Płytki ceramiczne w łazience czy kuchni po wielu latach użytkowania mogą wyglądać niezbyt okazale. Przecierają się, matowieją i zamiast podnosić estetykę wnętrza – obniżają ją. Na szczęście nie musimy ich wymieniać – doskonałym sposobem na przywrócenie im pięknego wyglądu i funkcjonalności jest malowanie płytek. Jak to zrobić i którą farbę wybrać?
Malowanie płytek, czyli sposób na odnowienie wnętrza
Chęć wymiany płytek w kuchni czy łazience prowadzi do generalnego remontu. Skuwanie, wymiana okładziny, wyrównywanie podłoża i w końcu wynoszenie mebli to ogrom pracy i strata czasu, dlatego też o wiele lepszą (i tańszą!) alternatywą wydaje się być malowanie płytek. Dzięki dużej liczbie specjalistycznych farb, różnym kolorom i niewielkiemu stopniu skomplikowania prac możemy zrobić to bez pomocy fachowca! Co należy zrobić, aby uzyskać doskonały efekt?
Po pierwsze – odpowiednia farba do płytek
Malowanie płytek wymaga zakupu specjalnych farb, które pozwolą na sprawne i bezproblemowe przeprowadzenie prac. Ze względu na gładką i śliską powierzchnię ceramiki, tradycyjne preparaty do ścian zdecydowanie się tu nie sprawdzą, chyba że wcześniej zagruntujemy powierzchnię.
Chcąc przyspieszyć prace, warto postawić na odpowiednie preparaty – sprawdzą się tutaj epoksydowe, alkidowo-uretanowe albo akrylowe farby do płytek. Warto również wybrać taki produkt, który będzie odporny na zmywanie oraz szorowanie – dzięki temu wygląd płytek będzie piękny przez wiele lat. W przypadku kuchni i łazienek kluczowe znaczenie ma też odporność na wilgoć i wodę. Zwykle nie ma większych ograniczeń, jeżeli chodzi o liczbę kolorów takich farb, dlatego też mamy możliwość uzyskania znakomitych, dostosowanych do własnych preferencji efektów.
Chcąc uniknąć gruntowania powierzchni, warto zainwestować w najwyższej jakości farby dwuskładnikowe.
Po drugie – przygotowanie starych płytek
Po zakupie odpowiedniej farby do płytek możemy przejść do przygotowania powierzchni. Podstawą jest przede wszystkim odtłuszczenie płytek – używamy do tego wody i detergentu. W przypadku występowania pleśni, korzystamy ze specjalnego środka pleśniobójczego i po jego naniesieniu opłukujemy powierzchnię wodą.
Warto pamiętać również o tym, aby dokonać drobnych napraw uszkodzonych płytek – nawet niewielkich rys czy pęknięć, które mogą mieć negatywny wpływ na ostateczny efekt wizualny. Można w tym celu skorzystać ze specjalnej masy naprawczej.
Po trzecie – malowanie płytek
Po przeprowadzeniu tych prac i zabezpieczeniu krawędzi taśmą malarską, można przejść do malowania płytek. Prace wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta farby, dbając o odpowiednią wilgotność i temperaturę pomieszczenia. Do malowania kafelek najlepiej użyć większego pędzla lub wałka, a do fug – niewielkiego pędzelka. Malujemy z góry na dół, najpierw nakładając farbę na płytki, a po ich wyschnięciu – na fugi. Dzięki temu uzyskamy estetyczny efekt, bez ryzyka powstania nierówności.
Data dodania: 19.06.2020