Ogrody zimowe zyskują coraz większą liczbę fanów na całym świecie. Aranżacja oranżerii to ciekawy pomysł na zatrzymanie letniego klimatu w domowym zaciszu. Jeszcze kilka lat temu były w Polsce luksusem, na który mogli sobie pozwolić nieliczni pasjonaci roślin. Obecnie dużo większa grupa właścicieli domów jednorodzinnych może przeznaczyć znaczną część swojego budżetu na ten cel.
Przenośne szklarnie znano już w starożytnym Rzymie. Były one wówczas pojemnikami na kółkach pokrytymi szybami z miki – po to, by można było je wystawiać na słońce również w czasie chłodów. Dzięki temu wynalazkowi do bogatych domów dostarczano warzywa przez cały rok. Znana jest też średniowieczna legenda, która opowiada o cudownym ogrodzie z zielonymi krzewami i kwitnącymi kwiatami wśród śniegu i lodu.
Z badań Home Broker oraz Eurostatu wynika, że obecnie więcej niż połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Dla dużej ich części inwestycja w zieleń stanowi niewielki wydatek w porównaniu do kosztów zakupu, wyremontowania i utrzymania posesji. Coraz większa liczba naszych rodaków chciałaby też na dłużej zatrzymać ciepłe dni i cieszyć się relaksem, spotkaniami rodzinnymi a także biesiadami towarzyskimi. Dlatego popularność zyskują, dotychczas modne głównie we Francji, Belgii i w Niemczech, przeszklone oranżerie, czyli ogrody zimowe. Powiększają one powierzchnię użytkową domu i pozwalają cieszyć się zielenią przez okrągły rok. Obecnie zarówno producenci, prywatni inwestorzy, jak i firmy zakładające ogrody, oferują możliwość zaprojektowania ogrodów zimowych lub zakupu zamówionych modułów systemowych oraz dodatkowych elementów.
Od kilku lat ogrody zimowe przeżywają swój renesans. Jest to idealne miejsce łączące dom i ogród, pełne światła, pozwalające cieszyć się wypoczynkiem i relaksem wśród kwiatów przez cały rok. Jak stworzyć własną oranżerię?
Ogród zimowy zbudowany przy elewacji południowej lub południowo- zachodniej to wnętrze dobrze oświetlone i ciepłe. Jest to więc oranżeria dla roślin tropikalnych potrzebujących przez cały rok temperatury powyżej dwudziestu pięciu stopni i wysokiej wilgotności powietrza. Rośliny te są bardzo wymagające i delikatne. Ogród taki może być pełen roślin cytrusowych. Jeśli natomiast planujący ogród zdecydują się na stworzenie w nim pokoju do wypoczynku, w którym wśród zieleni będą mogli przyjmować gości, najlepszą lokalizacją dla niego będzie wschodnia, południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia strona domu. Ogród ten zdecydowanie odpowiada roślinom, które znoszą niższą temperaturę i mniejszy zasięg światła. W zimowe dni powinna tam panować temperatura między dziewiętnaście a dwadzieścia stopni.
Do najpopularniejszych trendów w urządzaniu ogrodów zimowych zaliczyć należy styl śródziemnomorski, afrykański i azjatycki. W ogrodzie zaaranżowanym w stylu rodem z basenu morza śródziemnego nie może zabraknąć palm oraz drzew cytrusowych, takich jak cytryny, mandarynki, czy pomarańcza. Właściciele tego typu oranżerii często decydują się również na rośliny o ozdobnych kwiatach. Wśród nich wyróżnić należy datury, oleandry, oraz niezwykle popularne storczyki. Wielu z nich wybiera rośliny do aranżacji w stylu afrykańskim. Warto w tym miejscu wspomnieć o dracenach, bananowcach oraz kaktusach i sukulentach. Natomiast wyjątkowo modny styl azjatycki wyrażany jest przede wszystkim poprzez tropikalne rośliny o fantazyjnym kształcie liści i kwiatów, takie jak bambusy, figowce czy azalie. Fani rodzimych zielników wybierają dekoracyjne zioła w doniczkach, takie jak lawenda, bazylia i oregano.
Choć rośliny to podstawowe artykuły, po które sięgają właściciele oranżerii nie sposób nie wspomnieć o dodatkach, które pomagają kreować pożądaną atmosferę ogrodu pod szkłem. Warto poszukać ozdobnych kamieni oraz unikatowych donic. Posiadacze przeszklonych przestrzeni najczęściej decydują się na donice o większym rozmiarze, odpowiednie dla hodowli roślin egzotycznych. By nadać ogrodowi charakteru wypoczynkowego należy zakupić meble. W ogrodach zimowych ciekawie prezentują się wygodne fotele. Ostatnio na popularności zyskują te z nowoczesnego technorattanu. Wnętrzu uroku dodają odpowiednio skomponowane dodatki, takie jak bambusowe maty, żaluzje, porcelanowe figurki, lampy, fontanny czy ceramika stołowa. Nakrycie stołu do obiadu lub popołudniowej herbaty serwisem udekorowanym kwiatami czy ptakami podkreśli wyjątkowy charakter miejsca.
Data dodania: 10.01.2014