Design połączony z naturą i to dosłownie. Szwedzka grupa projektantów OFFECCT prezentuje linię „roślinnych mebli”.
Badania wykazały, że zabieg umieszczenia roślin w publicznych pomieszczeniach pozytywnie wpłynął na osoby, które w nich przebywały. Jak się okazało, rośliny pozytywnie wpływają na poprawę jakości powietrza, środowiska wewnętrznego, poziomu hałasu oraz zmniejszenie stresu. Kwiaty oddziałują także na potencjalnych klientów, którzy dzięki nim czują się swobodniej. Jak widać roślinki, choć niepozorne, potrafią zmienić nasze życie. Dlatego Szwedzka grupa OFFECCT postanowiła stworzyć linię mebli, w których połączyli design oraz wspaniałą moc flory.
OFFECCT działa od 1990 roku, założony został przez Kurta Tingdala oraz Andersa Englunda. Jest to jedna z ciekawszych grup designerskich w całej Skandynawii. Projektanci przy tworzeniu stawiają na innowację i ekologię. Chcą dzięki temu uzyskać efekt mebli przyjaznych środowisku i ludziom. OFFECCT to architekci z czterech stron świata, a dokładnie czterdziestu dwóch utalentowanych ludzi wyłonionych ze stu trzech milionów (!) kandydatów. W ciągu 20 lat działalności architekci otrzymali wiele nagród oraz odznaczeń. Wiele produktów zostało zatwierdzonych przez Nordic, co oznacza, że są to produkty ekologiczne. Grupa designerska otrzymała także certyfikat ISO 9001:2008, czyli certyfikat jakości oraz ISO 14001, czyli certyfikat ochrony środowiska. Meble OFFECCT znaleźć można na całym świecie m.in. w: studiu MTV w Nowym Jorku, siedzibie Microsoftu w Hong Kongu, siedzibie Philips w Stambule, Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Projekt O2asis lub po prostu OASIS ma na celu umieszczenie roślin w miejscach publicznych. Jest to także jedna z czołowych inwestycji grupy OFFECCT. Wszyscy projektanci mają jednakowy wkład pracy w sukces Oasis, ponieważ każdy stworzył własny mebel, według własnej szkoły i własnej filozofii. A oto wybrane propozycje projektantów na poprawienie jakości przestrzeni publicznej:
GREEN PEDESTALS zaprojektowany przez Front
Green Pedestals może być używany np. jako ściana pokoju. Projektanci proponują także kilka innych wariacji z „piedestałem”. Produkt może stanąć z boku biurka lub kanapy jako dekoracja. Okrągła wersja dzieła, ustawiona w rzędzie, pozwala na utworzenie jak mówią projektanci: „ławki, otoczonej zielenią.”
Sofia Lagerkvist z Front: – Inspirowaliśmy się tradycyjnym piedestałem. Uważamy, że postument to fantastyczny kształt mebla, który potrzebuje odrodzenia. Dzięki cieniutkim nóżkom, które są nieco nieregularne Green Pedestals otrzymał nieco osobowości.
Wszystkie projekty tworzy grupa architektów, dlatego możliwe są eksperymenty oraz dyskusje na temat powstającego produktu. Front to jedna z bardziej uznanych, współczesnych firm designerskich. W jej skład wchodzą: Sofi Lagerkvist, Charlotte von der Lancker oraz Anny Lindgren.
GREEN TRAYS zaprojektowany przez Claesson Koivisto Rune
Green Trays to zestaw stołów dla roślin. Zainspirowane kształtem tacy, a wykonane z ocynkowanej stali. „Zielona taca” produkowana jest w trzech rozmiarach.
Jak przyznają Koivisto Rune oraz Ereo Koivistot: – W trakcie naszych wysiłków zmierzających do opracowania Green Trays okazało się, że jest zbyt mało estetycznych i funkcjonalnych mebli , które w atrakcyjny sposób prezentują rośliny we wnętrzach publicznych. Naszym celem było zaprojektowanie produktu, który zapewnia miejsce dla roślin w taki sposób, że staje się możliwe połączenie zieleni i mebli.
Claesson Koivisto Rune projektuje wyposażenie dla domu i wnętrz. Lista zleceń tego projektanta rozpoczyna się od prywatnych domów, poprzez wystawy reklamowe, a kończy na wystroju restauracji. Cleasson Koivisto Rune założone zostało w 1995 roku w Sztokholmie przez Martena Claessona, Ero Koivisto oraz Ola Rune. Na początku studio zajmowało się architekturą biur, jednak z czasem poszerzyło swoją ofertę.
GREEN ISLAND zaprojektowana przez Jean – Marie Massaud
Zielona wyspa to rodzaj kanapy ze specjalnym miejscem na rośliny. Koncepcją projektanta było urozmaicenie miejsc publicznych. Chciał aby kanapa połączona z rośliną zapraszała do odpoczynku. Sofa powstała w dwóch wariantach, prostokątnym z białym obiciem i okrągłym z zielonym obiciem. Jean – Marie Massaud to jeden z czołowych projektantów Francji. W trakcie swojej pracy kieruje się zasadą, że tworzenie ma duchowy sens oraz może poruszyć wiele emocji i różne sfery psychiki.
GREEN PADS zaprojektowane przez Nichetto Luca
Luca Nichetto to jeden z najbardziej obiecujących projektantów z Włoch. Urodził się w 1976 roku na jednej z włoskich wysp – Murano. Inspiruje się architekturą lat 50. ubiegłego wieku. W tym czasie rośliny były integralną częścią architektury. Luca rozpoczął swoją pracę od włożenia kwiatów w doniczki oraz ustawienie ich na podstawkach różnej wielkości. Dzięki temu powstała mozaika, które przerodziła się w blat stołu, a cały mebel nazwano Green Pads, czyli „Zielona podkładka”.
Jak opowiada projektant: – Kiedy zobaczyłem wzór utworzony przez podstawki doniczek pomyślałam o malowidłach Moneta w Giverny. Trudno wyobrazić sobie lepszy punkt wyjścia przy projektowaniu dla projektu OASIS.
Ponure hole urzędów, ciemne korytarze lub szare poczekalnie lekarskie już niedługo mogą nabrać świeżości, blasku i kolorów. Dzięki projektantom ze szwedzkiej grupy OFFECTT, te szare i czasami znienawidzone miejsca mogą nabrać zupełnie innego wyrazu. Czekanie na wizytę u lekarza w cieniu pięknej roślinności będzie dużo przyjemniejsze niż obcowanie z kolorowymi i krzykliwymi plakatami.
Data dodania: 24.02.2011