Grupa architektów z holenderskiego biura i29, po raz kolejny wykazała się niezwykle kreatywnym podejście do projektowych wyzwań i przekształciła monumentalne wnętrza kamienicy na Keizersgracht Nine Street w Amsterdamie w niesamowity sklep.
Wydawcy holenderskiego magazynu Frame, będącego na rynku nieprzerwanie od 1997 roku, specjalistycznego pisma podejmującego tematy sztuki, architektury, projektowania i wyposażenia wnętrz, połączyli siły z Muzeum Fotografia w Amsterdamie, by w jednej z sal budynku Felix Meritis powołać do życia sklep pop-up. Niezwykle inspirujące miejsce, w którym sprzedawane są unikatowe przedmioty oraz prezentowana sztuka twórcza, a także organizowane imprezy i wystawy.
Idea pop-upów (z ang. pojawiający się sklep) powstała na początku XXI wieku w USA. Polega na tym, że sklepy, otwierają się na określony, krótki okres – czasem nawet na jeden wieczór. Ich koncepcję wymyślili właściciele amerykańskiej firma Vacant, którzy podróżując po Tokio zobaczyli, jak wielkim powodzeniem cieszą się małe sklepiki, sprzedające ograniczoną ilość towaru i zamykające się po krótkim czasie.
Najbardziej charakterystyczne dla holenderskiego sklepu jest wykorzystanie luster w całej monumentalnej przestrzeni, które oprócz niepowtarzalnych wrażeń wizualnych symbolizują nieubłagalny upływ czasu. Uwypuklając tym samym kontrast pomiędzy starym i nowym. Produkty prezentowane są tu na pojedynczych platformach z lustrzanymi bokami w czarnych ramkach. Dzięki temu niemal unoszą się w przestrzeni.
– Naszym celem było stworzenie surrealistycznego świata. Tak, by te monumentalne wnętrza osiemnastowiecznej kamienicy były idealnym środowiskiem do eskpozycji tak różnorodnego asortymentu. Projekt jest odzwierciedleniem marki – magazynu Frame, będącego wyznacznikiem nowych trendów i styli – mówią architekci z i29.
Magazyn Frame udowadnia, że dobry projekt, dzięki zastosowaniu ponadczasowych rozwiązań jest kwintesencją piękna i funkcjonalności. Dziś sklep promuje nowe talenty, produkty i modne marki, jest także areną do inspirujących spotkań zdolnych twórców.
Data dodania: 11.09.2014