Mimo dużego wyboru produktów, wzorów i kolorów przeznaczonych do aranżacji wnętrz, niełatwo znaleźć materiały, które wyróżnią mieszkanie czy dom spośród innych. Poszukując niecodziennych rozwiązań, warto przyjrzeć się możliwościom, jakie daje klinkier.

Na rynku klinkier dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej – w tradycyjnych barwach: czerwień, biel, szarość, ale także w odcieniach żółci, brązu i zieleni czy też mieszanej kolorystyce (melanż). Ta różnorodność pozwala pozwala na stworzenie najbardziej oryginalnych kompozycji.

Płytki klinkierowe mają podobne właściwości jak cegła. Powstają w procesie wypalania gliny w wysokiej temperaturze (1050˚C). O ich jakości i zabarwieniu decyduje skład mineralny gliny.

Są trwałe, odporne na wnikanie kurzu i brudu, a także na uszkodzenia mechaniczne, więc nie wymagają specjalnego traktowania.

Przyklejone na płaskiej powierzchni, doskonale imitują cegłę. Mimo podobnych parametrów technicznych, płytki klinkierowe są znacznie lżejsze i cieńsze niż cegły – standardowo mają ok. 5-7 cm szerokości i 8-20 mm grubości.

Dzięki mniejszym wymiarom można nimi obudować powierzchnie we wnętrzach dużo łatwiej niż cegłą, zachowując jednocześnie charakterystyczny efekt muru.

Klinkierowa ściana

Podstawowym pomysłem na klinkier we wnętrzu to wykończenie nim ściany. Klinkierowa powierzchnia, kontrastując np. z soczystymi kolorami pozostałych płaszczyzn, przyciągnie uwagę i nada pomieszczeniu specyficzny klimat.

Należy jednak pamiętać by ściany z klinkieru, bez względu na to, jaki ma kolor czy fakturę, nie przytłaczać niepotrzebnymi dodatkami ani nie stawiać przy niej ciężkich mebli. Jeden obraz czy niewielki stolik w zupełności wystarczą, ponieważ sama ściana jest już wystarczająco dekoracyjna i to na niej ma się skupiać wzrok.

Inne rozwiązanie to pokrycie płytkami klinkierowymi tylko fragmentu ściany – może to być jakiś konkretny kształt, ułożenie schodkowe lub przenikanie z materiałem, którym wykończono pozostałą część ściany.

Oryginalnym pomysłem jest także nieregularne rozmieszczenie klinkieru na powierzchni ściany, np. w grupach po kilka  płytek.

Klinkierowa ściana przy odpowiednim wyeksponowaniu faktury i kolorystyki budulca oraz podświetleniu będzie interesującym elementem dekoracyjnym.

Interesujące rozwiązania

Jednym nich może być obudowa kominka i przestrzeni wokół niego. Jest to rozwiązanie nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa domowników, ponieważ płytki klinkierowe są ognioodporne.

Rozwiązanie rzadziej spotykane, ale bez wątpienia ciekawe to obudowanie płytkami klinkierowymi półek, a nawet całych regałów, np. na książki. Ten niecodzienny detal pozwoli przełamać monotonię wnętrza.

Płytkami można też wykończyć słupy i kolumny, które z elementu konstrukcyjnego podtrzymującego strop mogą się zmienić w oryginalny fragment wystroju wnętrza.

Ze względu na swoją trwałość i odporność na wysokie temperatury oraz wnikanie brudu, klinkierowe płytki sprawdzą się również w kuchni, np. jako wykończenie powierzchni między kuchenką a okapem.

Jeszcze bardziej interesująco prezentować się będzie wyspa kuchenna z klinkieru. Do nowoczesnych sprzętów czy chromowanych dodatków można dobrać płytkę w odcieniach chłodnych i stonowanych, np. szarą lub na zasadzie kontrastu – klinkier o powierzchni i barwach przypominających stary mur.

Wrażenie murowanej powierzchni wywołuje nie tylko barwa klinkieru, ale także zastosowany kolor spoiny, wiązanie czy struktura lica. Wybrać można między innymi klinkier piaskowany, ryflowany, łupany czy gładki.

Data dodania: 18.03.2011