Brytyjski projektant Edward Johnson ręcznie tworzy meble, które na pierwszy rzut oka przypominają złożone rzeźby. Jednym z jego dzieł jest kredens o melodyjnej nazwie Volumptuous – mebel absolutnie urzekający swoim kształtem.

Volumptuous to unikalny kredens ręcznie wykonany z twardego drewna dębowego i pięknie pachnącego cedru libańskiego. Podczas jego tworzenia Johnson najpierw ukształtował ręcznie kwadratową ramę mebla oraz jego pozostałe elementy, a następnie drewno ramy delikatnie przyciemnił aż do uzyskania czekoladowego odcienia, używając oparów amoniaku.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej projektanta, opary amoniaku tradycyjnie stosuje się do przyciemnienia i wzbogacania głębi koloru drewna. Podobno ten sposób odkryto przypadkiem, obserwując, że belki stropowe w stajniach ciemnieją od oparów końskiego moczu.

Kredens ma wysokość 850, szerokość 1650 i głębokość 500 milimetrów.

EJ Bespoke Furniture – firma Edwarda Johnsona – specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu luksusowych mebli na zamówienie.

Każdy mebel projektowany przez Brytyjczyka jest ręcznie tworzony w jego pracowni w Sussex. Wszystkie dzieła projektant oznacza swoim odciskiem palca wytłoczonym w srebrnej oprawce wraz z datą ukończenia mebla. Ten swoisty „znak firmowy” świadczy o unikalnym charakterze mebla oraz podnosi jego wartość kolekcjonerską.

Volumptuous to tylko jeden z kilku niezwykle kreatywnych pomysłów Johnsona. Przy okazji warto przyjrzeć się także innym ciekawym realizacjom.

Perpetual Bloom – stół, który żyje

Za ten oryginalny stół twórca otrzymał w 2010 roku wyróżnienie Dereka Davisa podczas Arundel Gallery Trail. Każda noga Perpetual Bloom „przebija się” przez blat, dzięki czemu konstrukcja mebla jest stabilna. Blat stołu tworzy pięć oddzielnych „płatków”.

Najciekawszą właściwością tego stołu jest możliwość kurczenia i rozszerzenia się elementów w zależności od sezonowych zmian wilgotności i temperatury. Konstrukcja pozwala na pracę drewnianych elementów, co powoduje, że ten stół nie stoi statecznie, a wręcz „żyje”.

Nogi Perpetual Bloom zostały stworzone z europejskiego dębu, „płatki” blatu wykonano natomiast z drewna klonu i pokryto fornirem z topoli. Na blacie powstały ciekawe wzory, które jak przekonuje projektant, mogą przypominać psa, sowę lub wielbłąda – w zależności od ilości spożytego przy stole alkoholu.

Stolik ma średnio 740 mm wysokości i 1400 szerokości – powinno przy nim wygodnie zasiąść sześć osób (Johnson utrzymuje, że zimą kiedy drewno się rozszerza, przy stole zmieści się nawet osiem osób).

Firestarter – uratowany przed płomieniami

Luksusowa ława o nazwie Firestarter przypadnie do gustu zwolennikom ekologii – została bowiem w całości wykonana z drewna przeznaczonego na opał.

Mebel został stworzony z ponad tysiąca bloków drewna i wykorzystuje ich naturalną różnorodność zarówno pod względem mnogości odcieni, wzorów, jak i faktur.

Firestarter zawiera jedenaście gatunków drewna uratowanego przed spaleniem: jesion, jesion oliwny, wiśnia, orzech, mahoń, dąb, klon, jawor, zebrano, buk i wiąz. Całość została wykończona licznymi warstwami wosku na bazie oleju i wypolerowana na wysoki połysk.

Ława ma wysokość 440, szerokość 840 i długość 855 milimetrów.

Data dodania: 28.03.2011