Gdy za oknem panuje nieprzyjemna aura a zima pomimo późnej pory nie chce odpuścić, chętnie wracamy myślami do letnich wakacji. Wspomnienia dalekich podróży mogą nie tylko poprawić nasze samopoczucie, ale także zainspirować do zaaranżowania mieszkania w oryginalny sposób. Meble w stylu marokańskim to tylko jedna z wielu propozycji.

Maroko to jeden z najczęściej odwiedzanych przez Europejczyków kraj Afryki Północnej. Przyciąga turystów z wielu powodów. Jego historia oraz położenie sprawiły, że państwo to nosi przydomek tygla kulturalnego, w którym od setek lat ścierają się wpływy arabskie, afrykańskie i europejskie. Nie mogło to się nie odbić na kulturze i sztuce Maroko, które charakteryzują się łączeniem pięknych form francuskiego designu z afrykańskimi mozaikami, ciemną kolorystyką i Islamskimi meblami witrażowymi. Styl marokański to także bogactwo kolorów, złote zdobienia, motywy roślinne oraz fakturowość ścian. Wszystkie te elementy zastosowane naraz mogą przyprawić o zawrót głowy nawet najbardziej zagorzałego fana orientu. Warto zatem skupić się na kilku oryginalnych detalach, dzięki którym przywołamy w naszym mieszkaniu wspomnienia z podróży, nie nadając mu wyglądu targowiska w Marakeszu.

Meble w stylu marokańskim

Rozłożyste kanapy, miękkie poduszki, duże pufy i niskie stoliki to główne elementy wyposażenia każdego marokańskiego mieszkania. Ich cechą charakterystyczną jest widoczna z daleka wygoda oraz nieduża wysokość. Zwykle meble w tym stylu wyrabiane są z ciemnego drewna, posiadają bogate, często witrażowe zdobienia. Wydaje się zatem, że najłatwiej w ten sposób można urządzić salon.

Jeżeli jednak wyposażenie całego salonu to dla nas za duże koszty, możemy zainwestować jedynie w kilka ciekawych elementów, jak np. stolik kawowy i poduszki. Funkcję stolika może spełnić również duża, bogato zdobiona pufa.

Okazuje się, że styl marokański nie musi być bardzo kolorowy. Poniższa stylizacja pokazuje, że orientalny efekt można otrzymać trzymając się jednego koloru. Ważne w tej aranżacji są drobne detale, takie jak zdobiony klosz lampy, wzorzysta taca i oczywiście egzotyczne wzory na posadzce.

Dom dla Marokańczyka to ostoja, w której chowa się przed żarem słońca i wiatrem pustyni. To podejście dobrze odzwierciedlają liczne zasłony, baldachimy oraz drapowania pojawiające się w tym stylu.

Światło w stylu marokańskim jest natomiast przygaszone, mieni się różnymi kolorami, delikatnie otula wnętrza, tworząc romantyczną atmosferę. Piękny element dokarycjyny stanowią kolorowe lampiony.

Jeżeli natomiast zdecydujemy się urządzić sypialnię w styku marokańskim – pamiętajmy o kupieniu łóżka z miejscem na zawieszenie baldachimu lub bogato zdobionym zagłowiu.

Jak widać rynek oferuje nam wiele mebli inspirowanych stylem marokańskim. Dla osób, które uważają, że całe wnętrze w poetyce egzotycznej to za dużo, polecamy zainwestować w jeden ciekawy element oraz skupić się na wyraźnych dodatkach. Piękne lampiony, witraże, stosy poduszek pozwolą nam uzyskać oryginalne rezultat bez efektu przytłoczenia.

Styl marokański to wnętrza wypełnione przepychem i luksusem. Dlatego jeżeli zdecydujemy się na aranżację tego typu w naszym mieszkaniu musimy uważać, aby nie przesadzić. Najczęściej  jeden wyraźny akcent wystarczy, żeby odmienić nasze wnętrze i przywołać wspomnienia ciepłych wakacji.

Data dodania: 25.02.2013