Top Design to konkurs dla projektantów, których dzieła wyróżniają się szczególną jakością wzorniczą. Poznaj top projekty roku 2011, które można było podziwiać na żywo podczas arena DESIGN w Poznaniu.

18 kwietnia 2011 roku do finałowego etapu konkursu zakwalifikowało się osiemnaście produktów. Wszystkie propozycje zostały podzielone na siedem grup tematycznych:

  • przestrzeń domowa
  • przestrzeń biurowa
  • przestrzeń publiczna
  • łazienka i Wellness
  • tekstylia i artykuły dekoracyjne
  • akcesoria meblowe i wyposażenie wnętrz
  • narzędzia

Jury, w składzie którego znaleźli się międzynarodowi specjaliści w dziedzinie designu, zdecydowało, że aż pięć prac zasługuje na nagrodę i tytuł „Top Design award 2011”.

Kolekcja mebli młodzieżowych Young Space projektu Marty Krupińskiej

Jedną z nagród głównych otrzymał zestaw mebli zaprojektowanych przez Martę Krupińską reprezentującą firmę VOX. Premiera kolekcji Young Space w Polsce odbyła się właśnie podczas wydarzenia arena DESIGN w Poznaniu. Wcześniej meble były prezentowane w Mediolanie na targach Salone Internazionale del Mobile, gdzie zyskały uznanie mediów i zwiedzających. Young Users to połączenie szafek, biurka i łóżka w jednym zestawie. Propozycja firmy VOX adresowana jest do młodych miłośników designu. Możliwość wykreowania samodzielnie wnętrza swojego pokoju jest dla młodych ludzi tak samo ważne jak kwestia ubioru. Kolekcja Young Space daje taką możliwość, ponieważ każdy element może być dobrany i ustawiony w sposób, który podsunie wyobraźnia właściciela. Young Space został zaprojektowany w systemie multidyscyplinarnym, co oznacza, że przy opracowywaniu projektu pracował zespół złożony z psychologów, pedagogów, socjologów, etnografów, projektantów, rodziców i dzieci, wszystko po to, aby mebel trafił w gusta jak najszerszej grupy ludzi.

Podsumowując, kolekcja mebli młodzieżowych Young Space to:

  • mebel, który rozwija kreatywność poprzez możliwość zamontowania specjalnych nakładek wykonanych z blachy na fronty mebli. Użytkownik ma do wyboru nakładkę z dartem, warcabami, zegarem, planem zajęć, wieszakami. Ponad to do rozwijania kreatywności przyczynia się możliwość układania mebla w dowolny sposób
  • możliwość dokonania szybkich zmian, zgodnie z naszymi upodobaniami. Obecnie świat pędzi jak oszalały, a my razem z nim. Dzięki łatwej możliwości zmian wyglądu, Young Space nie zostaje jednolitym meblem i każdego dnia może przybierać inny wygląd

Swivel Chair mPosition projektu Studio 1:1

Studio 1:1 powstało w 2001 roku na terenie Stoczni Gdańskiej. Od początku pracy projektanci stawiają sobie za cel projektować tak, aby zachować równowagę między procesem projektowania, a wdrażaniem myśli projektowej do produkcji.

Z badań przeprowadzonych w latach 2003-2006 przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego wynika, że najbardziej optymalną pozycją do pracy na stanowiskach, gdzie wymaga się pracy umysłowej i długotrwałej koncentracji uwagi, jest pozycja siedząco-leżąca. Pozycja ta jest odpowiednia do długotrwałej pracy z komputerem.

Fotel mPosition, zaproponowany przez Studio 1:1 łączy w sobie design, wygodę, a co najważniejsze pozytywnie wpływa na nasz kręgosłup. mPosition to propozycja skierowana do osób, które w swojej pracy wykorzystują komputer, a ich kręgosłup boleśnie protestuje po kilku godzinach w tradycyjnej „biurkowej” pozycji.

Ceramiczne kratki wentylacyjne projektu Krystyny Kaszuba-Wacławek

Chyba każdy zna, metalowe kratki wentylacyjne tak charakterystyczne dla mieszkań w blokach, które najczęściej były montowane w czasach PRL-u. Dzisiejsze trendy starają się jak najdalej odchodzić od takich elementów i wprowadzać do naszych domów nowoczesność i piękno.

Architekt Krystyna Kaszuba-Wacławek pokazała, że zerwanie z nieciekawym wyglądem kratek wentylacyjnych, które prawe wrosły w nasze mieszkania, jest możliwe. Podczas konkursu zaprezentowała zestaw płytek wentylacyjnych wykonanych z ceramiki. Płytki należy montować na dowolny klej budowlany.

W doborze kratki wentylacyjnej najważniejsze jest to, aby ten mały i z pozoru niewiele znaczący element stanowił dekorację, a nie szpecił. Kratki wykonane z kafli ceramicznych w całości nadają się do malowania i ozdabiania.

Umywalka WEGA projektu Marmorin Design Studio

Studio Marmorin powstało w 1985 roku i na początku zajmowało się wytwarzaniem blatów z marmuru. Zdobycie doświadczenia pozwoliło na rozszerzenie asortymentu i produkcję umywalek. Obecnie firma zajmuje się wytwarzaniem umywalek, zlewów, brodzików i innych produktów sanitarnych.

Umywalka WEGA to wolnostojący zlew o zaokrąglonych kształtach oraz kolejny produkt, który otrzymał „Top Design award 2011”. Umywalka wykonana została z lanego marmuru, co sprawia, że utrzymanie zlewu w czystości jest bardzo proste. Jak zapewniają producenci: lany marmur najlepiej pielęgnuje się ciepłą wodą z odrobiną octu. Według projektantów WEGA najlepiej prezentuje się w klasycznie urządzonych i harmonijnie zaaranżowanych pomieszczeniach.

Szpachla 2K firmy Flügger R&D Tools

Top Design pokazuje, że nie tylko lampy, szafki i meble mogą stać się wyznacznikiem designu. Design to nie tylko styl i nowoczesność, ale także funkcjonalność.

Szpachla 2K to narzędzie do wygładzania ścian i sufitów, która została zaprojektowana w nowoczesnej technologii pozwalającej na użytkowanie jej w każdej pozycji ręki. 2K wykonano ze stali nierdzewnej, a jej waga wynosi 2/3 wagi tradycyjnej szpachli. Ponadto rączka została wyposażona w gumowe wypustki, które redukują ślizganie się dłoni podczas prac.

Top Design to konkurs dla wszystkich projektantów, niezależnie od dziedziny, w której działają. konkurs Top Design pokazuje, że nowoczesny design to nie tylko piękne dodatki i meble, ale także przedmioty, których używa się np. podczas remontu.

Data dodania: 29.06.2011