posiadamy mieszkanie zbudowane z czerwonej cegły, pokażmy ją. Naturalny kolor cegły świetnie kontrastuje z bielą a także dobrze harmonizuje z ultramaryną.

Tkaniny

W tradycyjnych, wiejskich chatach królowały bawełna, wełna i len. Tkaniny wytwarzano samodzielnie. Z czasem do naturalnych kolorów tych materiałów zaczęto dodawać wzory, charakterystyczne dla regionu, w którym mieszkali gospodarze. Styl rustykalny czerpiący z folkloru chętnie wykorzystuje motywy wycinanek kurpiowskich, wzroów kaszubskich, łużyckich i innych. Obecnie aranżacje w stylu wiejskim skupiają się jednak na prostych wzorach pasków, kratek i elementów roślinnych.

Sypialnia to było miejsce, w którym odpoczywano po ciężkim dniu pracy w polu. Łóżko musiało być więc szczególnie wygodne. Zazwyczaj było nieduże, ale ciężkie i koniecznie drewniane.

Źródło: Muzeum w Sanoku

Meble

Meble muszą być drewniane. Niewielkie, ale masywne. Wykończone przecierką, ługiem, bejcą lub woskiem. Jeśli zdecydujemy się na barwienie mebli, stosujmy tylko naturalne kolory, przy czym nie zamalowujmy struktury drewna. W stylu dworkowym meble mogą być zdobione detalami wykonanymi z żelaza albo mosiądzu.

Kuchnia to miejsce, w którym skupiało się życie na wsi. To stamtąd rozchodziły się głębokie zapachy, które przyciągały gości. Do aranżowania kuchni w stylu wiejskim przyłózmy się więc ze szczególną starannością. Sprzęt, który się w niej znajdzie powinien być stylizowany na urządzenia z poprzednich epok.

Źródło: Muzeum w Sanoku

We współczesnym rustykalizmie w kuchniach często spotykane jest mocowanie drzwiczek szafek do murków z cegieł albo wstawianie gotowych szafek pomiędzy cegły. Murki budowane są albo z prawdziwych cegieł albo z płyty wiórowej, która jest obkładana płytkami ceramicznymi.

Źródło: myfloor.pl

Dodatki

Rękodzieło, rzemiosło ludowe, ręcznie wykonane serwety, chodniki, bieżniki. Ozdobą może być piec kaflowy lub piec wolnostojący tak zwana „koza”.

W kuchni naczynia z gliny i ceramiki, oraz wikliny. Wiklinowe mogą być meble: krzesła, kosze, tace. Gliniane misy, dzbany i garnki muszą znaleźć się w wiejskiej kuchni. Urządzając dom warto zajrzeć do Cepeli, w której znajdziemy ogromny wybór makatek i figurek dopełniających styl wiejski.

W kuchni nie powinno zabraknąć suszony ziół oraz kwiatów. Można zawiesić je w całym pomieszczeniu. Na okapie powinien znaleźć się czosnek zapleciony w warkocz oraz suszone grzyby i papryczki.

Źródło: myfloor.pl

Styl rustykalny to nie tylko wystrój wnętrza. To często cały sposób na życie. Spróbujmy zasmakować w własnoręcznie pieczonym chlebie czy naturalnych ziołach z własnego ogródka na parapecie. W takim domu nie tylko będzie widać styl rustykalny, ale także będzie można wyczuć go w powietrzu.

Podłoga

Naturalna! Jeśli drewno to tylko olejowane lub woskowane. Lakierowane podłogi nie pasują do tego stylu. Im mniej wygładzona powierzchnia, tym lepiej, wybierajmy więc deski z widocznymi sękami i spękaniami. Podłoga może być ciemna lub jasna- wybór zależy od nas. Prawdziwa wiejska podłoga drewniana układana była na legarach. Dzięki temu skrzypiała pod stopami. Współcześnie można się pokusić o ten typ montażu, ale trzeba liczyć się z większym wydatkiem.

Źródło: Direct FloorWyraźny kolor i usłojenie podłogi litej, dębowej Serenzo Country 1900 Fumo Olio idealnie pasują do wnętrz w stylu wiejskim.

W kuchni oprócz drewna można położyć płytki ceramiczne w kolorze ceglanym lub złoto-brązowym.

Rustykalizm dworkowy

Na ścianach portrety Kościuszki, Rejtana, Korsaka i innych. W tle stary zegar kurantowy stał u wejścia do Zosinej alkowy. Tak przedstawia się najsłynniejszy polski opis wnętrza rustykalnego. Czerpiąc z Mickiewicza, podpatrując Soplicowo możemy urządzić własne wnętrza w stylu rustykalizmu dworkowego

Źródło: Siedlisko Morena

Styl dworkowy różni się od wiejskiego przede wszystkim poziomem wykończenia mebli i dodatkami. Meble w stylu dworkowym są politurowane, to kredensy i witryny w których można wyeksponować porcelanę lub srebra.

Źródło: fot. agathabrown

Na parapetach „donice z pachnącymi ziołki, geranium, lewkonia, astry i fijołki” jak pisał Mickiewicz.

Źródło: Siedlisko Morena

W dawnym dworku powinien znaleźć się kominek, przy którym zasiada rodzina popijając miody i nalewki. W jadalni lub kuchni , podobnie jak w stylu wiejskim ustawiamy duży stół z krzesłami. Ma on jednak inny charakter niż wiejski, jest lakierowany, ozdobny. Zarówno stół, jak i krzesła mogą wspierać się na giętych nogach i posiadać rzeźbienia.

Ściany i sufity w stylu dworkowym są zazwyczaj wykończone drewnem. Obłożone boazerią dodają pomieszczeniu elegancji.

Źródło: Siedlisko Morena

Dzisiejszy rustykalizm

Aranżacja wnętrza w stylu rustykalnym nie należy do łatwych. Łatwo jest przesadzić z dodatkami albo zagubić klimat w zbyt dużej ozdobności jeśli postawimy na dworskość. Najlepiej znaleźć złoty środek i wprowadzać do nowoczesnych wnętrz rustykalizm w formie dopasowanej do potrzeb.

Źródło: Siedlisko Morena

Wszelkie nowoczesne sprzęty należy ukryć. Nie mogą stanowić centralnych punktów w pokojach. W pokoju rustykalnym gromadzimy się przy stole lub kominku, a nie przed telewizorem. Kominek powinien być bielony lub obłożony szorstkim kamieniem albo cegłą.

Urządzając dom w stylu rustykalnym pamiętajmy o naturze. Styl rustykalny jest ponadczasowy i na pewno nie znudzi nam się szybko. Zaletą wnętrz wiejskich jest dodatkowo fakt, że łatwo przearanżować je, zmieniając dodatki na przykład z kurpiowskich na łowickie. Nieważne czy wybierzemy prosty styl wiejski, czy postawimy na elegancję w stylu dworkowym. Obie aranżacje wprowadzą nas w świat minionych epok. W takich domach mieszka się przyjemnie, bo wprowadzają ciepły, rodzinny nastrój. Dobrze będą się w nim czuli zarówno dorośli, jak i dzieci. Jeśli zadbamy także o codzienną dostawę mleka prosto od krowy i ciepłego chleba z pobliskiej piekarni, czas stanie dla nas w miejscu.

Data dodania: 02.09.2010