Mogłoby się wydawać, że meble które znamy są już w pełni funkcjonalne. Co prawda różnią się one designem, wykończeniem czy kolorami, ale na ogół wpisują się w utarte schematy. Okazuje się jednak, że projektanci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w tym temacie i mają pomysły na to, jak mogą wyglądać meble w przyszłości.

Podczas Milan Design Week 2016 można było obejrzeć projekty mebli, które swoim wyglądem oraz funkcjonalnością nie przypominają klasycznego wyposażenia domu. Nieszablonowe kształty, niespotykana do tej pory funkcjonalność i modułowość to ich wyróżniki.

Technologia rządzi światem

Lift-Bit to prototyp modułowych mebli sterowanych przy pomocy aplikacji na telefony i tablety. Projekt powstał w studiu Carlo Ratti Asociatti przy wsparciu szwajcarskiej firmy meblowej Vitra. Pojedynczy moduł ma kształt heksagonu o wymiarach 450x 480 mm. Dzięki wyposażeniu w siłownik elektryczny, można regulować jego wysokość, która maksymalnie wynosi 780mm.

Po złączeniu kilku segmentów poznajemy tak naprawdę pełnię możliwości Lift-Bit. Dzięki kilku kliknięciom w jednej chwil możemy dokonać metamorfozy np. łóżka w sofę.

Modułowość Lift-Bit sprawia, że można dopasować kształt mebli do własnych potrzeb. Tylko od nas zależy czy np. łóżko będzie składać się z 8 czy 14 elementów. To rozwiązanie ma również pomóc osobom, którym zależy na jak najlepszym zagospodarowaniu przestrzeni w mieszkaniu. Kupując jeden mebel otrzymuje się tak naprawdę kilka.

Aby zobaczyć pełnię możliwości Lift-Bit odsyłamy do filmiku poniżej:

Wyższy poziom modułowości

Projektanci ze studia GG-Loop poszli o krok dalej i zaprojektowali cały zestaw mebli wpisujących się w futurystyczny design. Co ciekawe, zostały one zainspirowane jednokomórkowymi organizmami oraz wyglądem motyla. W ten sposób powstał szafa Zephyrus, stolik Diatom oraz sofa Vibro.

Pełny cykl życia motyla

Stolik Zephyrus to modułowa szafa, która swoim wyglądem ma przypominać motyla, a także przedstawiać jego cykl życia. Jak wiemy, żywot motyla składa się z kilku etapów. Tuż po wykluciu się z jajka jest gąsienicą, która dopiero po uzyskaniu odpowiedniej wielkości zamienia się w poczwarkę. Jednak najpiękniejsza forma następuje na samym końcu cyklu. Wtedy poczwarka przeobraża się w zjawiskowego motyla.

Modułowa szafka również przechodzi metamorfozy. Podstawowy model składa się z trzech szuflad i ma obrazować poczwarkę. Tak samo jak w przypadku przemiany motyla, dopiero po rozwinięciu skrzydeł poznaje się prawdziwe piękno Zephyrusa. Po dodaniu segmentów z lewej i prawej strony widzimy jak prezentuje się w całej okazałości.

Jednokomórkowy stolik

Inspiracja jednokomórkowymi organizmami przy tworzeniu mebli na pozór może wydawać się dziwna, jednak jeśli przyjrzymy się tym kształtom, można dojść do wniosku, że nie ma piękniejszych form, niż te które oferuje nam natura.

Diatom to nazwa stolika, która w języku polskim oznacza okrzemki. Tym mianem określa się klasę lub gromadę jednokomórkowych glonów. Okrzemki jako mikroskopijne organizmy składają się z lekkich elementów, które tworzą sztywną i prawie niewidoczną strukturę. Taki sam kształt starano się nadać podstawie stołu. Dodatkowo zdecydowano się na przezroczysty blat, który ma symbolizować przezroczystą powierzchnię komórek unoszących się na wodzie.

Natury ciąg dalszy

Ostania z prac zespołu GG-Loop to modułowa sofa o nazwie Vibro. Również powstała ona z myślą o jednokomórkowcach. Możliwość zmieniania kształtów tym razem ma przedstawiać nieustannie zmieniające się formy niektórych organizmów w wyniku agregacji molekularnej. Proste organizmy bardzo często zmieniają swoją postać i tak samo Vibro, niczym pierwotne formy życia, ma dokonywać ciągłych przemian. Jest to możliwe dzięki dodawaniu lub odejmowaniu poszczególnych modułów, które umożliwiają stworzenie zupełnie nowych kształtów.

Budowa pojedynczego segmentu została opracowana z myślą o harmonii formy umożliwiającej tworzenie geometrycznych wzorów. Jest to również alegoria piękna transformacji organizmów jednokomórkowych. Pojedyncza sofa ma wymiary 1884 x 1466 x 739 mm.

Autor: Radosław Kaczmarek

Data dodania: 30.05.2016