Korek, który znajdujemy w butelkach od wina zyskał nową funkcję. Hiszpańskie studio projektowe Marina68 produkuje meble z korka. Właśnie ukończono pierwszą klekcję PARKIDS, charakteryzującą się kontrastującym połączeniem korka, metalu i tkanin.

Korek jest produktem ekologicznym, pozykuje się go bez potrzeby wycinania drzew. Dodatkowo jest biodegradowalny. Jego elastyczność pozwala na formowanie w najróżniejsze kształty.

Pomysł na wykorzystywanie korkaw projektowaniu mebli wypłynał z potrzeby ratowania lokalnego przemysłu tłumaczy zespół: „Zrównoważony design, rzemiosło, standard, ekologiczne materiały i lokalna produkcja są elementami, nad którymi pracowaliśmy, aby rozwinąć stałą świadomość producentów, która opierałaby się na wierze w lokalny przemysł i produkcję. Chcemy, aby ta świadomość na temat pracy lokalnych wytwórców była kluczem do ich przyszłego rozwoju.”

Rockit

Pierwszą odsłoną mebli z korka był stolik/krzesło Rockit. „ Lokalna gospodarka jest odpowiedzią na rozwój międzynarodowych firm, które wcześniej czy później uzyskają monopol i narzucą tempo mniejszym producentom. Z tą myślą stworzyliśmy stolik/krzesło Rockit, próbując spersonifikować świat dziecięcej wyobraźni. Wyraźny brak rogów, stabliny, symetryczny kształt wyczarowuje dzecięce wyobrażenia o tym jak stół lub krzeslo mogłby wyglądać.”- tłumaczą projektanci.

Tupa stool

W kolejnych projektach korek zaczęto łączyć z innymi materiałami, co dało nietypowe rozwiązania.Tupa stool to oryginalny, nietypowy stołek, który zaspokaja potrzebę nietypowych rozwiązań w zakresie funkcjonalności i wyglądu. Powstał z połączenia łatwo dostępnego korka o naturalnym kolorze. Kształt i kolor wyróżniające stołek nadają mu zabawny charakter.

SOFA 100pieces

Był już stolik i krzesło. Przyszedł więc czas na większy mebel. Została nim sofa nazwana 100pieces czyli sto kawałków. Ruchome poduszki pozwalają na zaaranżowanie mebla pod własne potrzeby. Poduszka o niregularnym kształcie pozwala na przyjmowanie różnych pozycji tak jak ma to miejsce w typowych uniwersalnych meblach. Poszczególne poduszki można składać, aby utworzyć z nich długą przestrzeń do siedzenia. Sofa została zaprojektowana, aby nadać character dużym przestrzeniom i może być używana w różnoraki sposób. Delikatność, asymetryczna forma i wielobarwnosć powoduje, że sofa jest jedyna w swoim rodzaju, wywołując dynamiczne i ciekawe wrażenie.

Marina68 to hiszpańskie biuro projektowe. Sami o sobie mówią „Marina68 to miejsce, którego potrzebowaliśmy, aby ostatecznie uwierzyć w to kim jesteśmy i co robimy. Marina68 jest naszym domem, gdzie pod krytycznym i analitycznym spojrzeniem dyskutujemy o znaczeniach i rezultatach tego co robimy nie tylko my, ale także o tym co robią inni. To miejsce spotkań, dialogu i potrzeby osiągnięcia syntezy. To myślenie czyni Marinę68 multidyscyplinarnym zespołem. Staramy się przedstawiać ludziom nasze kreacje bez zatracania priorytetów takich jak ekologia i lokalny przemysł.”

Data dodania: 21.09.2010