Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się podobnie często i intensywnie jak moda. Specjaliści z Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Podłóg Laminowanych (EPLF) przewidują jakie trendy będą na topie w nadchodzącym 2012 roku.

Podłogi laminowane to najdynamiczniej rozwijająca się pod względem dekorów grupa pokryć podłogowych. Na rynku wciąż naturalnie dominują wzory imitujące drewno, jednak producenci paneli starają się by i one stawały się coraz bardziej oryginalne. Przykładem mogą być panele z dekorem imitującym sosnę, która tradycyjnie jest jasnym drewnem. Obecnie można natomiast znaleźć na rynku wzór sosny w średnich odcieniach brązu z subtelnym dodatkiem bieli.

Haro Painted Wood

Wyznacznikiem roku 2012 ma być bardzo duża różnorodność oryginalnych dekorów, które pozwolą osobom urządzającym swoje domy i mieszkania na tworzenie najbardziej niezwykłych projektów. Na topie mają być zarówno dekory imitujące drewno barwione, bielone, wytrawiane, olejowane i woskowane.

(Prawie) jak kamień

Panele laminowane imitujące kamień czerpią inspiracje z natury – w nadchodzącym roku popularne będą wzory naśladujące marmur oraz granit. Taka podłoga będzie dobrze prezentować się we wnętrzach urządzonych w sposób nowoczesny.

Nietypowe formaty

Ciekawe i rzadkie koncepty dotyczą także formatów. W 2012 roku popularne mają być długie i wąskie deski z V-fugą, do łask ponoć wrócą także panele z wzorem potrójnej klepki, choć oczywiście w odświeżonej formie z różnymi odcieniami i efektami strukturalnymi.

Egger Sonic

Wśród wzorów imitujących płytki największą popularność prognozuje się dużym prostokątnym formatom, które tworzą w pomieszczeniu efekt przestronności.

Powierzchnie

Kolejną cechą, która będzie miała znacznie w nadchodzącym roku są powierzchnie, które imitują różne rodzaje wykończenia. Przyglądając się trendom nie sposób nie zauważyć, że dużym zainteresowaniem już teraz cieszą się podłogi całkowicie matowe lub w wysokim połysku. Jak oceniają natomiast specjaliści z EPLF absolutnym hitem 2012 roku będzie dekor imitujący wiąz z modyfikacjami kolorystycznymi o matowej powierzchni, która imituje drewno olejowane.

Metal i tekstylia

Panele ze wzorem imitującym metal lub tekstylia? Czemu nie. Jak prognozują specjaliści będzie to kolejny trend, który uwidoczni się w przyszłym roku. Tego typu dekory będą najczęściej spotykane w formie dużych kwadratowych lub prostokątnych paneli, które dobrze będą prezentować się w nowoczesnej aranżacji loftów oraz w biurach.

Skema Kingstone

Najpopularniejsze mogą okazać się wzory imitujące cynk, chrom oraz miedź. Natomiast w przypadku dekorów imitujących tekstylia przeważać będą odcienie szarości. Takie panele będą dobrze komponować się z modnymi białymi meblami.

Fanów oryginalnych wnętrz z pewnością zainteresują dekory z geometrycznymi wzorami oraz motywami kwiatowymi w silnych, dominujących kolorach.

Data dodania: 17.11.2011