Ocieplone drewnem od progu wnętrze emanuje spokojem, pokryte paletą żywych barw dodaje energii… Hall jest zapowiedzią tego, co znajduje się dalej – dlatego warto dobrze zastanowić się nad aranżacją tego miejsca. Sprawdź na ile sposobów można urządzić ten (zwykle) niewielki zakątek.
Minimum sprzętów, ubrania oraz buty zamknięte w szafie wnękowej – nic nie może zakłócać miejsca powitań gości.
Dwa razy większy
Wysokie lustro w prostej oprawie zawieszone na ścianie pokrytej jasną paletą barw sprawi, że wąskie przejście stanie się optycznie szersze i rozświetlone, mimo że zwykle w przedpokoju brak światła dziennego.
Lustro naklejone na ścianę na pełnej wysokości doceni każdy wychodzący w pośpiechu.
Dobra perspektywa – z widokiem na schody
Przedpokój z widokiem na schody nie jest najczęściej spotykaną aranżacją, ale z pewnością wymagającą specjalnego traktowania. Mimo woli obejmujemy wzrokiem wznoszące się stopnie i dlatego wybór materiału staje się tu szczególnie ważny.
Warto postawić na spajający wnętrze parkiet, podobnie jak na jednorodny kolor ścian. Aby wyraźnie zaznaczyć granicę hallu i pokoju dziennego można np. położyć na podłodze kontrastowy dywanik.
Pasiaste powitanie
Przedpokój ze ścianami, na których namalowano pasy (bądź położono tapetę o takim wzorze) zaprasza do wnętrza pełnego barw i gorącej atmosfery.
Wzorzyste ściany znajdą miękką podporę w postaci np. jasnej wykładziny.
Rytmiczne pasy „przejmują” przestrzeń, nie dopuszczając do głosu innych detali. Dają energię do działania. Taki pomysł idealnie sprawdzi się w niedużych i skromnie umeblowanych mieszkaniach.
Barwne pasy nie znoszą konkurencji, więc nieliczne meble powinny zachować np. czarno-biały umiar.
Minihall w gustownym stylu
Dekoracyjne elementy na tle szarych ścian zapowiadają eklektyczne wnętrze pełne oryginalnych pomysłów.
Szarość ma swoją siłę. Pozornie smutna baraw prawdziwe oblicze pokazuje w zestawieniu z innymi kolorami. Na szarym tle każdy kolor staje się wyrazisty, ale szaremu bardzo do twarzy w oprawie bieli i czerwieni.
Spokojne, ograniczone kolorystycznie wnętrze zachęca do eksperymentów. Szarość podkreślają surowe, obite cynkowaną stalą drzwi wejściowe.
Podglądanie zza zasłony
Modne w latach 70. sznurkowe zasłonki wracają do łask. Bardziej subtelnie niż drzwi dzielą przestrzeń na strefy.
Ciepły dom już od progu
Prym wiodą tu rodzinne fotografie eksponowane od samych drzwi. Wszystkie elementy dekoracyjne stanowią zbiór pamiątek właścicieli.
Neutralne barwy są doskonałym tłem dla eksponowania tych przedmiotów.
Warto takie miejsce dodatkowo ozdobić bawełnianymi dywanikami oraz szklanymi dodatkami w postaci np. wazonów bądź lustra.
Drewniany parkiet w przedpokoju pozwoli uzyskać spójne wnętrze bez podziałów. Warto zestawić go z tapetami o intensywnym kolorze lub łączyć w łagodne tonacje barw ziemi.
Posadzka z terakoty lub gresu to jedno z najbardziej rozsądnych rozwiązań podłogowych w przedpokoju. Trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, sprawdzi się w strefie najbardziej narażonej na wilgoć i brud.
Dywan nada puszystości wnętrzu. Miękko wyściełana podłoga dobrze sprawdzi się w połączeniu z drewnopodobną okleiną zastosowaną na drzwiach.
Wykładzina w przedpokoju to niebanalny pomysł. Choć zazwyczaj unika się stosowania materiału w miejscach narażonych na zabrudzenia, nie jest to lekkomyślne rozwiązanie. Produkowane obecnie wykładziny, zarówno naturalne, jak i syntetyczne, mają gęsty splot i dużą odporność na ścieranie. Poza tym bardzo łatwo się czyszczą. Dobrze jest zabezpieczyć dodatkowo miejsce, w którym odstawiane są buty.
Panele w odważnych barwach, którymi można zastąpić np. wykładzinę podłogową w przedpokoju.
W przypadku gdy ściana ma być kolorystyczną dominantą wnętrza, warto dopełnić ją subtelnym tłem – posadzką z naturalnych desek.
Podłoga z paneli imitujących kamienną powierzchnię nada wrażenie luksusu w połączeniu np. z szarymi ścianami oraz białymi drzwiami wejściowymi z mlecznym szkłem.
Detale w kolorze ostrym jak papryczka chilli dodadzą smaku jasnemu wnętrzu, rząd halogenów wypełni je jasnym rozproszonym światłem, szafy wnękowe nie zaburzą porządku, nie zajmą dodatkowego miejsca… Przedpokój – choć zwykle nie przeznacza się dla niego wiele miejsca – nie może zostać zaniedbany.
Data dodania: 03.06.2011