Podczas II targów InterflatDesign odwiedzający łódzką halę  EXPO mieli okazję zapoznać się z najciekawszymi przykładami aranżacji wnętrz przestrzeni mieszkalnej i biurowej. Celem targów była prezentacja trendów, jakie będą obowiązywały w 2011 roku.

Przez trzy dni halę wystawienniczą Międzynarodowych Targów Łódzkich odwiedziło blisko 4 tys. osób, które mogły zobaczyć i ocenić najnowsze tendencje w dziedzinie aranżacji wnętrz zaprezentowane przez ponad 40 wystawców. Zdaniem prezesa MTŁ Mieczysława Pietruchy, InterflatDesign ma nie tylko umożliwić firmom nowe kontakty biznesowe, ale także pokazać siłę i wyrazistość polskiego designu.

Głównym założeniem tegorocznych targów było przedstawienie tendencji na rok 2011. W specjalnej strefie zorganizowane zostało forum Trend Design, na którym zaprezentowano cztery główne koncepcje, jakie będą obowiązywać w nadchodzącym roku. Są to: Kolor Design, Głębia Natury, Przeczucie i Powiew Harmonii. Autorem tych koncepcji jest trend designer – dr Marek Borowiński. Podstawowe założenia tych tematów twórca wyjaśniał podczas specjalnych wykładów.

W opinii autora barwą, która podkreśli i wyróżni każde wnętrze w najbliższym sezonie będzie koral.

Każdego dnia targów goście mogli zaczerpnąć informacji z różnorodnych dziedzin związanych z designem. A co konkretnie przyciągnęło odwiedzających na targi? – Przede wszystkim ciekawość tego, co będzie modne – mówi pani Joanna, właścicielka firmy odzieżowej. – Aranżację wnętrz traktuję jako swoje hobby i dlatego postanowiłam odwiedzić targi. Nie jestem może specjalistką w tej dziedzinie, mimo to sądzę, że wystawy i wykłady odbywające się tutaj mogą stać się dla mnie jakąś inspiracją. Muszę przyznać, że niektóre projekty robią wrażenie – dodaje.  – Na takich targach wystawcy oferują czasem różne promocje. To szansa by kupić produkty po niższych cenach i zobaczyć co nowego jest na rynku – twierdzi pan Adam, który planuje wyremontować mieszkanie.

Odwiedzający mieli okazję przekonać się, że design kryje się we wszystkich dziedzinach aranżacji wnętrz. Na stoisku Arco pokazane zostały bogate możliwości zdobienia ścian za pomocą szablonów, naklejek oraz dekoracji tekstylnych z filcu. – Klienci najczęściej wybierają motywy florystyczne – przekonuje dyrektor firmy Arco, Mariusz Drozd. Olbrzymią zaletą proponowanych dekoracji jest możliwość ich powtórnego wykorzystania a także łatwy sposób ozdabiania.

Co na swoim stoisku chcą Państwo zaprezentować zwiedzającym?

Aneta Gondzio: Na InterflatDesign wystawiliśmy biurko UNO z włoskiej fabryki mebli biurowych Della Rovere, które zaprojektował sam Karim Rashid. To producent z górnej półki i znane nazwisko wśród architektów. Jesteśmy w województwie łódzkim jednym dystrybutorem produktów tej firmy.

Z górnej półki producent, z górnej półki zapewne cena?

AG: To prawda. Cena katalogowa tego biurka wynosi 2 500 euro. Niemniej jednak jest ono niezwykle designerskie i robi wrażenie na zwiedzających. Wykonane jest z włókna szklanego, dlatego też przykuwa uwagę i wpisuje się w najnowsze trendy.

W asortymencie Państwa firmy znajdują się również wykładziny.

AG: Jeśli chodzi o wykładziny mamy bardzo bogatą ofertę. Tu na targach również po raz pierwszy przedstawiamy, dopiero wprowadzane na rynek polski wykładziny tekstylne z belgijskiej fabryki wykładzin obiektowych EDEL.

Co ponadto oferują Państwo swoim klientom?

AG: Przede wszystkim meble biurowe i wykładziny obiektowe w różnych przedziałach cenowych. Ponadto mamy swojej ofercie obicia ścienne. Za każdym razem staramy się znaleźć odpowiednie rozwiązania dla każdego budżetu. Służąc pomocą także w zagospodarowaniu wnętrz.

Ciekawą propozycję miała również tomaszowska firma HESystem, która specjalizuje się w produkcji belek rustykalnych imitujących drewno. – Przechodząc obok myślałam, że będzie to ekspozycja podłogowa. Nie przypuszczałam, że za tymi belkami drewna kryje się styropian – opowiada pani Anna, jedna ze zwiedzających. – Drewno wciąż jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w aranżacji wnętrz. W swojej ofercie mamy dowolne kształty, kolory i długości, wszystko na życzenie klienta – zapewnia przedstawiciel firmy.

Osoby, które stawiają na ekologię, mogły zainteresować się akcją „Zdrowy Indoor – ekologia w druku”. Celem tej akcji był dobór odpowiednich wydruków: personalizowanych fototapet i fotorolet okiennych, dopasowanych do najściślejszych wymogów ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i zdrowia człowieka.

Co mają Państwo w swojej ofercie wystawienniczej?

Krzysztof Piaskowski: Jeśli chodzi o targi w Łodzi oferujemy odwiedzającym nasze stoisko drzwi dębowe w cenie dostępnej dla każdego. Koszt takich drzwi wraz z montażem waha się od 1900 do 2000 złotych. Co warto podkreślić drzwi nadają się również do dalszej obróbki, możemy je później malować na inny kolor i lakierować. Ponadto w ofercie mamy olbrzymią gamę podłóg drewnianych, wykonanych z surowców naturalnych, które idealne są do zastosowania w biurach i mieszkaniach.

Co daje Państwa firmie udział w takich targach?

KP: Klienci, którzy szukają drzwi i podłóg mają możliwość zobaczyć co zmieniło się na tym rynku. Jak wyglądają i czym charakteryzują się nowoczesne drzwi i podłogi.

Zatem jakie trendy w tym obszarze wystroju wnętrz będą obowiązywać w 2011 roku?

KP: Zdania są tutaj różne. Z nowości nasza firma ma np. drzwi jesionowe i dębowe. Sądzę, że w przyszłym roku w różnych zastosowaniach będzie królował odcień dębu bielonego.

A na co uwagę zwracają klienci?

KP: Na pewno na ekskluzywny i trwały wyrób. Kupujący patrzą również na to by produkt, jaki wybrali pasował do nowego zastosowania ich mieszkań np. podłogi na ogrzewania podłogowe, które spełnią ich oczekiwania podczas budowy swoich domów.

Podczas targów nie zabrakło propozycji młodych twórców. Na wystawach swoje prace zaprezentowali studenci Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz Wydziału Tkaniny i Ubioru – Katedry Tkaniny – Akademii Sztuk Pięknych oraz Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Projekty młodych designerów powstały różnymi metodami. Począwszy od wykorzystania tradycyjnego warsztatu malarskiego po zastosowanie profesjonalnego, specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Studencką ekspozycję zdominowały rozmaite projekty krzeseł wykorzystujące m.in. koła od roweru czy nakrętki od butelek.

Atrakcją targów był tworzony na żywo przez Gregora Gonsiora mural do wnętrza, który można było wylicytować podczas aukcji. Artyście, oprócz zwiedzających, towarzyszyła kamera, która rejestrowała cały przebieg tworzenia dzieła.

Data dodania: 29.10.2010