Chińskie wnętrze ma dynamiczny wygląd. Jest pełne kolorów i wzorów. To dobry wybór dla osób, które chcą wprowadzić do swojego życia trochę egzotyki. Ta wyjątkowa aranżacja jest zarazem relaksująca, a więc dobrze się mieszka w takim wnętrzu.

Spróbuj Feng Shui

Większość chińskich wnętrz urządzanych jest według zasad Feng Shui. Sztuka Feng Shui opiera się na chińskich wierzeniach i mistycyzmie. Tymi zasadami powiniśmy kierować się ustawiając meble, dodatki i wybierając kolory tak, aby ich konfiguracja wpływała pozytywnie na miejsce oraz ludzi w nim przebywających. Niektórzy architekci wnętrz korzystają ze wsparcia specjalistów od feng shui. W ten sposób można podobno stworzyć pozytywnie energetyczne wnętrze, które zniweluje wszelkie przeszkody stojące na drodze do szczęścia. Specjalista feng shui określa, jaką funkcję powinno pelnić każde pomieszczenie w domu: gdzie najlepiej urzadzić sypialnię, a gdzie pokój do pracy. Według doradców feng shui źle ustawiona kuchenka może być przyczyną konfliktów w rodzinie. Może warto spróbować.

Chińskie aranżacje wnętrz od tysięcy lat oparte są na prostocie, energii i naturze. Elementy wystroju mają odzwierciedlać cechy domowników.

Wnętrza zainspirowane Chinami charakteryzują się odważnymi kolorami i bogato zdobionymi meblami i dodatkami. Meble są rzeźbione z ręcznie malowanymi detalami i powierzchnią lakierowaną na wysoki połysk.

Akcesoria kontynuują ten teatralny styl dodając motywy zwierzęce oraz wizerunki mitologicznych stworów, jak choćby smoki. Popularne w zdobnctwie są małpy. Porcelanowe naczynia, pokaźne wazy i półmiski malowane w wielokolorowe wzory albo klasyczne niebiesie i białe kolory są także mile widziane we wnętrzu w stylu chińskim. Tradycyjnie spotyka się tam też murale ścienne, obrazy i składane parawanym, które ozdobione są malowidłami historycznymi.

Kolory i ściany

Typowymi kolorami w chińskich wnętrzach są czerń i wyraźna, żywa czerwień, która jest symbolem szczęścia według chińskich wierzeń. Do tych podstawowych barw dobieramy inne żywe kolory, jak błękit, zółty i zielony. W naszym wnętrzu koniecznie muszą się także znaleźć złote dodatki. Takie ciężkie barwy nadają się do dużych pomieszczeń z dostępem do światła słonecznego. Jeśli mamy takie mieszkanie, nie bójmy się zastosować tych kolorów.

Ściany pomalujmy na jeden z wymienionych kolorów lub połózmy tapetę ozdobioną chińskimi akcentami: kaligrafowanymi literami, bambusem, kwiatami, ptakami lub rybami. Jeśli nasze mieszkanie jest niewielkie, ale mimo to chcemy urządzić je w chińskim stylu, pomalujmy ściany na jasne, neutralne kolory. Chińskie akcenty wprowadzimy poprzez dodatki i meble.

Meble

Jak pisaliśmy wyżej, meble muszą być bogato rzeźbione z ręcznie malowanymi detalami i lakierowane na wysoki połysk. Zdobione,drewniane meble to bardzo ważny element chińskiego wnętrza. Zdobienia na meblach są charakterystyczne dla Chin: to ryby, smoki, ptaki, małpy lub mitologiczne stwory. Meble mają ciemne kolory, są malowane na czarno lub czerwono. Łącząc je z ciemnymi ścianami możemy uzyskać efekt ciężkości, jeśli ustawimy ich zbyt wiele. Dlatego dobrze jest nabyć jeden lub dwa chińskie meble, które będą jedynie naprowadzały gości na charakter wnętrza, ale nie wprowadzą w przygnębienie. Jedna rzeźbiona, ciemna szafa wystarczy. Pozostałe meble powinny być stonowane i nie rzucające się w oczy. Dzięki temu szafa będzie od razu przyciągała wzrok.

Podłoga

Podłoga w chińskim domu powinna być drewniana lub kamienna. Drewno powinno być ciemne. Nie nadają się tu raczej panele podłogowe. Podloga musi być zrobiona z prawdziwych desek. Dobrze wyglądać tutaj będzie lita deska Serenzo Dąb Epoca 1700 Versailles Fumo lub Decowood Dąb Country. Kamień powinien być także ciemny, a więc odobrze nadaje się tu granit lub marmur. Kwadratowe płyty na podłodze symbolizują wiekową tradycję.

Dodatki

Dodatki to najlepszy sposób, żeby wprowadzić chińskiego ducha do wnętrza. W chińskich marketach możemy przebierać wśród lampionów, lusterek, chińksich figurek czy wisiorów z chińskimi symbolami. Wszystko to przyda nam się przy urządzaniu mieszkania.

Chiński wystrój wnętrz dotarł do Europy w połowie XVIII wieku. Wtedy powstał ekletyczny styl zwany chinosiere (czyt. szinuazeri). Powstawały wtedy specjalne chińskie pokoje w pałacach i na dworach całej Europy. Wykorzystywał on chińskie motywy w dodatkach. To właśnie wtedy zaczęliśmy zachwycać się chińską porcelaną czy akcesoriami wykonanywmi z laki.

W naszym wnętrzu poustawiajmy więc biało-niebieską chińską porcelanę. Do tego dodajmy poduszki, bambusowe elementy i figurki. W centralnym pukncie pokoju możemy ustawić popiersie Buddy. Jego jowialne oblicze wyciszy nas po ciężkim dniu pracy.

Lampiony to rzecz niezbędna. Możemy je powiesić jako ozdobę na balkonie lub tarasie, wykorzystać jako dekorację w pokoju lub po prostu zrobić z nich lampy. Najbardziej popularne lampiony są pękate i mają pomarańczowy kolor. Jednak jesli dobrze poszukamy, znajdziemy takż inne ręcznie malowane. Lampiony dają przytłumione, ciepłe światło, które wprowadza relaksującą atmosferę.

Dodatkowo wykorzystajmy jedwab: w poszewkach na poduszki czy zasłonach. Podkreśli on bogaty charakter wnętrza. Materiał może być ozdobiony chińskimi motywami lub pozostać gładki, wszytsko zależy od ilości dodatków, które już wprowadziliśmy.

Wygięte dachy pagody też mogą być inspiracją przy urządzaniu mieszkania w stylu chińskim. Możemy je wykorzystać na przykład przy projektowaniu kominka lub zagłówka łóżka w sypialni.

Najcześciej spotykanym elementem w chińskim wystroju wnętrz jest parawan, który dekoruje, ale także nadaje prywatności, oddzielając części pomieszczeń przeznaczone do różnych zadań. Tradycyjnie parawany robione były z prostej, drewnianej ramy, w którą wmontowywano półprzezroczysty materiał lub papier. Współcześnie parawany wykorzystywane są w różnych aranżacjach, ponieważ nadają wnętrzu tajemnicy. Robi się je z bardziej wyszukanych materiałów: rzeźbionego drewna, bambusa, a nawet kości słoniowej. Ich środek wypełniają często metale lub szkło.

Urządzając pokój w stylu chińskim nie zapomnijmy o prostocie. Jesto to podstawowa zasada w chińskim domu. Nie wypełniajmy więc pokoju dużą ilością dodatków. Największą trudnością i zdolnością zarazem jest takie umiejscowienie pojedynczych dodatków, żeby osiągnąć porządany efekt. A efektem ma być wnętrze proste, świeże i jasne.

Data dodania: 02.12.2010