Art Deco został opracowany po I wojnie światowej, oferując ludziom efektowny styl dla nowej ery. Podstawą dla tego czarującego i eleganckiego trendu stały się emocje i optymizm powojennej Europy i Ameryki. Co sprawia, że święci triumfy po dziś dzień?
Twórcy Art Deco wyrażali się poprzez modę, architekturę, projektowanie tkanin i biżuterii. W wyposażeniu wnętrz wykorzystywali nowoczesne elementy przemysłowe, tak charakterystyczne dla lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Poszukiwali harmonii i subtelności, jako alternatywy dla słynącego z przepychu stylu secesyjnego. Odnaleźli je w uproszczonych formach i geometrycznych kształtach. Dziś podpowiadamy, jak stworzyć klimat Art Deco w swoim domu.
Detal dla wymagających
– Najważniejszą zasadą według której trzeba się kierować jest przykładanie bardzo dużej uwagi do wszelkiego detalu i jakości wykonania każdego elementu – mówi architekt wnętrz Dominika J. Rostocka. Filozofia stylu Art Deco była wewnętrznie sprzeczna. – Miały to być co do zasady przedmioty masowego użytku, ale ze względu na finezję, precyzję i zastosowanie drogocennych materiałów trafiały do elit i najbardziej eleganckich przestrzeni. Tak jest i dziś. Choć na prawdziwe dzieła sztuki niewielu z nas może sobie pozwolić, projektanci proponują tańsze meble i akcesoria wykonane ze smakiem i w duchu Deco. – Przedmioty Art Deco skierowane są do świadomego klienta, który dostrzeże walory subtelnej elegancji jaką oferują – zauważa Dominika Rostocka.
Elegancka sofa i błyszczący kredens
Sofy, fotele i krzesła są nowoczesne, często nawet futurystyczne, eleganckie i jednocześnie wygodne. Wykonane z drewna, takiego jak egzotyczny palisander czy brazylijski heban z elementami chromowanymi. Tapicerka jest zazwyczaj z weluru lub skóry w stonowanym kolorze.
Komody, kredensy czy stoliki mają zaokrąglone brzegi i zdobią je geometryczne wzory. Są najczęściej pokryte ciemną bądź czarną farbą i błyszczącym lakierem. W najbardziej ekskluzywnej wersji są inkrustowane kością słoniową.
Biały, czarny i szary
W minimalistycznych wnętrzach Art Deco kolory stosowane są z umiarem. Jednak barwy zestawia się z sobą na zasadzie kontrastu. I tak czerń doskonale łączy się z zielenią, czerwienią lub bielą. Chromowane i złote akcenty nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter. A bladoniebieski lub gołębi szary dodaje subtelności.
Kawałek eleganckiej podłogi
Typowa dla stylu marmurowa posadzka powinna być biała lub czarna. Bardzo pożądane i charaktertstyczne dla stylu są także płytki w biało-czarną kratkę. Wspólne dla wnętrz ponadstuletnich i współczesnych są również parkiety z drewna na wysoki połysk, które prezentują się niezwykle efektownie w przestronnych pomieszczeniach. Na podłodze nie może zabraknąć dywanów – tych gładkich – brązowych, czarnych i szarych lub w geometryczne wzory.
Bo ważne jest światło
Wnętrza Art Deco są oświetlane lampami sufitowymi, podłogowymi, stołowymi i kinkietami. Lampy podłogowe najczęściej wykonywane są z kutego żelaza lub chromu z kloszami z dmuchanego kolorowego szkła.Odzwierciedlające ducha epoki – lampy stołowe, wykonane są z jasnego niklu z białymi, szklanymi kloszami. Kinkiety ścienne mogą być z brązu, aluminium, stali, lub srebra również z białymi lub kolorowymi kloszami.
Akcesoria czyli kwintesencja stylu
We wnętrzach Art Deco ważna jest forma. Lusterka wykonane z niklu, chromu, lub srebra ozdobione są motywami zwierzęcymi, roślinnymi lub geometrycznymi kształtami. Rzeźby z brązu pokryte są eleganckimi perłowymi koralikami. Kwintesencją stylu są płaskorzeźby, budujące nastrój wnętrza. Klamki i świeczniki wykonane również z metali szlachetnych mają jodełkowe kształty. Wazony stworzone są z matowego szkła lub czarno-białego marmuru.
Art Deco był stylem niezwykle nowoczesnym jak na swoje czasy, dlatego też wiele jego elementów wykorzystywanych jest w modzie, architekturze i wyposażeniu wnętrz do dziś.
Data dodania: 26.05.2014