Shou Sugi Ban, czyli „spalona deska cedru” to dawna japońska metoda zabezpieczania drewna stosowana w budownictwie. Dzięki niesamowitym walorom estetycznym technikę Shou Sugi Ban coraz częściej można spotkać również we wnętrzach.
Shou Sugi Ban powstało około 1700 roku w Japonii. Japończycy odkryli, że mocno wypalone, a nawet zwęglone drewno użyte na elewację jest trwałe i odporne na szkodniki. Poza zwiększoną odpornością proces wypalania wydobywa niesamowite walory estetyczne drewna.
Wypalane drewno na salonach
W dzisiejszych czasach Shou Sugi Ban wykorzystuje się nie tylko w budownictwie czy też do budowy płotów lub tarasów. Coraz częściej, dzięki niepowtarzalnej fakturze drewna – od głębokiej czerni po delikatnie wypalaną – japońską metodę wykorzystuje się do tworzenia przedmiotów codziennego użytku. Tak zmodyfikowane drewno jest doskonałym materiałem stolarskim. Stół „muśnięty ogniem” pasuje nie tylko do nowoczesnych, ale również klasycznych aranżacji.
Deskę wypalaną ogniem możemy ułożyć także na ścianie oraz podłodze. Tak wykończone drewno nie tylko ociepli wnętrze, ale stanie się główną atrakcją całego pomieszczenia.
Na czym polega technika Shou Sugi Ban?
Cały proces zwęglania drewna składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności drewno zostaje poddane – w zależności od zamierzonego efektu – głębokiemu opalaniu albo zwęgleniu. Obecnie do opalania drewna stosuje się palniki gazowe, ale według starej tradycji, która stosowana jest nadal w Japonii, przy Shou Sugi Ban nie należy używać sztucznych metod uzyskiwania ognia.
Następnie drewno jest czyszczone i suszone. W celu usunięcia nadmiaru pyły i resztek spalonego węgla drewno opłukuje się wodą. Na koniec deska jest szczotkowana i zabezpieczana naturalnym olejem. Otrzymany efekt utrzymuje się nawet kilkadziesiąt lat. Drewno, które zostało poddane procesowi spalania, jest odporne na wiatr, wilgoć oraz słoną wodę, jest również w jakimś stopniu ognioodporne.
Pierwotnie przy metodzie Shou Sugi Ban wykorzystywano drewno cedru japońskiego, obecnie używa się także innych gatunków drewna, takich jak: żywotnik olbrzymi, sosna czy dąb.
Autor: Patrycja Klepczarek
Data dodania: 22.03.2017