Na początku czerwca zakończyły się w Lasach Państwowych systemowe aukcje internetowe na drugie półrocze 2011 roku. Tym samym podstawowe procedury sprzedaży drewna w tym roku zostały zamknięte. Jak kształtują się wyniki sprzedaży i ceny drewna w tym roku?

Do sprzedaży na drugie półrocze 2011 roku wystawiono ogółem 13 878,4 tysiące metrów sześciennych drewna, z czego sprzedano 99,8% oferty – 13 850,2 tysiące metrów sześciennych. Identyczny wynik uzyskano w podobnych procedurach sprzedaży na pierwsze półrocze 2011 roku.

Jak wyglądają procedury sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe?

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Aktualne zasady znajdziemy w zarządzeniu nr 49 w sprawie sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w 2011 r., podpisanym przez dyrektora generalnego LP 7 października 2010 r.

Cena rośnie wraz z popytem

Od początku 2011 roku odnotowano kilkunastoprocentowy wzrost cen podstawowych sortymentów w stosunku do roku poprzedniego. Od 1 stycznia do 7 czerwca 2011 średnia cena drewna wyniosła ogółem 181,9 złotych za metr sześcienny. Wskazuje to na wzrost o 15,8% w stosunku do średniej ceny za cały 2010 rok. Najbardziej wzrosły ceny drewna tartacznego iglastego do 246,4 złotych za metr sześcienny. Jest to wzrost o około 20% w stosunku do średniej ceny z roku poprzedniego.

Jak czytamy w raporcie Krzysztofa Trębskiego, doradcy dyrektora generalnego Lasów Państwowych, trend wzrostowy cen dotyczy wszystkich liczących się rynków drzewnych na świecie, choć tempo wzrostu cen surowca w Polsce jest wolniejsze.

Ceny drewna na drugie półrocze ukształtowały się na podobnym poziomie jak w procedurach na pierwsze półrocze. Oznacza to, że obecne ceny surowca do końca roku nie powinny już ulec zmianie.

Data dodania: 21.06.2011