Aby w pełni cieszyć się nową podłogą należy zadbać o jej wykończenie. Na imprezach targowych pojawia się zatem wielu producentów chemii podłogowej, profili, listew oraz podkładów. Zobacz, jakie nowości pojawią się w 2011 roku w sprzedaży.
Producenci materiałów wykończeniowych są w dużej mierze uzależnieni od producentów podłóg – muszą wyczuwać nastroje panujące w tym sektorze i dopasowywać swoją ofertę do panujących trendów. Wielu z nich drogę do pokonania skutków kryzysu dostrzega w dodawaniu do swojego katalogu produktów coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań.
Chemiczne nowinki
Producenci środków chemicznych, z którymi mieliśmy okazję rozmawiać podczas tegorocznej BUDMY, pomimo niełatwego roku 2010, optymistycznie patrzą w przyszłość. Swoją szansę upatrują głównie w dopasowywaniu swojej oferty do potrzeb klientów.
– Na tegorocznej BUDMIE prezentowaliśmy dwa rodzaje ługów – biały i szary o nazwie Driftwood, który daje efekt dwuwarstwowości kolorystycznej: szarość pozostaje w miękkich przyrostach, a twardziel się wybiela – mówi Mirosław Monach, właściciel WoodCare Poland. – Największym naszym tegorocznym hitem jest jednak olej Diament – na czystych bazach wyciągów oleistych, co oznacza, że nie zawiera ani akrylu, ani wosku jako uszlachetniaczy. Różni się od standardowych olejów tym, że tworzy mocniejszą powłokę chroniącą przed przeplamianiem oraz zmniejszającą dyfuzję drewna. Dzięki zastosowaniu tego oleju podłoga zachowuje wszystkie cechy podłogi olejowanej, ale jest mniej kłopotliwa.
Ważnym czynnikiem są dla tej branży także aspekty ekologiczne oraz coraz ostrzejsze normy dotyczące zawartości poszczególnych środków w produktach.
– W planach jest wprowadzenie na rynek oleju na bazie wody – takiego czysto ekologicznego – podkreśla Mirosław Monach. – Ten produkt powstaje ze względu na unijną dyrektywę, która stopniowo eliminuje z rynku rozpuszczalniki i tym podobne środki.
W ofercie firmy WOCA dostępne są już teraz oleje do pielęgnacji na bazie wody, które stanowią swoistą mieszankę środka myjącego i pielęgnacyjnego:
– Myjąc ta podłogę raz w tygodniu doolejowujemy ją, co pozwala uniknąć klientowi końcowemu tzw. pełnego olejowania raz w roku czy raz na dwa lata – dodaje Mirosław Monach.
Takie ułatwienia mogą przekonać ludzi, który marzą o olejowanej podłodze, ale obawiają się skomplikowanej pielęgnacji.
Popularniejszą wersją wykończenia jest jednak wciąż lakier, a jak przekonywał nas Robert Mądrecki, Specjalista ds. Technicznych firmy BONA, coraz większym zainteresowaniem cieszą się także gotowe podłogi wykończone tym środkiem:
– Światowe trendy wskazują na to, że w tej chwili coraz więcej montuje się podłóg gotowych, polakierowanych.
Dlatego właśnie firma BONA stawia w tej chwili przede wszystkim na środki do konserwacji podłóg lakierowanych.
– Nowością, która została wprowadzona na rynek niemiecki już w ubiegłym roku, jest Spray Mop, czyli mop, który dozuje niewielką ilość środka czyszczącego na podłogę polakierowaną, która z natury nie lubi dużej ilości wilgoci. Cały czas doskonalimy także naszą linię lakierów i klejów przeznaczanych podłóg gotowych.
O nowościach z segmentu lakierów, które podobają się klientom opowiedział nam także Marcin Dunajewski z firmy Euro-Nova:
– Na BUDMIE prezentowaliśmy lakier dwuskładnikowy wodny wysokiego połysku oraz podkład, który sprawia, że drewno nie ciemnieje – są to nowości, które spełniają oczekiwania klientów.
Listwy i profile – innowacje przede wszystkim
Cechami najbardziej docenianymi przez rynek w segmencie listew przypodłogowych i profili są innowacyjność i funkcjonalność. Do przykładów takich nowoczesnych rozwiązań możemy zaliczyć produkty oferowane przez Profile VOX.
– Na tegorocznej BUDMIE prezentowaliśmy szereg innowacyjnych materiałów służących do wykończenia wnętrz – mówi Przemysław Grodzki, Dyrektor ds. Marketingu Profile VOX. – Mocno rozwijamy listwę IZZI, czyli listwę szybkiego montażu, która ma powiększony kanał na kable i umożliwia renowację pomieszczenia bez demontażu listew.
Szczegółowo o tej listwie pisaliśmy już w artykule pt. „Listwa przypodłogowa VOX, która ułatwia życie”.
– Poza IZZI prezentujemy także swoje koronne produkty, czyli listwę Smart FLEX, profile aluminiowe, a także panele ścienne PVC o bogatej gamie kolorystycznej i szerokości od 105 do 330 mm. Ciekawymi produktami są listwa uniwersalna i klej „Panel Contact”, które umożliwiają szybkie wykończenie powierzchni wykładanej panelami ściennymi. Pokazujemy również szeroką ofertę litych podłóg egzotycznych pod marką GlobalWood – dodaje Przemysław Grodzki.
Profile VOX swoim stoiskiem na poznańskiej BUDMIE chciały także zaprezentować właścicielom sklepów detalicznych swoje pomysły na prowadzenie tego biznesu:
– Przesłaniem naszego stoiska jest prezentacja pomysłu na biznes dla sklepu detalicznego, który specjalizuje się w materiałach wykończenia wnętrz. W ramach Programu „Sklepy TOP” informujemy jak można eksponować produkt, jak nim handlować, jak zachęcać klienta do zakupu – precyzuje Przemysław Grodzki z firmy Profile VOX.
Na innowacje postawiła także firma NOVART, która zaprezentowała swoje nowości zarówno na targach BUDMA, jak i DOMOTEX. Szczególną uwagę przykuwały listwy z diodami LED.
–Listwy przypodłogowe są innowacyjne, ponieważ znajduje się w nich kanał do instalacji przewodów elektrycznych, który wykorzystaliśmy do zamontowania diod LED, stosując przeźroczystą wstawkę z bezbarwnego PVC – mówi Cezary Nowocień z firmy NOVART. – Jesteśmy pierwszą firmą na świecie, która zastosowała tego typu rozwiązanie. Produkt ten został zgłoszony do opatentowania jako wynalazek i mamy nadzieję, że uda nam się doczekać końca procedury, ponieważ jest ona stosunkowo długa – dodaje.
NOVART nie zamierza jednak spocząć na laurach – listwa w przyszłości ma zostać udoskonalona o dodatkowe funkcjonalności.
– Listwa ta może być używana do wprowadzenia subtelnego oświetlenia do korytarzy, salonów, czy pokojów dziecinnych. Kolejnym etapem uszlachetnienia listwy będzie dołączenie do niej czujników ruchu. Ma to na celu ułatwienie przemieszczania się w nocy po domu np. z sypialni do łazienki bez obawy, że trafi się na jakąś przeszkodę lub obudzi rodzinę włączając centralne oświetlenie – mówi Cezary Nowocień.
Jak zapewnia przedstawiciel firmy, listwy z diodami LED nie podniosą znacząco naszych rachunków za prąd – technologia LED zaliczana jest to najbardziej oszczędnych, a zastosowanie światła w listwach pozwoli na ograniczenie używania tradycyjnego oświetlenia.
Grunt to izolacja
Wśród nowości z sektora akcesoriów podłogowych mieliśmy okazję zobaczyć na targach w Hannoverze dwa interesujące produkty polskiej firmy Decora. Pierwszym z nich jest podkład ELECTRO ProTec, który pochłania pole elektryczne.
– Rozwinęliśmy nasze izolacje do rozwiązań, które pozwalają na pochłanianie szkodliwego dla nas pola elektrycznego – nie każdy zdaje sobie sprawę, że w pomieszczeniach domowych pole to osiąga wartości od 100V/m do nawet 1500V/m. Jest to dla wszystkich żywych organizmów bardzo szkodliwe – mówi Artur Luty, Product Manager firmy Decora.
Choć na rynku można spotkać już podobne rozwiązania, Artur Luty przekonuje, że ich produkt ma znacznie lepsze właściwości:
– Izolacje, które my stosujemy pochłaniają pole elektryczne, co daje nam gwarancję redukcji niekorzystnego zjawiska pochłaniania przez organizm tego typu pola, a co ważniejsze nie blokują przepływu dobrego dla nas pola magnetycznego. Bardzo istotne jest to, że nasze izolacje nie odbijają pola elektrycznego, tylko go pochłaniają. Na rynku istnieją bowiem produkty umożliwiające odbijanie fal, ale gdy mamy do czynienia z tym procesem, w pomieszczeniu może następować interferencja fali, czyli wzmocnienie efektu szkodliwego pola elektrycznego, a to ma jeszcze gorszy wpływ na nasz organizm.
Drugim innowacyjnym produktem zaprezentowanym przez Decorę na DOMOTEX-ie była izolacja podłogowa o nazwie Univerdol X2.
– Ta izolacja jako jedyna na rynku bardzo efektywnie wytłumia hałasy podczas chodzenia w pomieszczeniu w którym przebywamy, jak i w pomieszczeniach poniżej, co znacząco podnosi komfort użytkowania podłóg pływających. Izolacja ta również ma wysokie parametry wytrzymałości na obciążenia, jak i zdolność wyrównywania nierówności, co wpływa na trwałość naszych podłóg. Jest również dobrym izolatorem termicznych dając nam przyjemne uczucia ciepła podczas chodzenia po podłodze – przekonuje Artur Luty.
Data dodania: 02.02.2011