Stare lub postarzane, delikatne, subtelne, niezwykle kobiece meble i ozdoby z różnych epok. Taki jest Shabby Chic – „wytarty styl” – zaprezentowany po raz pierwszy w 1980 r. przez Rachel Ashwell, mieszkającą w USA, angielską stylistkę i właścicielkę sklepu z meblami i dodatkami. Jej piękne i funkcjonalne aranżacje stały się wzorem dla projektantów i dekoratorów wnętrz.
Shabby Chic to styl urządzania wnętrz łączący nowoczesność z elementami retro. Przedmioty naznaczone zębem czasu zestawia się z meblami nowymi. Najbardziej pożądane są jednak te zabytkowe, poddane odpowiedniej renowacji. Wybierając przedmioty współczesne należy zwrócić uwagę na to, czy są wykonane i ozdobione tak, by spod wierzchniej warstwy farby przebijała spękana, przetarta i niedomalowana powierzchnia. Wówczas będą one stanowiły doskonałą bazę do stylowych aranżacji.
Shabby Chic to ciekawy mariaż stylu rustykalnego, prowansalskiego i glamour. Drewno łączy się z metalem. Koronki, hafty, kwiatowe nadruki na obrusach, serwetach, poszewkach i pledach podkreślają niezwykle romantyczny charakter wnętrz, któremu ciepła nadają miękkie i delikatne tkaniny z roślinnymi ornamentami. Dekoratorzy zwykli mawiać, że shabby chic jest kobietą – bawiącą się formą i kształtem
Bazą kolorystyczną jest najczęściej biel, uzupełniana o róże, szarości, beże i błękity. Charakter stylu podkreślają dodatki. To one nadają wnętrzu oryginalny wygląd. Zegary, szkatułki, kuferki, schowki na klucze, ramki, kinkiety, doniczki czy figurki aniołów. Lista detali zdaje się nie mieć końca. Całość wieńczą zapachowe świece i kwiaty.
Shabby chic doskonale sprawdza się w pokoju dziennym, dziecięcym oraz w sypiali. Dekoratorzy wnętrz wykorzystują również jego elementy podczas aranżacji kuchni i łazienek. „Wytarty styl” ciekawie prezentuje się także na balkonach i tarasach.
Data dodania: 28.11.2013