Wielkopolskie firmy – liderzy na rynku materiałów budowlanych i wykończeniowych, zjednoczyły się w grupę, by wspólnie realizować nowatorskie projekty, wdrażać najnowsze technologie i przeprowadzać badania. Do klastra dołączyły firmy z Grupy VOX.

Idea klasteringu (ang. cluster – grono) stworzona przez Michaele Portera zakłada, że klaster jest geograficznym skupiskiem wzajemnie powiązanych firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji, konkurujących między sobą, ale również współpracujących. Konkurencja oparta na współpracy i ciągłym transferze wiedzy to idea, która przyświecała twórcom klastra Akademia Architekta.

Klastry, w które szczególnie chętnie łączą się podmioty gospodarcze działające na terenie Wielopolski, słynącej z wysokiego poziomu gospodarczego, są odpowiedzą nowoczesnych przedsiębiorstw na wyzwania XXI wieku. Gospodarka oparta na wiedzy, zakłada ciągłe i efektywne tworzenie, przyswajanie i przekazywanie wiedzy przez przedsiębiorstwa, organizacje, społeczności. Wymaga zatem form współpracy, odpowiadających na rosnące zapotrzebowanie na nowe rozwiązania technologiczne i organizacyjne.

Związek wielkopolskich firm z branży budowlanej i wykończenia wnętrz, których celem jest współpraca z architektami, powstał m.in. po to, by projektowane przez nich obiekty i wnętrza miały jak najlepszą jakość i niosły rozwiązania optymalnie służące dobru użytkowników. Członkowie klastra to nie tylko producenci i dystrybutorzy, to także jednostki, które prowadzą badania, tworzą nowe trendy, wprowadzają innowacyjne rozwiązania. Meble VOX i Drzwi i podłogi VOX to firmy, którym założenia klasteringu są szczególnie bliskie.

Drzwi i podłogi VOX  oraz Meble VOX to coś więcej niż podmioty należące do jednego właściciela. Piotr Voelkel jest twórcą idei rozwoju, skoncentrowanego wokół poznania i rozumienia wciąż ewoluujących potrzeb ludzi. Poznanie, jako źródło inspiracji dla projektanta do stworzenia wyjątkowych projektów i usług, w centrum uwagi stawia człowieka. Wartości te pozostają blisko założeń rozwoju opartego na wymianie wiedzy i współpracy.

Obok firm z Grupy VOX do klastra Akademia Architekta należą: Cermag Poznań, Polflor, Marmorin, Sitag, Balma, NOTI, POZBRUK, FTA, Mobile Design, Modelina Architekci, Schattdecor. Do tego zacnego grona wkrótce dołączą kolejne firmy z branży wnętrzarskiej – klaster wciąż ewoluuje, zupełnie jak zmieniająca się rzeczywistość wokół nas.

Data dodania: 16.07.2014