Z wiekiem nasze zwyczajne funkcjonowanie staje się coraz bardziej wymagające. Wielu projektantów dostrzega ten problem i oferuje starszym ludziom wyposażenie ułatwiające codzienne czynności. Włosko-singapurski duet Lanzavecchia + Wai odpowiada na to wyzwanie w interesujący, nowoczesno-designerski sposób.
Stworzona przez dwoje młodych designerów kolekcja o wymownej nazwie „No Country for Old Man” (To nie jest kraj dla starych ludzi) to propozycja dobrze znanych elementów codziennego wyposażenia dla seniorów, ale w nowoczesnej odsłonie. W jej skład wchodzą trzy różne typy obiektów: laski, krzesło i lampa stołowa.
Together Canes – laski ułatwiające życie, nie tylko chodzenie
Proponowane przez Lanzavecchia + Wai laski nie mają służyć jednie podpieraniu. Dodatkowo wyposażono je bowiem w platformy, które mogą spełniać różne funkcje. Laski nazwano „T-cane”, „U-cane” oraz „I-cane”.
Odpowiednio: T-cane wyposażono w mały stolik, na którym można z powodzeniem przemieszczać się z popołudniową kawą, U-cane w kosz, w którym można przechowywać czasopisma, książki czy inne drobne przedmioty oraz I-cane – propozycja dla nowoczesnych seniorów – stolik umożliwiający ustawienie np. iPada i komfortowe odpowiadanie na maile.
Assunta Chair – krzesło, które pomaga wstać
Z wiekiem, kiedy osłabia się siła mięśni i gęstość kości, codzienne czynności, na które jako młodzi ludzie nie zwracaliśmy uwagi, stają się uciążliwe. Do takich czynności może należeć np. podnoszenie się z pozycji siedzącej z krzesła.
Krzesło Assunta dosłownie pomaga się podnieść – dzięki dodatkowej „stopie”, która utrzymuje krzesło podczas przechylania się do przodu, co jest bardziej naturalnym ruchem przy podnoszeniu, wstawanie z krzesła przestaje być tak męczące.
MonoLight – lampa, która rozświetla i powiększa
MonoLight to podręczna lampka, którą można ustawić na stoliku. Jej ogromną zaletą jest ekran powiększający i oświetlenie LED wkomponowane w aluminiową obudowę. Jej zadaniem jest nie tylko oświetlenie wybranego przedmiotu, ale i jego powiększenie – co ułatwia zmęczonym oczom czytanie książek czy nawet nawijanie nitki na igłę.
Dzięki możliwości bezproblemowego ustawienia tej lampki-szkła powiększającego pod różnym katem – zarówno w orientacji pionowej, jak i poziomej, użyteczność tego przedmiotu może być bardzo szeroka.
Propozycja młodych designerów wydaje się być adresowana do nas jako przeszłych seniorów. Poszczególne elementy tej kolekcji odpowiadają bowiem na problemy, które mogą w przyszłości wynikać z trybu życia, który niestety większość z nas obecnie prowadzi – pozbawionego ruchu, wymuszającego utrzymywanie jednej, pochylonej pozycji siedzącej przez wiele godzin, spędzonego naprzeciw komputerowego ekranu.
Data dodania: 14.05.2012