Kilkugodzinna praca przed komputerem w pozycji siedzącej to codzienność wielu z nas. Spędzanie całego dnia w jednym ułożeniu nie jest jednak dobre dla naszej kondycji psychofizycznej. Bóle kręgosłupa, znużenie i dolegliwości układu ruchu to tylko kilka z możliwych konsekwencji braku ruchu. Zaradzić temu może projekt Darryla Agawina “No, Sweat!”

O tym, że ruch to zdrowie teoretycznie nie trzeba nikogo przekonywać. W praktyce jednak niewiele osób uprawia regularnie jakikolwiek sport. Siedzący tryb pracy, spędzanie wiele godzin przed komputerem (zarówno w pracy jak i w domu), przemieszczanie się wszędzie samochodem powodują, że kondycja psychofizyczna Polaków nie należy do najlepszych. Wbrew pozorom bardzo łatwo temu zaradzić. Dobrym pomysłem są krótkie ćwiczenia podczas dnia pracy. Z podobną praktyką można się spotkać w wielu szkołach, które zalecają nauczycielom przeprowadzanie tzw. ćwiczeń śródlekcyjnych.

Okazuje się, że krótka gimnastyka podczas lekcji lub pracy może przynieść wspaniałe efekty. Przeprowadzanie ćwiczeń śródlekcyjnych zalecane jest przez Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministra Zdrowia. W programie przeciwdziałania wadom postawy ciała sugerują, że gimnastyka w trakcie zajęć pełni funkcję relaksacyjną, stymulacyjną (ożywienie organizmu), korekcyjną (postawy ciała) oraz dydaktyczną (nawyk aktywnego wypoczynku).

Zalety gimnastyki śródlekcyjnej zna prawdopodobnie bardzo dobrze Darryl Agawin, autor “No, Sweat!”

Wypoczywaj aktywnie!

Darryl Agawin to niezwykły przypadek. Wszechstronnie uzdolniony, zaraz po szkole średniej zdecydował się na karierę kardiologa. Ukończył studia w tym kierunku, jednak ostatecznie zdecydował się na uzupełnienie wykształcenia również o projektowanie. Być może ze względu na dużą wiedzę na temat korzyści uprawiania sportu, zdecydował się stworzyć meble, które pozwolą na aktywny wypoczynek we własnym domu. Projekt “No, Sweat!” to wielofunkcyjny zestaw, który pierwotnie służy jako biurko.

Jeżeli jednak poczujemy, że coraz trudniej jest nam się skupić, będziemy mogli posłużyć się częściami mebla jak przyrządami do ćwiczeń na siłowni. Okazuje się, że to zgrabne biurko kryje wiele funkcjonalnych tajemnic. Poszczególne elementy służą jednocześnie za krzesło, kontenery na artykuły biurowe, siedzisko i step, ciężarek, hantle itp.

Przy pomocy jednego biurka będziemy mogli zatem robić pompki, przysiady, podskoki, podnosić ciężary oraz skakać ze skakanką. Ilość możliwych ćwiczeń nie jest jednak jednoznacznie określona, sposób wykorzystania elementów projektu Agawina zależy głównie od naszej kreatywności.

Zestaw zaproponowany przez Agawina to ciekawa propozycja nie tylko dla freelancerów, którzy dużo pracują w domu przed komputerem, ale także dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na karnet na siłownię czy drogi, profesjonalny sprzęt. Dzięki “No, Sweat!” unikniemy takze zastawiania mieszkania urządzeniami rodem z klubu fitness.

Nie powinniśmy zapominać, że ruch jest bardzo istotny do prawidłowego funkcjonowania. Projekt Agawina dba jednocześnie o nasze ciało, jak i umysł. Ćwiczenia fizyczne bowiem, jak wskazuje wiele badań, potrafią oczyścić umysł, poprawić nastrój oraz rozbudzać kreatywność.

Data dodania: 19.07.2013