Na początku czerwca zakończyły się w Lasach Państwowych systemowe aukcje internetowe na drugie półrocze 2011 roku. Tym samym podstawowe procedury sprzedaży drewna w tym roku zostały zamknięte. Jak kształtują się wyniki sprzedaży i ceny drewna w tym roku?
Do sprzedaży na drugie półrocze 2011 roku wystawiono ogółem 13 878,4 tysiące metrów sześciennych drewna, z czego sprzedano 99,8% oferty – 13 850,2 tysiące metrów sześciennych. Identyczny wynik uzyskano w podobnych procedurach sprzedaży na pierwsze półrocze 2011 roku.
Jak wyglądają procedury sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe?
– Lasy Państwowe są głównym dostawcą drewna na polski rynek. Oferta sprzedaży drewna ograniczona jest możliwościami pozyskania drewna, określonym w planach urządzenia lasu, tworzonych na 10 lat. Podstawowym miejscem obrotu drewnem jest Internet – wyjaśnia Anna Malinowska, Rzecznik Prasowy Lasów Państwowych.
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Aktualne zasady znajdziemy w zarządzeniu nr 49 w sprawie sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w 2011 r., podpisanym przez dyrektora generalnego LP 7 października 2010 r.
– Drewno oferowane jest do sprzedaży w dwóch cyklach półrocznych. Połowa puli oferty na jedno półrocze sprzedawana jest w internetowych przetargach ograniczonych w Portalu Leśno-Drzewnym. Druga połowa trafia na systemowe aukcje internetowe w aplikacji e-drewno. Drewno, które nie zostanie sprzedane w tych dwóch procedurach w danym półroczu, trafia na zwykłe aukcje internetowe na e-drewnie. Jeśli po próbie wystawienia na tych aukcjach drewno nie zostanie sprzedane, uruchamiana jest procedura negocjacji handlowych. Dodatkowo w ofercie Lasów Państwowych tworzona jest pula drewna do sprzedaży detalicznej oraz sprzedaży cennych gatunków na aukcjach i submisjach – dodaje Anna Malinowska.
Cena rośnie wraz z popytem
Od początku 2011 roku odnotowano kilkunastoprocentowy wzrost cen podstawowych sortymentów w stosunku do roku poprzedniego. Od 1 stycznia do 7 czerwca 2011 średnia cena drewna wyniosła ogółem 181,9 złotych za metr sześcienny. Wskazuje to na wzrost o 15,8% w stosunku do średniej ceny za cały 2010 rok. Najbardziej wzrosły ceny drewna tartacznego iglastego do 246,4 złotych za metr sześcienny. Jest to wzrost o około 20% w stosunku do średniej ceny z roku poprzedniego.
– Źródłem wzrostu cen drewna jest koniunktura gospodarcza. Mamy duży popyt na surowiec drzewny, a ilość surowca ograniczoną, bo lasy nie są fabryką drewna o nieograniczonych możliwościach. Przykładowo: producent makaronu zwiększa podaż, jeśli ma coraz więcej chętnych. W lasach to niemożliwe. Mamy naturalne ograniczenia w postaci obowiązujących przepisów oraz zasad zrównoważonej gospodarki leśnej, która ma zapewniać zachowanie lasów w dobrej kondycji i pomnażanie ich zasobów. Dość wspomnieć o ograniczeniach wynikających choćby z obszarów Natura 2000, które objęły aż 38% powierzchni lasów w zarządzie LP – tłumaczy Anna Malinowska. – Możliwości zwiększenia pozyskania także mają głównie charakter naturalny – są efektem pojawienia się surowca poklęskowego. Klienci na Portalu Leśno-Drzewnym i aukcjach e-drewno sami proponują cenę, jaką są gotowi zapłacić za towar.
Jak czytamy w raporcie Krzysztofa Trębskiego, doradcy dyrektora generalnego Lasów Państwowych, trend wzrostowy cen dotyczy wszystkich liczących się rynków drzewnych na świecie, choć tempo wzrostu cen surowca w Polsce jest wolniejsze.
Ceny drewna na drugie półrocze ukształtowały się na podobnym poziomie jak w procedurach na pierwsze półrocze. Oznacza to, że obecne ceny surowca do końca roku nie powinny już ulec zmianie.
Data dodania: 21.06.2011