Odrzućmy standardy w myśleniu i budowaniu. Zapomnijmy o mieszkaniach na osiedlach tworzonych dla mas. Przenieśmy się dziś do stworzonych z wyobraźnią, niekonwencjonalnych przestrzeni. Odwiedźmy niepowtarzalne lofty!

Historia przekształcania starych magazynów i fabryk w mieszkania rozpoczęła się w latach czterdziestych minionego wieku w nowojorskiej dzielnicy SoHo. Blisko pół wieku później moda na lofty przywędrowała do Europy, by dziś święcić triumfy w metropoliach i przedmieściach starego kontynentu.

Loft, czyli co?

Słowo loft, pochodzi od staronordyckiego $lopt, które oznacza górną część pomieszczenia. Moda na restaurowanie loftów jest częścią ruchu postmodernistycznego w architekturze, który powstał w odpowiedzi na powszechny w połowie dwudziestego wieku modernizm. Charakteryzuje się przede wszystkim łączeniem wielu stylów budowlanych i eksponowaniem konstrukcyjnych elementów budynku. W 2005 roku termin ten został redefiniowany. I tak lofty powstałe z pomieszczeń w istniejących budynkach są nazywane twardymi lub prawdziwymi loftami. Z kolei nowe, budowane od podstaw określa się jako miękkie.

„Hard” loft, czyli siła klasyki

Lofty twarde to budynki przemysłowe, handlowe lub użytkowe, takie jak fabryki, magazyny, szkoły, spichlerze, browary i kościoły przekształcane w unikalne powierzchnie mieszkalne. Tego rodzaju lofty są najczęściej wykonane z cegieł, drewna, kamienia, szkła i stali. Zazwyczaj mają otwarty plan piętra, wysokie sufity, odsłonięte, celowo wyeksponowane przewody elektryczne i wodno-kanalizacyjne, a także duże okna. Dodatkowe korzyści wynikające z mieszkania w loftach to okazałe tarasy. Wśród rodzimych zrewitalizowanych obiektów na uwagę zasługują poznański City Park, Nowa Przędzalnia (Lofty de Girarda) w Żyrardowie, Tkalnia w Zielonej Górze i Bolko Loft w Bytomiu.

A może „Soft”?

Lofty miękkie, czyli liberalne to współczesny hit wśród deweloperów. W odpowiedzi na rosnące potrzeby wymagających singli, biznesmenów i artystów powstają awangardowe, industrialne i luksusowe mieszkania, w budynkach zawierających niektóre z ciekawych cech hard loftów. Wysokie sufity, duże okna i przestrzenie konweniują z nowoczesną elewacją i zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi. Nowe lofty są najczęściej lokalizowane w centrach miast, w przeciwieństwie do starych budynków przemysłowych, które wznoszono na obrzeżach. Są również znacznie tańsze zarówno w kupnie, jak i eksploatacji.

W Polsce soft lofty wypełniają lukę między apartamentami, nowoczesnym budownictwem, a niezwykle modnymi hard loftami.

Do najciekawszych rodzimych realizacji zaliczyć należy Szafranowe Domy w Gliwicach i warszawskie Softlofty nad Potokiem.

Radość życia

Podstawową korzyścią wynikającą z mieszkania w loftach są otwarte przestrzenie, które umożliwiają dowolne określenie obszarów użytkowych. Dziś sypialnia może być skonfigurowana w jednej części przestrzeni, jutro można ją przenieść w zupełnie inne miejsce. Kuchnie i łazienki najczęściej są wydzielone przez tymczasowe ścianki, wykładziny czy wiszące zasłony. Dodatkowo eksponowanie elementów konstrukcyjnych nadaje wnętrzom industrialny charakter.

Lofty są kwintesencją stylu eklektycznego. Miękkie, puszyste, nowoczesne sofy prezentują się niezwykle ciekawie na drewnianej stuletniej podłodze. Przestrzeń do życia przenika się z miejscem pracy. Mieszanka starego z nowym, praktyczności z komfortem sprawia, że tego typu mieszkania są po prostu wielofunkcyjne.

Data dodania: 05.03.2014