Mówiąc o designie – ponadczasowych projektach, zaskakującej formie, kolorach i wzorach, nie można nie wspomnieć o wybitnej Hiszpance – mistrzyni współczesnego wzornictwa – Patrici Urquioli. Bez wątpienia jest to kobieta, która musi zagościć na naszej liście – Legend designu.

Aktualnie jedna z najbardziej znanych i cenionych projektantek na świecie. W swoich pracach nie przywiązuje się do określonego stylu, często stawia na mix, a jej projekty mają swój niepowtarzalny kobiecy charakter. Jej prace nagradzane są w licznych konkursach, a ona sama jest jedną z ulubionych projektantek takich znanych marek jak: B&B Italia, Moroso, Foscarini, Gandia Blasco, Rosenthal czy Axor.

Nauka pod okiem mistrzów

Patricia Urquiola urodziła się w 1961 roku w hiszpańskiej miejscowości Oviedo. Studiowała architekturę w Madrycie oraz politechnikę w Mediolanie, gdzie ucząc się u boku włoskiego mistrza Achille Castilioniego –– zdobyła tytuł architekta. Na początku lat 90. była wykładowcą Politechniki Mediolańskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Wzornictwa w Paryżu.

W 1991 roku rozpoczęła pracę w mediolańskim biurze De Padova i współpracę z włoskim wizjonerem wzornictwa – Vico Magistrettim. Kilka lat później została dyrektorem artystycznym we włoskiej firmie Moroso. W 2001 roku otworzyła swoją własną pracownię – Studio Urquiola w Mediolanie.

Design oczami kobiety

W pracach Urquioli jest coś magicznego – coś, czego nie znajdzie się w projektach innych współczesnych designerów. Każdy zaprojektowany przez nią przedmiot emanuje pełną gamą pozytywnych i ciepłych emocji.

To, co bez wątpienia wyróżnia Hiszpankę na tle swoich kolegów, to bezkonkurencyjna umiejętność zestawiania ze sobą materiałów o skrajnie różnych teksturach, kolorach i wzorach. W nieszablonowy sposób potrafi połączyć ze sobą pozornie odległe formy.

Jej zindywidualizowany styl i uwielbienie dla ażurowych oraz ornamentalnych form odzwierciedla chociażby zaprojektowana dla Rosenthala porcelanowa zastawa Landscape.

Kryształowa lampa Caboche – po francusku kubeczki, to połączenie elegancji i harmonii. Mozaikowy kryształowy klosz w cudowny sposób odbija promienie światła i sprawia, że całość pięknie się mieni, oświetlając delikatnie przestrzeń wokół – tworząc niepowtarzalny nastrój.

Patricia Urquiola bardzo często tworzy meble modułowe. Najbardziej charakterystycznym systemem modularnym, który zaprojektowała jest zestaw sof Tufty Time oraz okrzyknięte już „ikoną designu” – łóżko Highlands stworzone dla firmy Moroso. Na uwagę zasługuje również kolekcja Mangas stworzona dla marki Gandia Blasco. Dywany oraz pufy swoją formą przypominają ciepły zimowy sweter. Poszczególne elementy Mangas można ze sobą dowolnie łączyć i komponować.

Bez wątpienia uznanie i światową sławę zyskała również dzięki swoim niezwykłym projektom wnętrz. Hotel Mandarin Oriental w Barcelonie to jedna z najbardziej znanych realizacji. Urquiola chętnie projektuje również sklepy i wystawy targowe.

Liczne nagrody

W ostatnich latach Patricia Urquiola otrzymała wiele prestiżowych, międzynarodowych nagród, m.in.: Designer Roku według Elle Decor, Good Design Award, Red Dot Design Award, Projektant w latach 2000-2010 według Home i Häuser. W 2011 wygrała Design Award, gdzie nagrodzona została jej kolekcja łazienkowa – Axor Urquiola.

Oprócz projektowania Patricia Urqiola wykłada na jednej z najbardziej prestiżowych szkół – Domus Accadame w Mediolanie. Bierze udział w imprezach targowych i wystawach designu na całym świecie.

Autor: Patrycja Klepczarek 

Data dodania: 30.05.2016