Łazienka hotelowa jest sporym wyzwaniem i przedsięwzięciem dla architektów, ponieważ powinna spełniać wymagania różnych grup gości. W końcu nie wiadomo przecież, kto zamieszka w danym pokoju. Bez względu na standard hotelu należy zapewnić gościom jak największy komfort, a łazienka musi być przyjazna dla wszystkich. Oczywiście istnieją przepisy, które regulują tę kwestię, jednak w parze z praktycznością musi iść wygoda i estetyka wykonania. Jak powinna wyglądać łazienka w pokoju hotelowym?

Prysznic i wanna z parawanem

Znaczna część obiektów hotelowych posiada w pokojach kabiny prysznicowe ze względu na funkcjonalność i oszczędność miejsca. Prawdą jest, że zwykle łazienki hotelowe nie są największymi pomieszczeniami, dlatego projektanci starają się wykorzystać każdy centymetr. Optyczne powiększenie przestrzeni działa na wyobraźnię, ponieważ w końcu to duże wnętrza wydają się bardziej ekskluzywne. Kabina prysznicowa zatem to dobry pomysł, aby z mniejszej łazienki uczynić prawdziwy kącik luksusu.

Na jakie rozwiązania decydują się hotelarze?

Zwykle montują kabinę prysznicową z brodzikiem, ponieważ to również najczęściej spotykana opcja w naszych domach. Ma ona swoje plusy. Podobne rozwiązanie może być zamontowane w każdej łazience, bez względu na to, jak nisko wyprowadzony odpływ. Coraz częściej spotykamy w hotelach również kabinę prysznicową bez brodzika, co szczególnie jest doceniane przez fanów designu i nowoczesnych rozwiązań. Wygląda minimalistycznie i elegancko, a do tego nie trzeba martwić się o otwieranie drzwi czy niewygodny próg. Nawet polscy producenci mają spory wybór tego typu sprzętu, czego przykładem jest kabina prysznicowa od KOŁO w różnych odsłonach, od klasycznych półokrągłych, po dwuczęściowe i bez brodzika typu walk-in.

Czy miłośnicy długich kąpieli zatem muszą zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń w podróży? Oczywiście są hotele, w których to wanna czeka w łazience na gości, spragnionych relaksującej kąpieli. Istnieją nawet apartamenty, gdzie w centrum salonu znajduje się wielka wanna. Takie atrakcje jednak znacznie częściej pojawiają się w droższych opcjach noclegowych. Zdarza się, że hotele wprowadzają również rozwiązanie 2 w 1, czyli wannę z parawanem nawannowym, aby sprostać wszystkim oczekiwaniom.

Miejsce do przechowywania rzeczy

Łazienka w pokoju hotelowym musi być funkcjonalna, a pomaga w tym szczególnie większa powierzchnia przy umywalce. Nie ma niczego bardziej denerwującego od umywalki, obok której nie można niczego postawić. Blat jest szczególnie ważny dla kobiet, ponieważ to właśnie panie najczęściej korzystają z możliwości ułożenia swoich kosmetyków pielęgnacyjnych, kolorowych i sprzętu do układania włosów. Jest to dużo wygodniejsze podczas użytkowania elektrycznych urządzeń, bo w każdej chwili można odłożyć je na miejsce w zasięgu wzroku.

Oczywiście rolę porządkową pełnią również szafki i szuflady, których nie powinno zabraknąć w hotelu przyjaznym gościom. W tym przypadku nie musi być aż tyle powierzchni do przechowywania, ile znajduje się zwykle w łazience domowej, jednak należy pamiętać o tych, którzy spędzają w hotelu dłuższy okres. Najbardziej funkcjonalne zdają się być tutaj głębokie szuflady, gdzie z łatwością można przechowywać zarówno sprzęt, jak i kosmetyki, a gość ma do nich nieustanny dostęp. Ciągłe sięganie do wysokich półek lub głębokich szafek stojących może być mało komfortowe.

Podwieszane meble i urządzenia sanitarne

Zwykle dla gości nie ma różnicy, czy miska ustępowa w łazience jest podwieszana, czy też nie, jednak warto się zastanowić nad tą kwestią z powodów czysto praktycznych. Rozwiązanie jest szczególnie ważne ze względu na higienę i łatwość dbania o pomieszczenie przez ekipę sprzątającą. Nie jest tajemnicą, że tradycyjne, stojące meble i urządzenia sanitarne są najczęściej spotykane zarówno w domach i w hotelach. Po dłuższym użytkowaniu jednak zwykle łazienka nie wygląda już jak z obrazka, nie tylko ze względu na szybkie powstawanie zanieczyszczeń, ale również nieestetyczny wygląd samych płytek i powierzchni wokół.

Warto zastanowić się nad podwieszaną miską ustępową i meblami, ponieważ ta zmiana wpływa znacząco na wygląd całego pomieszczenia. W małej łazience hotelowej może mieć znaczenie każdy szczegół. Podwieszane elementy nadają przede wszystkim lekkość całemu pomieszczeniu, a to przecież jest szczególnie ważne w projektowaniu wyglądu hotelu. Na nieco bardziej ciężki wystrój pozwolić sobie mogą ci, którzy projektują duże, luksusowe łazienki. Te nierzadko nawet powinny być urządzone w taki sposób, aby namacalnie poczuć wartość, jaką płaci gość. Zasada sprawdza się wszędzie. Zauważyłeś, że np. droższe, bardziej luksusowe kosmetyki są w opakowaniach szklanych lub metalowych? Działa to na podobnej zasadzie.

Światło i dodatki

Należy wspomnieć, że gość hotelowy często nie analizuje tak szczegółowo łazienki, zwłaszcza gdy zostaje tylko dzień czy dwa. Pierwsze wrażenie zatem musi być wytworzone za pomocą światła, kolorystyki ścian i kilku dodatków. Wspomnieliśmy już o optycznych sztuczkach, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Znaczenie ma więc tutaj kolorystyka wnętrza i dobre oświetlenie. Jak wiadomo, to jasne wnętrza wyglądają na bardziej przestronne, a kilka dodatków może sprawić, że łazienka może stać się jeszcze bardziej pokaźna.

Co pomaga optycznie powiększyć łazienkę?

  • lustro bez ram,
  • błyszczące materiały,
  • chłodne światło,
  • poziome wzory,
  • duże płytki,
  • ogólny porządek.

Data dodania: 10.07.2017