Microbial Home to wyróżniająca się koncepcja ekologicznego domu stworzona przez Philips Design, która opiera się na ekosystemach w mikroskali, służących do filtrowania, przetwarzania i recyklingu tego, co zwykle uważamy za domowe odpady.
Systemy funkcjonujące w Microbial Home mają stanowić wyzwanie dla konwencjonalnych rozwiązań dotyczących energii, sprzątania, ochrony i przechowywania żywności, oświetlenia, wykorzystywania odpadów oraz odchodów. Jak wyjaśniają projektanci: – Postrzegamy dom jako biologiczną maszynę, która zrobi użytek z tego co na pierwszy rzut oka wydaje się bezużyteczne.
Wszystko zaczyna się w kuchni – Bio-digester
Centralnym punktem Microbial Home jest wyspa kuchenna o nazwie Bio-digester. Jest to urządzenie, które zmienia stałe odpady organiczne w metan, który jest następnie używany do zasilania innych urządzeń w domu.
Kuchenna wyspa służy jako punkt biofermentacyjny oraz miejsce do przyrządzania posiłków – wyposażona jest w specjalne urządzenie, które sieka odpady organiczne, zawiera także kuchenkę gazową, szklany zbiornik oraz wiele innych szklanych elementów, które pokazują m.in. cieśnienie, objętość i gotowość do wykorzystania osadów kompostowych. W konstrukcji użyto miedzi, żeliwa, szkła i bambusa.
Biogaz jest wytwarzany przez rozwijanie odpowiednich kultur bakterii, które żyją w organicznych odpadach domowych. Gaz wytwarzany przez bakterie jest zbierany, a następnie palony. Ten układ nazywany jest fermentacją metanu i znany jest od wieków.
Wytworzony gaz jest wykorzystany w Microbial Home do gotowania, oświetlenia oraz ogrzewania wody, które rurami kierowana jest do innych komponentów ekologicznego domu.
Larder – spiżarnio-stół
Larder to system, którego celem jest przechowywanie, jak to określają projektanci, „żywego pokarmu” przy użyciu naturalnych procesów, w przeciwieństwie do „martwego jedzenia”, które znajduje się w lodówce.
Na pierwszy rzut oka jest to stół jadalny, to co go odróżnia od innych tego typu mebli, to chłodnica i pojemniki na warzywa, które są weń wbudowane. Te elementy, w zamyśle twórców, miały ożywić rytuał przygotowywania potraw na stole jadalnym.
Chłodnica wmontowana w blat ma podwójną ściankę wykonaną z terakoty i znajduje się pomiędzy pojemnikami. Grubość ścianek i wielkości poszczególnych komór różnią się od siebie, ponieważ służą co przechowywania różnych rodzajów żywności w optymalnych dla nich temperaturach. Zewnętrzna powierzchnia chłodnicy ocieplana jest przez wodę, która została podgrzana gazem pochodzącym z fermentacji.
Nad stołem umieszczono wykonany z ceramiki miniogród i spiżarnię, gdzie warzywa mogą być uprawiane. Stół został wykonany z regenerowanego drewna, a wspiera go żeliwna struktura złożona z rur wodnych i gazowych.
Paternoster – rozwiązanie problemu plastikowych siatek
Paternoster to urządzenie służące do utylizacji tworzyw sztucznych przy wykorzystaniu właściwości silnych enzymów grzybów.
Projektanci słusznie zauważają, że istnieje zasadnicza sprzeczność pomiędzy potrzebą stosowania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych oraz koniecznością ochrony środowiska. Ze swojej definicji opakowania sztuczne mają być bowiem solidne i odporne na wpływ środowiska przez kilka miesięcy, a nawet lat. Natomiast idea biodegradacji zakłada możliwość maksymalnie szybkiego podlegania wpływowi środowiska. Oprócz bakterii, jeszcze jeden gatunek dysponuje potężną mocą rozkładu – są to właśnie grzyby.
W koncepcji Paternoster tworzywa sztuczne są mielone na małe kawałki i mieszane z kulturami startowymi grzybów w szklanym zbiorniku, który jest umieszczany w komorze urządzenia. Przenośniki sterowane ręcznie przenoszą pojemniki do ciemnego miejsca. Co tydzień plastikowe odpady są mieszane z grzybnią. Proces rozkładu plastikowych i innych sztucznych tworzyw trwa kilka tygodni. W późniejszym etapie cyklu grzybnia wystawiana jest na działanie światła dziennego i powietrza, co pozwala jej kiełkować. Jeśli rozkładane plastiki nie były pokryte farbami zawierającymi toksyczne metale ciężkie, grzyby są jadalne.
Urządzenie Paternoster zostało wykonane ze sklejki oraz miedzi, znajdują się w nim także szklane pojemniki.
Urban beehive – domowa pasieka
To niezwykłe i wyróżniające się designem urządzenie ma umożliwić hodowanie pszczół w warunkach domowych. Urban beehive składa się z dwóch części, z których jedna instalowana jest na zewnątrz budynku, a druga w środku. Część zewnętrzna stanowi tunel wejściowy do pszczół, znajduje się także na niej doniczka z kwiatem.
Wewnętrzna część ula to przeszklone naczynie, które wypełnione jest strukturą wyglądającą jak plaster miodu. Umożliwia to pszczołom budowanie woskowych komórek. Dzięki temu, że ul jest przeźroczysty, możemy bez obaw obserwować pracę tych stworzeń. Przed otwarciem ula należy przez specjalnie przygotowany system wpuścić weń, podobnie jak to się robi w przypadku tradycyjnej pasieki, dym który uspokaja pracowite owady.
Bio-light – światło z natury
Ekologiczne światła wykorzystują bioluminescencyjne bakterie karmione metanem i kompostem pochodzących z urządzenia Bio-digester lub fluorescencyjne białka, które wytwarzają światło. Lampa, która ma wygląd szklanych komórek, może być wypełniona także alternatywnie fluorescencyjnym białkiem, które emituje różne częstotliwości światła. Poszczególne komórki lampy są dmuchane pojedynczo – można je powiesić na ścianie lub ustawić na wolnostojącej konstrukcji.
Światło generowane przez te lampy nie jest intensywne, prędkość jego wytwarzania jest zależna od reakcji chemicznej, jest wolniejsza i wymaga utrzymywania przy życiu organizmów, które je produkują, ale za to nie wymaga kabli i jest niezależne od sieci elektrycznej.
Toaleta separująca odchody
Toaleta, która umożliwia załatwianie potrzeb fizjologicznych w pozycji kucającej filtruje ścieki podczas kierowania odchodów do komory fermentacyjnej. Ekskrementy przekazywane są do systemu Bio-digester, gdzie są przetwarzane na metan. Toaleta posiada uchwyt, który ułatwia utrzymanie równowagi.
Filtr składa się z węgla, pisaku oraz ceramiki, a także wspomagany jest przez gamę roślin oczyszczających ścieki. Mechanizm spłukujący oparty jest na jednolitrowym systemie zaprojektowanym w Indiach. Koncepcja jest zrównoważona i ekologiczna – nie zużywa energii, oszczędza wodę i separuje zanieczyszczenia.
Osobom, których nie przekonuje nietypowy wygląd i sposób korzystania z toalety, projektanci przytaczają wyniki badań, z których wynika, że osoby, które korzystają z takiego typu toalet rzadziej chorują na raka jelita grubego w porównaniu do osób, które korzystają z toalety na siedząco.
– Projektanci mają obowiązek zrozumieć powagę sytuacji. Jedynym przebudzeniem jak dotychczas są energooszczędne żarówki. Tymczasem musimy zmusić samych siebie do ponownego przemyślenia koncepcji sprzętów AGD od samego początku. Zastanowić się jak domy zużywają energię i inne zasoby całej ludzkości – podsumowuje stworzenie koncepcyjnego Microbial Home Clive van Heerden, starszy dyrektor Design Innovation w Philips Design.
Data dodania: 07.11.2011