Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim cechuje ponadczasowa elegancja. Dużą rolę odgrywają tu detale – proste i funkcjonalne przedmioty, które pięknie zdobią minimalistyczne wnętrza. Styl skandynawski trafia w gusta tych, którzy cenią przestrzenne, wygodne i estetyczne wnętrze.

Za prekursora skandynawskiego stylu uznaje się malarza Carla Larssona. Cykl jego rysunków, z początku XX wieku, przedstawia wnętrza rodzinnego domu. Na obrazach Larssona można było zobaczyć jasne, pełne światła pomieszczenia, które zainspirowały mieszkańców Skandynawii do stworzenia nowego stylu. Złoty okres tego stylu trwał od lat 30-tych do 70-tych ubiegłego wieku. Dziś znowu zyskuje wielu zwolenników, dla których ważne są wrażenia estetyczne, kolorystyka, forma i wygoda.

 

Źródło: MAKE HOME

Styl skandynawski stawia przede wszystkim na jasne barwy. We wnętrzach dominuje biel i beż. Monotonię jasnych kolorów przerywają intensywne odcienie błękitu, zieleni, brązu i czerwieni. Cechą charakterystyczną są naturalne materiały. Wykonane najczęściej z drewna meble stawiają przede wszystkim na prostotę i funkcjonalność. Meble mają być praktyczne, lekkie, łatwe do przenoszenia. Często są to wzory uniwersalne, dzięki czemu łatwo je wkomponować w inne style. Charakterystyczne dla stylu skandynawskiego są meble modułowe. Popularne stały się duńskie szafy i regały pozwalające na tworzenie dowolnych zestawów. Meble modułowe, podobnie jak ceramika i szkło artystyczne z subtelnymi dekoracjami wykonanymi ręcznie, stały się wyznacznikiem stylu duńskiego.

Meble wykonuje się zwykle z rodzimych gatunków drewna. Ważnym elementem wyposażenia skandynawskich wnętrz jest stół – symbolizujący domowe ognisko. Co ważne, styl skandynawski bazuje na naturalności i ekologicznych rozwiązaniach, zachęcając do życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Dodatki, wykończenia i detale odgrywają niebagatelną rolę. Dzięki nim ascetyczne pomieszczenia nabierają charakteru. W przypadku wybierania ozdób kryterium jest naturalność – czasem zielone szkło butelki dekoruje wnętrze o wiele bardziej oryginalnie niż drogie, wyszukane figurki. Bardzo pożądane są wszelkie inspiracje roślinne i zwierzęce.

Współcześnie możemy wyróżnić trzy odmiany stylu skandynawskiego – duński, szwedzki i fiński. Mimo kilku różnic wszystkie typy łączy minimalizm, regularne kształty, przestrzenność i funkcjonalność. Każdy skandynawski kraj wykształcił swój styl, który trochę różni się od stylu w pozostałych, sąsiednich krajach.

Styl duński – romantyczne, delikatne i białe wnętrza to główne cechy tego stylu.

Styl szwedzki – dominuje surowa, ale jasna biel, minimalizm widoczny jest na każdym kroku, a podstawowym materiałem stosowanym do produkcji mebli jest drewno.

Styl fiński – reprezentowany jest przez geometryczne dodatki oraz bryły. Oprócz bieli dominuje tutaj również czerń. Materiały stosowane do produkcji mebli to przede wszystkim sklejka oraz skóra.

Data dodania: 09.09.2011