Żarówki, lampy czy żyrandole stanowią stały element wyposażenia wnętrz w każdym domu. Można jednak sprawić, aby źródło światła stało się czymś więcej – dziełem sztuki.
Świet(l)na iluzja
Massimiliano i Doriana Fuksas chcieli stworzyć świat iluzji wykorzystując światło z lamp. Oprawy, które stworzyli mają kolor pomarańczowy, niebieski lub biały. Poprzez wielokrotne powtórzenie dwuwymiarowych wzorów udało się im uzyskać niesamowity efekt. „Chantal” został wykonany z materiałów cristalflex oraz lentiflex, które idealnie komponują się z światłem. Wycięcia w kształcie heksagonów na wszystkich warstwach mają finalnie tworzyć efekt przypominający przejrzyste fale. W lampach użyto żarówek typu LED.
Nie wszystko żarówka, co się świeci
Chlorophilia to dzieło wykonane przez Rossa Lovegrove’a, który specjalizuje się w projektowaniu organicznym. Lampa jest wykonana z bardzo cienkiego tworzywa, dzięki czemu zyskuje dodatkowy blask w momencie zapalenia światła. Widać wtedy jej staranne wykończenie i każdy detal. Na suficie, dzięki nietypowemu kształtowi lampy oraz oświetleniu od dołu, pojawia się niepowtarzalny wzór.
Ciekawym rozwiązaniem jest już samo oświetlanie lampy, które nie korzysta z tradycyjnych żarówek. Wszystko dzięki urządzeniu, w którym znajduje się płyn organiczny oraz LED COB. Te dwa czynniki działają jak radiator i emitują światło pośrednie. Źródło światła jest płynne i komfortowe, udało się także wyeliminować migotanie jakie występuje przy zwykłym oświetleniu ledowym. Jest ono przekazywane ku górze i załamuje się na powierzchni „liści” tworzących kształt lampy.
Prosto i z pomysłem
Idealną propozycją dla fanów ogrodów jest kolekcja „Conterrâneos” od Jahara Studio. Mamy tutaj do dyspozycji kompilację przedmiotów, które odnajdą się w każdym ogródku. Świecznik, doniczka, etażerka i przede wszystkim lampy. Całość wykonana jest z materiału, który jest połączeniem gliny oraz szkła opalowego. Kolekcja nawiązuje swoim kształtem do totemów.
Co dwie lampy, to nie jedna
„Constellation” to propozycja od projektanta Bena Wahrlicha. Za pomocą lamp możemy stworzyć konstelację gwiazd. W zamyśle twórcy było odtworzenie uczucia piękna i fascynacji podczas rzeczywistego oglądania ciał niebieskich na bezchmurnym niebie. Do wyboru mamy konstelację, która składa się z dwóch lub sześciu lamp (co umożliwia utworzenie większej ilości kombinacji gwiazdozbiorów). Są one z polerowanego mosiądzu.
Ekologiczne oświetlenie
Kolekcja BIO marki Nowodvorski Lighting pokazuje, że można uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny wykorzystując drewnianą sklejkę do stworzenia kloszy. Lampy wiszące są dostępne w kolorze naturalnego drewna bądź neutralnym białym. Producent oferuje dwa modele kloszy. Pierwszy z nich ma długość 70 cm, a jego średnica wynosi 34 cm. Drugi natomiast jest krótszy i ma 50 cm długości, ma jednak większą średnicę: 37,5 cm.
Autor: Radosław Kaczmarek
Data dodania: 20.05.2015