Gięte drewniane meble stają się coraz popularniejsze – ich oryginalne formy pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Wie o tym doskonale zespół Toma Raffielda, który tworzy meble o niesamowitych kształtach. Poznaj drewno od zupełnie innej strony.

Tom Raffield to brytyjski talent w dziedzinie projektowania. Wychował się na przedmieściach, gdzie dominowało piękno, spokój i przyroda. Takie środowisko pozostawiło pozytywny ślad w jego wyobraźni. Tom i jego zespół specjalizują się w tworzeniu ekologicznych, drewnianych giętych mebli oraz dodatków. Wszystkie produkty wykonywane są ręcznie w pracowni w południowo-zachodniej Anglii.

Proces gięcia drewna to jedna z najbardziej ekologicznych form obróbki tego materiału. Polega na poddawaniu drewna działaniu pary bez użycia toksycznych klejów lub innych szkodliwych substancji. Po określonym w procesie technologicznym czasie i uzyskaniu przez drewno pożądanych właściwości, projektant ma od 30 do 90 sekund, aby nadać kształt przedmiotowi nad którym pracuje. W zależności od grubości drewna wygina się je pod odpowiednim kątem. Jeżeli projektant chce uzyskać ekstremalne wygięcie, niezbędne jest użycie metalowych wsporników i spinek. Takie same elementy umieszcza się na końcach drewnianych elementów – mają one zapobiec rozwarstwieniu materiału w późniejszym czasie.

Projektanci twierdzą, że proces gięcia parą jest zarówno ekscytujący, jak i frustrujący. Najmniejszy błąd może spowodować, że trzeba będzie rozpoczynać całą pracę od nowa.

Kluczowy i reprezentatywny przedmiot wykonany opisywaną metodą to lampa Flock Light, która jest metaforą płynności i ruchu ptaków podczas lotu. Elementy lampy wykonano z tarcicy blokowej. Flock Light dostępna jest w różnych kształtach i rozmiarach. Standardowa wersja ma 65 cm średnicy i 40 cm wysokości.

W 2011 roku Flock Light zdobyła wyróżnienie Lighting Design w kategorii „Best Pendant Light of 2011”, czyli w konkursie na najlepszą wisząca lampę. Laureat tej nagrody zyskuje prestiż w branży, a jak pokazują statystyki, sprzedaż produktu znacznie wzrasta. Tom Raffield i jego dzieło zostało wybrane spośród 50 innych prac.

Szezlong – Chaise Longue No. 4 to kolejne dzieło Toma Raffielda i jego zespołu. To funkcjonalne siedzenie wykonano z litego dębu. Fotel dostępny jest w wymiarach: 120 cm wysokości, 200 cm długości i 100 cm szerokości.

Kolejna propozycja to Giant Chair. Wykonany z litego dębu fotel jest dwa razy większy od zazwyczaj spotykanych mebli tego typu. Można go ustawić zarówno w ogrodzie, jak i w salonie przy kominku lub w innym pomieszczeniu wewnątrz mieszkania.

Studio Toma Raffielda nie ogranicza się tylko do lamp i mebli, projektanci potrafią wykonać z giętego drewna doniczki, koszyki i wiele innych przedmiotów. Po prostu nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

Data dodania: 08.04.2011