Miękkie i kolorowe włókna od lat zdobią podłogi w naszych domach. Świat podzielony jest na zwolenników „nagich” podłóg oraz miłośników dywanów. A co z osobami, które podobno głosu nie mają? Czy dywan w dziecięcym pokoju to dobre rozwiązanie?
Alergia vs dywan
Alergia to nadwrażliwość organizmu w kontakcie z substancją, która naturalnie występuje w otoczeniu, czyli alergenem. Lekarze uważają, że alergia jest wynikiem błędnej lub przesadzonej reakcji obronnej organizmu. Za „najpopularniejsze” alergeny uznaje się: różnego typu pokarmy, pyłki kwiatów, trawy, roztocza czy pleśnie.
Zaniedbane i rzadko czyszczone dywany często bywają jednym z największych w domu siedlisk kurzu, roztoczy czy pleśni. Z drugiej strony, dzięki nim „kumulują” się one w jednym miejscu, a nie rozpraszają po całym pomieszczeniu.
Jak uchronić najmłodszych przed zagrożeniami płynącymi ze strony alergenów?
Po pierwsze należy dywan regularnie odkurzać i czyścić. Pokój najmłodszych należy odkurzać, odkurzaczem z filtrem antyalergicznym i zwilżoną ściereczką. W pomieszczeniu dla dziecka należy także zrezygnować z grubych dywanów, zwłaszcza wełnianych na rzecz dywanów cienkich. Z uwagi na to, że alergików z roku na rok przybywa, naukowcy podjęli się badań nad włóknami, które będą przyjazne dla osób uczulonych. Jako jedni z pierwszych z nowymi włóknami dywanowymi wchodzi na rynek studio Laurens Makers. Firma stworzyła dywanik gumowy.
Dywanik o wymiarach 232x180x6 cm to zestawienie różnokolorowych foam-bars, czyli malutkich pianek. Foam-bars przedstawiają różne ujęcia krajobrazów i są wspaniałą okazją dla dziecka, aby poznać kolory. Materiały, z których wykonano dywan są całkowicie nieszkodliwe dla malucha, ponieważ są miękkie jak gąbka.
Kolory rozwoju
Każdy kolor może mieć inny wpływ na dziecko. Stonowanie pewnych barw i uwydatnienie innych, może spowodować, że dziecko będzie bardziej skoncentrowane, mniej pobudzone itd.
Kolor czerwony nie jest zalecany dla dzieci nadpobudliwych. Kolor ten pobudza, mobilizuje do aktywności fizycznej i wpływa pozytywnie na pracę mózgu Kolor czerwony pobudza produkcję czerwonych krwinek, poprawia apetyt u niejadków, jednak czerwień powinna być używana tylko jako dodatek do aranżacji wnętrza, wtedy najlepiej spełni swoją funkcję.
Kolor żółty jest odpowiedni do pokoju dziecka, które wykazuje stany lękowe, dziecka smutnego, nieśmiałego i mającego problemy z kontaktami z rówieśnikami. Kolor żółty stymuluje układ nerwowy, pobudza, działa antydepresyjnie, rozwesela.
Kolor niebieski chłodzi emocje, działa wyciszająco, ułatwia zasypianie i sprzyja twórczej pracy. Kolor ten pozytywnie wpłynie na dzieci nadpobudliwe i nerwowe, jednak nie jest zalecany dla niejadków. Niebieski to barwa zaliczana do kolorów zimnych, jednak w połączeniu z pastelowymi barwami zmienia się w bardzo przyjazny i ciepły kolor.
Kolor zielony odstresowuje i uspokaja. Zalecany do pokoju dziecka, które jest nadpobudliwe, nerwowe i agresywne. Kolor zielony inspiruje, ułatwia zasypianie i wypoczynek oraz relaksuje. Zieleń tak samo jak kolor niebieski, zaliczana jest do barw chłodnych, dlatego należy wybierać jej jaśniejsze odcienie.
Kolor różowy to kolor wiązany z kobiecością, czułością i żeńską energią. Róż koji, wycisza i stosowany jest najczęściej w pokojach dziewczynek.
Każdy kolor ma swoje właściwości i inaczej wpływa na osobę, która przebywa w jego otoczeniu. Dzieci chłoną otoczenie jak gąbka, więc przy wybieraniu dodatków, a w szczególności dywanów do pokoju dziecka, należy pamiętać że może on mieć poważny wpływ na rozwój naszej pociechy. W końcu podłoga to miejsce szczególnie bliskie każdemu maluchowi.
Wzorzysty czy jednolity?
Dywan to element dekoracji, który służyć ma przez lata, dlatego przy kupowaniu należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Na rynku dywanów dla dzieci, dostępnych jest kilka popularnych rodzajów: edukacyjne, dekoracyjne i dekoracyjno-edukacyjne.
Dywany dekoracyjne to te, które kolorami i wzorami pasują do pokoju i psychiki dziecka. Mogą to być dywany we wzory kwiatowe, geometryczne, słoneczka itd. Wszystko to co, według rodziców jest odpowiednie dla ich pociechy.
Kolejny rodzaj dywanów to dywany edukacyjne, czyli takie, które stanowią kolorowy dodatek i łączą design z możliwością nauki. Tego typu dywany przedstawiają najczęściej liczby i litery, ulice, mapę świata i tym podobne elementy.
Cena
Jest to chyba jeden z ważniejszych aspektów kupowania elementów wyposażenia wnętrz. Przyjęło się, że jeżeli produkt jest adresowany dla dzieci, jest droższy.
W przypadku dywanów na cenę wpływa rodzaj włókna z jakiego go wykonano, design i przeróżne udogodnienia, w wymyślaniu których prześcigają się producenci. Na rynku dostępne są także dywany z bawełny i jedwabiu. Ceny wahają się od 200 do 600 zł.
Data dodania: 24.05.2011