Producent armatury sanitarnej GROHE opracował rozwiązanie umożliwiające wyeliminowanie potencjalnych szkód wyrządzonych przez zalanie mieszkania.

GROHE Sense Guard składa się z dwóch urządzeń. System instalowany jest na głównym wodociągu i pełni rolę modułu sterującego wodą. Potrafi wykryć m.in. pęknięcie rury, wyciek wody czy nietypowy poziom jej zużycia. W przypadku wystąpienia wymienionych nieprawidłowości system automatycznie odcina dopływ wody, aby wyeliminować potencjalne szkody do minimum. Dodatkowo wysyła komunikat do zainstalowanej aplikacji mobilnej, która natychmiastowo poinformuje użytkowników domu o występującym problemie.

Drugim urządzeniem jest GROHE Sens, które należy postawić na podłodze w miejscach, narażonych na potencjalne wycieki. Możne je umieścić np. w łazience obok pralki. W momencie, gdy woda dotknie czujnika, wysyłany jest sygnał do stacji bazowej Guard. Wtedy również zostaje odcięty dopływ wody oraz przesyłany jest do aplikacji mobilnej komunikat o potencjalnym zagrożeniu.

GROHE Sens posiada także dodatkowe funkcje. Monitoruje poziom wilgotności pomieszczeń oraz wykrywa niebezpieczeństwa związane ze spadkiem temperatury pokojowej poniżej 3 stopni Celsjusza.

Producent zaleca, aby w mieszkaniu zamontowanych było kilka urządzeń, aby możliwe było natychmiastowe wykrycie nieprawidłowości i powiadomienie właściciela o każdej sytuacji awaryjnej, dając mu tym samym szansę na szybką reakcję.

[RAK]

Data dodania: 06.04.2017