Zwykłe przedmioty codziennego użytku, obok pełnienia swej podstawowej funkcji, mogą stać się prawdziwym dziełem sztuki – na tym polega właśnie magia designu.

Najlepsze projekty aranżacji wnętrz uwzględniają nie tylko estetykę, ale i funkcjonalność. Właśnie to połączenie zadecydowało, że designerskie pomysły cieszą się rosnącą popularnością, a sama sztuka użytkowa zyskuje miano sztuki przyszłości. Nic dziwnego – nieustannie poszukujemy innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań, co stanowi spore wyzwanie dla projektantów, ale jednocześnie niesie za sobą wiele nowych możliwości.

Mały wieszak – wielki efekt

Aranżując swoje wymarzone wnętrze, w pierwszej kolejności myślimy o kolorystyce ścian, rodzaju podłóg, meblach czy oświetleniu, zapominając o detalach, takich jak chociażby wieszaki. Czy to drobiazgi? Tylko pozornie. Trudno byłoby się nam bez nich obejść w niemalże każdym pomieszczeniu. Są wszechobecne i niezbędne w mieszkaniu. Na szczęście plastikowe wieszaki mocowane taśmą dwustronnie klejącą odchodzą do lamusa. Obecnie produkowane designerskie wieszaki pomogą stosunkowo tanio i w prosty sposób dokonać niebanalnych zmian w wystroju i ożywią niejedno wnętrze. Mogą stanowić element dekoracyjny, a nawet czerpać z funkcjonalności mebli. Wieszak będący jednocześnie krzesłem na przedpokoju? Proszę bardzo! Projektantów wydaje się ograniczać już tylko ich wyobraźnia.

Wieszak na miarę potrzeb

Funkcjonalność wieszaka musi uwzględniać przede wszystkim jego przeznaczenie i rodzaj pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić. Stąd różne wielkości, kształty, rozmiary wieszaków i odpowiedni dobór materiałów, z których są tworzone. Wieszaki kojarzymy w pierwszej kolejności z garderobą. Producenci wieszaków odzieżowych wyróżniają wiele ich rodzajów – mówią o wieszakach płaskich, ekonomicznych, ciężkich czy dziecięcych. To oczywiście podział czysto branżowy, który dla przeciętnej osoby jest czystą abstrakcją. Znacznie praktyczniejszy wydaje się podział wieszaków z perspektywy wnętrza, czyli wieszaki do przedpokoju, wieszaki kuchenne, łazienkowe itp. Tylko od nas zależy, czy chcemy, by funkcja wieszaka była umiejętnie ukryta na rzecz jego dekoracyjności, czy może wieszak ma stanowić znaczący element użytkowy zwracający uwagę głównie na praktyczne zastosowanie.

Nuda w zawieszeniu

Kute, ceramiczne, drewniane, stylizowane, o zwariowanych kształtach, w neonowych barwach – to tylko kropla w morzu bogatej oferty na rynku. Możemy poszukiwać wieszaków odpowiednich do naszego pomieszczenia, ale to nie wszystko. Jeśli mamy konkretne wymagania i własne pomysły, możemy sami zaprojektować wieszak wedle własnej koncepcji. Coraz więcej firm oferuje bowiem możliwość realizacji projektu wieszaków na życzenie. Firmy personalizując oferty wychodzą tym samym naprzeciw oczekiwaniom klientów nawet najbardziej wymagających. Marka Steel-Design.pl oferuje nie tylko opcję zaprojektowania własnego kształtu i kolorystyki wieszaka, ale nawet wycinania dowolnego tekstu w katalogowych modelach wieszaków. To kusząca propozycja na prezent dla wyjątkowej osoby i atrakcyjna oferta dla firm, które mogą tym samym zamieścić na wieszakach swoje logo czy nazwę firmy. Takie nietypowe, wymagające zlecenia na zamówienie klienta zwykle podlegają każdorazowo indywidualnej wycenie. Jeśli mamy do dyspozycji niewielki budżet i zależy nam na czasie, możemy spróbować swoich sił i wykorzystać kreatywność. Często opcja „zrób to sam” okazuje się najlepsza i przekracza nasze najśmielsze oczekiwania Wystarczy najprostszy drewniany wieszak przemalować, ozdobić naklejką albo nawet tapetą o tym samym wzorze, który dominuje w pomieszczeniu, by osiągnąć ciekawy efekt.

Dobry pomysł to podstawa. W kuchni możemy wykorzystać stare sztućce. Fantazyjnie powyginany widelec i wielka łyżka zawieszone na ścianie staną się w jednej chwili designerskim wieszakiem utrzymanym w kuchennym klimacie.

W pokoju dziecięcym ciekawie zamontowana maskotka czy zabawka pozwoli bez problemu na zawieszenie lekkiego plecaczka przedszkolaka.

Osoby, które lubią wyzwania projektowe i mają oryginalny pomysł na wieszak, mogą spróbować swoich sił w konkursie, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody. Regulamin na stronie organizatora konkursu myfloor.pl.

Nie zdajemy sobie sprawy, że niejednokrotnie to właśnie detale decydują o tym, jakie wrażenie wywiera na nas aranżacja całego wnętrza. Tak naprawdę nie trzeba ogromnych nakładów finansowych, by pomieszczenie nabrało charakteru nie tracąc na funkcjonalności . Umiejętnie zaprojektowany wieszak może stać się jednocześnie kluczowym elementem dekoracyjnym albo funkcjonalnym meblem, co pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze i miejsce, tworząc dodatkową przestrzeń do zagospodarowania.

Data dodania: 13.08.2013