Design It Poland, to nie tylko nazwa wrocławskiego stowarzyszenia, ale także leitmotiv wielomiesięcznego festiwalu, który z przestrzeni wirtualnej wkroczył do miast, aby nasycić je świeżym spojrzeniem na grafikę i projektowanie.

 W ramach tegorocznej edycji Design It Poland w różnych częściach Polski odbywać się będą targi, panele dyskusyjne, wystawy, konferencje i warsztaty w różnych częściach Polski. Jednocześnie na stronie www.designitpoland.com prezentowane są wizytówki obiecujących projektantów, opisy inicjatyw z obszaru designu, recenzje książek i zapowiedzi poszczególnych wydarzeń. Strona jest niezwykle pomocna przy mapowaniu miejsc otwartych na projektowanie i wzornictwo oraz wyszukiwaniu najnowszych wydarzeń z tej dziedziny.

 W dniach od 5 do 8 marca w Poznaniu skumulowały się trzy wydarzenia, ukazujące wzornictwo przemysłowe z różnych perspektyw – Arena DESIGN 2012, już po raz 4. pełniąca funkcję pomostu między designerami a biznesmenami, targi meblarskie MEBLE POLSKA i Targi Wnętrz HOME DECOR.

Celem połączenia tych przedsięwzięć było zderzenie opinii i doświadczeń ekspertów, projektantów i przedsiębiorców z Polski i zza granicy. Wszystkie projekty zostały zrealizowane wewnątrz Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Projekt Arena DESIGN odbył się pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania. Miał on pięć filarów.

 

  • Po pierwsze na wystawie, towarzyszącej Arena DESIGN, zaprezentowano finalistów konkursu TOP DESIGN. Nagrody Top Design Award 2012 w pięciu kategoriach: przestrzeń domowa, kuchnia, łazienka i wellness, motoryzacja i transport publiczny oraz wyposażenie wnętrz, powędrowały kolejno do Kettala – producenta fotela bujanego (projekt: Patricia Urquiola), firmy GROHE za System BLUE Chilled and Sparkling (projekt: Paul Flowers), Klafsa – producenta Sauny VITRIUM (projekt: Klafs GmbH), Solaris Bus and Coach – producenta tramwaju TRAMINO (projekt: Jens Timmich) oraz Schattdecor – za Dekor PAINT SPLATTER (projekt: dział Design Schattdecor AG pod kierownictwem Claudii Kuechen).
  • Po drugie stworzono forum designerów, którego gościem specjalnym był francuski projektant François Azambourg. Postać ta tworzy oszczędne w środkach przedmioty z wykorzystaniem materiałów wtórnego użytku, wpisujące się w ideę wzornictwa zrównoważonego.
  • Po trzecie zaaranżowano Strefę Kreatywni – miejsce prezentacji studiów projektowych i designerów młodego pokolenia.
  • Po czwarte utworzono Strefę Edukacja, przeznaczoną na promocję środowiska akademickiego w obszarze biznesu.
  • Po piąte wreszcie zaproszono do strefy INNOWACJE producentów i pomysłodawców ciekawych rozwiązań z wykorzystaniem nowych materiałów.

Konkurs Dobry Produkt dla Śląska

Tylko do 20 marca można zgłaszać propozycje „Dobrych Produktów dla Śląska” – pod tym hasłem odbywa się konkurs, który ma na celu promocję województwa śląskiego w ramach przedsięwzięcia Design Silesia. Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest nadesłanie portfolio, które musi przejść proces weryfikacji. Następnie należy przygotować dwa projekty produktów – nisko- i wysokobudżetowy, we współpracy z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być razem” w Cieszynie.

Dziesięć najlepszych prac zostanie zrealizowanych w formie prototypów, a dwie trafią do produkcji. Ponadto do zwycięzcy powędruje nagroda w wysokości 3000 zł w obu kategoriach. Organizator konkursu, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach (we współpracy z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być razem”) do 20 marca przyjmuje zgłoszenia, zawierające portfolio pod adresem design-silesia@asp.katowice.pl.

(Nie)etniczny akcent EURO 2012

Natomiast do 1 maja Fundacja Animacja w ramach ETNO 2012: Soccer Collectible Contest czeka na propozycje prac – dowolnych obiektów przestrzennych, związanych z piłką nożną. W dobie EURO 2012 temat jest wyjątkowo nośny, a oprócz nagrody w formie wystawy w warszawskiej galerii Centrum Nauki Kopernik (z perspektywą produkcji przedmiotu), na zwycięzców czekają atrakcyjne wycieczki i sprzęt audio-video.

Zakończone konkursy

Niestety upłynęły już terminy zgłaszania udziału w konkursach na logo Electrolux Design Lab, koncepcję zdrojów ulicznych w Trójmieście oraz do konkursu technologicznego Imagine Cup, organizowanego wraz z firmą Microsoft, żeby wymienić kilka zakończonych ostatnio projektów spośród kilkudziesięciu wszystkich, które odbyły się w ramach Design It Poland konkursów.

Data dodania: 16.03.2012