Styl glamour to mieszanka luksusu, elegancji i barokowych inspiracji. Przejawia się w modzie, stylu życia, nie mogło go zatem zabraknąć także w aranżacji wnętrz.
Glamour jest odejściem od powszechnie panujących standardów. Ten styl aranżacji wnętrz bazuje przede wszystkim na szczegółach i detalach. To one podkreślają niepowtarzalny i oryginalny charakter pomieszczenia.
Glamour, czyli barokowy przepych
Styl glamour powstał na początku XX wieku jako przeciwstawienie do pozbawionego ozdób i indywidualizmu minimalizmu. W glamour pełna przepychu dekoracyjność, zastąpiła dominującą przedtem funkcjonalność.
Wzorem dla wnętrza glamour jest barokowy przepych, bazujący na ornamentyce i formach drobnych elementów wyposażenia, kontrastowany z prostymi formami nowoczesnych mebli. Aranżacje w stylu glamour to zestawienia dużych powierzchni odbijających świetlne refleksy z powierzchniami matowymi i kształtnymi zdobieniami.
Wnętrze pełne blasku
Wnętrze glamour charakteryzuje się niewątpliwie niepowtarzalnym i ekskluzywnym stylem. Lśniące meble i dodatki dodają przestrzeni blasku, a odbijające się w nich światło powiększa optycznie wnętrze.
– Niebagatelną rolę odgrywa w tym miejscu bogata ornamentyka barokowa, która odpowiada za szyk i przepych tak wszechobecny we wnętrzach glamour. Pamiętajmy jednak o umiejętnym wykorzystaniu barokowej stylistyki – przeładowane wnętrze traci bowiem swój czar i urok glamour – mówi Dobrosława Kwiatkowska z HEDO design.
Meble w stylu glamour
W pomieszczeniu urządzonym w stylu glamour najważniejszy jest dobór odpowiednich mebli. W takim wnętrzu najlepiej sprawdzą się kanapy i krzesła o wielkich gabarytach oraz utrzymanym w stonowanych kolorach obiciu w stylu art deco, który jeszcze bardziej podkreśli luksus aranżowanego wnętrza.
W ekskluzywnym wnętrzu świetnie sprawdzą się pluszowe, aksamitne i welurowe fotele oraz kanapy. Meble stylizowane na zamierzchłe czasy powinny posiadać bogate w formę bryły oraz posiadać wysoki połysk. Szafy, komody i szafki powinny posiadać oryginalne elementy dekoracyjne – klamki czy uchwyty.
– Meble stylizowane idealnie pasują do takiego wnętrza. Nadadzą mu klasy, a tym samym uspokoją je jeśli zdecydujemy się na naturalne drewno lakierowane na wysoki połysk. Jeśli jednak chcemy by takie pomieszczenie w stylu glamour było ekscentryczne, wybierzmy meble o odważnych barwach – dodaje Agnieszka Poczobut-Mazur, dekorator wnętrz – Binnen.
Subtelne wzory i kolory
Do stylu glamour pasują kolory, które podkreślą charakter wnętrza, takie jak różne odcienie czerwieni, fioletu oraz różu. Wyraźny przepych wnętrza podkreśli również zastosowanie tapet z metalizowanymi, lśniącymi motywami baroku.
– Ponownie odwołam się tu do stylu barokowego. Wybierajmy świecące dodatki z bogatą ornamentyką. Szykowne kandelabry, zdobione srebrne lub złote ramki i ramy fotografii, obrazów i luster. Jeśli pikowania to koniecznie z kryształkami tak, by nasze nietuzinkowe wnętrze w stylu glamour z zachwytu zapierało dech w piersiach – tłumaczy Dobrosława Kwiatkowska.
Lśniące dodatki
Styl glamour to przede wszystkim lśniące i przyciągające wzrok dodatki. Miłe w dotyku aksamitne poduszki sprawią, że otoczenie stanie się eleganckie i przytulne. Pikowane czy haftowane narzuty i kapy z jedwabiu lub weluru również podkreślą bogactwo wnętrza.
Istotnym i chyba najważniejszym dodatkiem stylu glamour jest światło. Kryształowe żyrandole, dodatki i drobne paciorki zatrzymujące w sobie promienie słońca sprawiając, że wnętrze „zabłyśnie”.
– Dodatki w tym stylu to również: porcelanowe kubki, wazony, kryształowe świeczniki, zegary, bogato zdobione poduszki. Ważne aby się świeciły, były wykonane z naturalnych materiałów. Dodatki w stylu glamour tworzą przepych, który powinien cieszyć oko na cokolwiek nie spojrzeć w pomieszczeniu – mówi Agnieszka Poczobut-Mazur.
Odbicie światła w lustrze
Nieodłącznymi dodatkami wystroju wnętrz w stylu glamour są przede wszystkim lustra. Duże lustra w lśniących ramach, dodają wnętrzu jeszcze więcej przepychu i blasku. Głównym elementem dekoracyjnym jest ich bogato zdobiona rama – barokowe zawijasy, kształty przypominające łodygi i liście kwiatów obowiązkowo muszą lśnić srebrną, złotą lub onyksową barwą.
– Styl glamour jest dla odważnych! Bardzo szybko można zostać posądzonym o kiczowatość. Wnętrze trzeba urządzać ostrożnie i umiejętnie dopasować wszystkie elementy. Z uwagi na ostre kolory i przepych niektórzy sądzą że ciężko się wypoczywa w pokojach w tym stylu, dlatego najodpowiedniejszymi pomieszczeniami na nie są kuchnia i salon – podsumowuje Agnieszka Poczobut-Mazur.
Z pewnością urządzenie wnętrza w stylu glamour będzie krokiem w kierunku ekstrawagancji i odrobiny luksusu, który zmieni nawet najbardziej skromne pomieszczenie w bogate wnętrze inspirowane barokiem.
Data dodania: 06.02.2012