Minimalistyczne i surowe wzornictwo w aranżacji wnętrz zyskuje coraz więcej zwolenników. Na popularności we wnętrzach zyskuje beton, który jeszcze nie tak dawno ciężko było skojarzyć z designem. W niniejszym artykule prezentujemy możliwości oraz sposób montażu płyt betonowych na ścianie w prywatnym mieszaniu.

Realizacja została przeprowadzona przez firmę direct floorz Poznania w prywatnym mieszkaniu na powierzchni około 15 m2. Do wykończenia ściany użyto płyt betonowych firmy concreAte z Krakowa.

Kilka słów o płytach betonowych na ścianę

Płyty z betonu dekoracyjnego użytego przy tej realizacji to gotowe elementy wzmocnione włóknem polipropylenowym. Można je stosować zarówno do wnętrz, jak i fasad czy elewacji. Można je montować także w miejscach o podwyższonej wilgotności, ale zaleca się ich uprzednie zaimpregnowanie. Mogą natomiast nie sprawdzić się w miejscach, gdzie będą narażone na stały kontakt z wodą.

Płyty betonowe, które zostały użyte w zobrazowanej na zdjęciach realizacji, dostępne są w czterech kolorach – białym (Pure) oraz trzech odcieniach szarości: Common, Ash i Sable. Inne odcienie dostępne są na zamówienie. Mają grubość 20 mm i występują w standardowych formatach: 1493 x 595 mm, 1197 x 597 mm oraz 597 x 797 mm. Na indywidualne zamówienie firma może wykonać płyty o szerokości od 100 do 1200 mm i długości od 100 do 1200 mm.

Dane techniczne płyt betonowych concreAte:

  • Płyta fibro-betonowa z betonu drobnoziarnistego klasy C25/30 zbrojonego włóknem polipropylenowym
  • Mieszanka wykonana z cementów klasy wytrzymałości R32,5 oraz 52,2N.
  • Waga 1 mkw – około 42 kg

Montaż płyt betonowych na ścianie

Płyty przed montażem powinno się przechowywać w pozycji poziomej przez minimum 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będą montowane (podobnie jak w przypadku np. paneli laminowanych).

Sam montaż przebiega w dwóch etapach, z których pierwszy stanowi odpowiednie przygotowanie ściany. Najlepiej i najbezpieczniej płyty betonowe montuje się na płycie OSB przytwierdzonej do ściany. Następnie płyty, które można docinać na wymiar podobnie jak płytki ceramiczne (również pod kątem 45%), jeśli wymaga tego powierzchnia ściany, montuje się na klej w dedykowanym systemie profili.

Dostępne są dwa systemy montażu płyt betonowych – widoczny i niewidoczny. Na zdjęciach widzimy ten drugi system (bez widocznego z krawędzi profilu) – dzięki temu efekt jest bardziej minimalistyczny.

Po zamontowaniu płyt trzeba je zaimpregnować specjalnym środkiem głęboko penetrującym, który zmniejsza absorpcję wody, dzięki czemu płyty nadają się do codziennego użytkowania.

Czyszczenie

Płyty można czyścić za pomocą wody i gąbki lub ścierki z mikrofibry. Nie wolno natomiast używać wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących.

Dostępność prefabrykowanych elementów z betonu sprawia, że surowy, nowoczesny design staje łatwo osiągalny. Jeśli trend ten zyska na popularności możemy spodziewać się, że kojarzony dotychczas głównie z budową w stanie surowym beton stanie się kolejnym świetnym materiałem w rękach projektantów.

Data dodania: 08.07.2013