Na myśl o Prowansji przed naszymi oczyma ukazują się fioletowe, pachnące lawendą pola, czujemy zapach słodkiego wina i całkowicie zatracamy się w tym sensualnym świecie francuskiej, południowej wsi. Urządzony dom w tym stylu jest bardzo romantyczny, ale czy nie jest zbyt pretensjonalny? Małe królestwo szybko może znudzić się jego domownikom.

Prowansja rozciąga się na południu Francji, przy wybrzeżu Morza Śródziemnego, granicząc z Włochami. Obszar ten jest znany ze swych wspaniałych krajobrazów i ciepłego klimatu, oryginalnej kuchni, pysznego różowego wina oraz perfum. W prowansalskiej kuchni często sięga się po pomidory, cukinię, melony czy bakłażany, stąd częste użycie tych motywów na dodatkach i akcesoriach w tymże stylu. Co więcej, słynne są prowansalskie zioła (zwłaszcza tymianek) i oliwa z oliwek..

Kuchnia pachnąca ziołami

Urządzona w bieli i kolorze ecru kuchnia z motywami florystycznymi, łazienka z ręcznie malowaną wanną z motywem lawendy, romantyczna sypialnia z kremowo-niebieskim baldachimem. Oto niektóre przykłady urządzenia mieszkania w stylu prowansalskim. Jednakże czy tak duże nagromadzenie mebli wraz z dodatkami w tym samym stylu nie spowoduje szybkiego znudzenia się aranżacją domu i, tym samym, niechęcią do stylu prowansalskiego? To z pewnością zależy od osoby i jej tolerancji.

Jeśli zależy nam na subtelnym wprowadzeniu aranżacji prowansalskiej, powinniśmy wybrać neutralne meble i dobrać do tego odpowiednie dodatki. W Internecie znajduje się cała ich gama, począwszy od doniczek, koronkowych obrusów, poduszek i narzut na łóżka, a skończywszy na zegarach. Pomieszczenie z pewnością zneutralizują dodatki w białym kolorze i odcieniach kremu. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie dodatki nadają się do każdego pomieszczenia.

W stylu francuskim szczególnie istotne jest odpowiednie urządzenie kuchni. Powinna ona być przestronna i zawierać dużo dodatków, jednak należy uniknąć efektu „przetracenia” pomieszczenia, o co nie trudno. Meble powinny być białe, dodatki zaś zachowane w zieleniach, błękitach, różu i innych pastelowych odcieniach. Te kolory stworzą niepowtarzalny klimat i, co ważne, sprawią, że nasza kuchnia stania się przytulna.

 

Źródło: deccoria.pl

Co więcej, biel jest bardzo neutralna, dlatego, bez względu na to, jakie dodatki dobierzemy do mebli, możemy być przekonani, że będą pasować. Jednak to właśnie odcienie pasteli najlepiej współgrają z białymi meblami. Szczególnie ważną rolę odgrywają kwiaty – powinny pojawiać się w dodatkach jako motyw przewodni, jak i zdobić wazony oraz finezyjne, ceramiczne doniczki czy kosze wiklinowe.

Odradzamy dokonywania zakupu ręcznie malowanych mebli – są piękne, ale drogie. Te pieniądze możemy zainwestować w dodatki i uzyskać podobny efekt.

Nagromadzenie na zbyt małej powierzchni ręcznie malowanych mebli i dodatków spowoduje, że zamiast czuć się przytulnie, będziemy przerażeni ich natłokiem, czyli uzyskamy zupełnie odwrotny efekt od zamierzonego. Postawmy zatem albo na jedno, albo na drugie, pamiętając o zachowaniu umiaru.

Jeśli zdecydujemy się na subtelne urządzenie wnętrza, podłoga może być odrobinę bardziej wzorzysta – proponujemy beżowe kafelki na zewnątrz, w środku zaś umieszczenie kolorowej, szaro-niebiesko-zielonej mozaiki. Jeśli zaś zdecydujemy się na więcej dodatków, podłoga powinna być bardziej stonowana. Postawmy wówczas na kafelki w odcieniach beżu i szarości.

Łazienka w barwach natury

Kolejnym, równie istotnym pomieszczeniem, jest łazienka. Obowiązują tutaj podobne zasady – należy kierować się umiarem. Urządzając łazienkę, możemy postawić na takie dodatki, jak kamień, drewno i naturalne tkaniny. Jeśli szczególnie zależy nam na uzyskaniu efektu naturalności, możemy wybrać płytki w kolorze piaskowca. Alternatywą są też tynki strukturalne.

Urządzając łazienkę, powinniśmy postawić na prostotę, a zaakcentować tylko niektóre elementy, takie jak lustro – powinno mieć bardzo ozdobną ramę (np. srebrną lub złotą). Równie ważne jest oświetlenie – możemy zdecydować się na kryształowe kinkiety oraz koniecznie – ozdobne świeczniki. Podłoga zaś powinna neutralizować całość, proponujemy zatem również stonowane odcienie kremu.

Sypialnia jak z bajki

Centralnym miejscem naszego mieszkania jest sypialnia, dlatego to właśnie jej powinniśmy poświęcić szczególną uwagę. Powinny w niej dominować jak zwykle jasne kolory (szczególnie beże), zestawione z pastelami. Na środku pokoju powinno stać wysokie, wygodne łóżko – może być zarówno żeliwne, jak drewniane. Zdobić je powinna narzuta z licznymi poduszkami. Inną alternatywą może być łóżko z baldachimem, jednak będzie się pięknie prezentowało tylko na dużych powierzchniach. Zdecydowanie należy postawić na ornamentykę kwiatową. Obowiązkowymi elementami szafki nocnej są lampki. Aby nie przesadzić z elementami kwiatowymi, mogą pozostać w stonowanych odcieniach beżu. Z kolei podłoga może być zarówno jasna, jak i ciemna. Koniecznie jednak – drewniana.

 

Źródło: deccoria.pl

Dywany powinny być – oczywiście – jasne. Żyrandole mogą być zarówno żeliwne, jak i kryształowe – wybór jest bardzo szeroki. Ważnym elementem są takie dodatki jak donice, obrazy, wieszaki. Meble z kolei powinny być proste, ewentualnie z delikatnymi wykończeniami, takimi jak komody z ozdobnymi wykończeniami, np. nogami kabriolowymi. Poza tym – cała masa dodatków, począwszy od zegara, świeczników, skończywszy na obrazach.

Połączenie bieli i odcieni pasteli jest gwarantem uzyskania przytulnego mieszkania. Podczas urządzania wnętrz należy kierować się zasadą, że w stylu prowansalskim nie komplet mebli, a finezyjne połączenie różnych wzorów tworzy odpowiednią aurę (przy zachowaniu pasujących odcieni).

Możemy połączyć meble z różnych kolekcji, mając pewność, że wszystko będzie idealnie pasowało i tworzyło niepowtarzalny klimat. Dzięki temu na co dzień będziemy przebywać w świecie Prowansji, urzekającej subtelnością.

Data dodania: 11.05.2011